از شیر شتر تا بال مرغ در گفت و گو با رییس اداره دامپزشکی  نیشابور در نیشابور مرغ هورمونی تولید نمی شود

 

20از شیر شتر تا بال مرغ در گفت و گو با رییس اداره دامپزشکی  نیشابور

در نیشابور مرغ هورمونی تولید نمی شود

تصوری غلط درباره شیر شتر

آزاده مهدیار/ به مناسبت ۱۴ مهرماه، روز دامپزشکی، نشست خبری با رییس دامپزشکی شهرستان برگزار گردید که در آن صحبت هایی شنیدنی در مورد مسائلی که مستقیما با سلامت مردم در ارتباط است و نیز شایعات میان مردم در باب برخی مواد غذایی مطرح شد.

رئیس سازمان دامپزشکی در ابتدای سخن خود به اهم  فعالیت های دامپزشکی اعم از بررسی سلامت دام و پیشگیری از بیماری آنها، نظارت بر فرآورده های خام دامی، نظارت بر کشتارگاه ها، قصابی ها اشاره کرد.

نیشابور مقام اول تولید شیر و گوشت قرمز در استان

علی سلیمانی با اشاره به وجود ۷۰ هزار دام سنگین و ۷۰۰ هزار دام سبک در نیشابور، مقام اول در تولید شیرخام و نیز مقام اول تولید گوشت قرمز در استان را از آن نیشابور دانست.

سلیمانی تصریح کرد: در نیشابور روزانه ۶۰۰ تن شیر تولید می شود که نیمی از این تولید جذب کارخانه های لبنی شهرستان و نیمی دیگر به تهران و شمال کشور می رود و نیز با تولید نزدیک به ۹ هزار تن گوشت قرمز بخش عمده تولید مواد پروتئینی شرق کشور را بر عهده دارد.

وی افزود: مرغ داری نیشابور مقام سوم در استان را با ۱۵۰ مرغداری فعال و ۲ میلیون قطعه جوجه ریزی در سال دارد و نیز ۴ واحد فعال تولید «مرغ بدون آنتی بیوتیک» یا «مرغ سبز» در کارنامه دارد.

اصلاح نژاد مرغ ها، عامل رشد سریع آنها

با به میان آمدن بحث مرغ و مرغداری، سیل سوالات خبرنگاران روانه شد. سلیمانی در مورد مرغ هورمونی با بیانی قاطع اظهار کرد: در نیشابور به هیچ عنوان مرغ هورمونی تولید نمی شود و تولید چنین مرغی مورد تأیید دامپزشکی نیست.

وی افزود: اگر مرغی که قبلا در ۹۰ روزگی به وزن ایده آل می رسید الان در ۳۵ روز به این وزن می رسد به دلیل دستکاری ژنتیکی و اصلاح نژاد است. نژاد جدید مداوما در حال غذا خوردن است و این دلیل رشد سریع آن است. این مقام مسئول در مورد مرغ بدون آنتی بیوتیک نیز با اشاره به این که شرایط نگهداری و رشد این گونه مرغ که پرهیز دارویی می شود ریسک بالایی دارد، افزود: به همین دلیل قیمت این مرغ بالاتر است که بیش از ۴ هزار تن از آن در شش ماهه ابتدای امسال تولید شده است.

وی در پاسخ به این نظر عامه مردم که بال مرغ را نباید خورد چون واکسن ها به این قسمت تزریق می شود اظهار کرد: واکسن ها زیر پوست گردن مرغ تزریق می شود و آن هم در بیست روزگی مرغ که تاثیری بر سلامت انسان ندارد و مصرف بال مرغ نیز مشکلی ندارد.

مرم به هیچ وجه از دستفروش ها گوشت نخرند

سلیمانی از پلمپ کشتارگاه سیمرغ که اتاق سرد نداشت و یکی از قصابی های سطح شهر که سنگدان مرغ را با گوشت چرخ کرده مخلوط می کرد و نیز ۳ کارخانه خوراک دام بدون پروانه و همچنین کارگاه نامناسب تولید شنیسل مرغ خبر داد و هشدار داد: مردم به هیچ وجه از دستفروش ها، از جمله یکی از طوایفی که شغل شان ذبح دام زنده است، گوشت خریداری نکنند. چراکه این ها دام های بیمار را خریداری می کنند و به صورت غیر مجاز به خصوص در خیابان فردوسی جنوبی به فروش می رسانند که تا به حال تعدادی نیز بازداشت شده اند.

بیماری های خطرناک مشترک میان انسان و حیوان

دکتر سلیمانی با اشاره به عدم تشکیلات منسجم دامپزشکی در عراق و افغانستان و قرار گرفتن نیشابور در چهارراه مواصلاتی، نسبت به احتمال ابتلای دام ها به بیماری های مشترک انسان و حیوان هشدار داد و افزود: تا کنون مهار بسیاری از بیماری های مشترک انسان و حیوان مثل آبله و سیه زخم با واکسیناسیون رایگان در نیشابور انجام شده است و نیز موردی از تب برفکی در دوسال اخیر نداشته ایم.

وی از دیگر بیماری خظرناک مشترک انسان و دام یعنی تب مالت سخن گفت و با بیان این که متاسفانه گرایش مردم به مصرف محصولات لبنی سنتی زیاد شده است، افزود: تضمینی برای سالم بودن لبنیات سنتی نیست.

سلیمانی از اکیپ های دامپزشکی در ۶ ماهه اول سال برای مراجعه به گاوداری ها و خون گیری از دام ها خبر داد که در نتیجه آن از میان بیش از ده هزار دام ۱۰ مورد مبتلا به تب مالت وجود داشته است و این درحالی است که البته گوشت دام مبتلا قابل مصرف است. وی از ابتلای یک درصد دام های سنگین به بیماری سل در تست دامپزشکی خبر داد.

وی همچنین در مورد بیماری خطرناک «هاری» که درمانی ندارد اظهار کرد: تمام سگ های صاحب دار به تعداد بیش از ۱۲ هزار سگ واکسیناسیون رایگان شده اند و سگ های تزیینی نیز می توانند از این امکان استفاده کنند و موردی اخیرا در رابطه با ابتلا به این بیماری گزارش نشده است.

سلیمانی از جمع آوری و معدوم سازی هزار قلاده سگ ولگرد توسط شهرداری خبر داد. وی در پاسخ به این سوال که چرا این سگ ها مانند شهرهایی مثل مشهد عقیم سازی و ساماندهی نمی شوند پاسخ داد: هزینه عقیم سازی و دریافت داروی ضد انگل هر سگ ۷۰ هزار تومان است که از عهده ما خارج است و اگر متقاضی بخش خصوصی وجود  داشته باشد، ما حمایت های لازم را خواهیم داشت. وی همچنین از تاریخ دار شدن و نصب کد رهگیری گوشت قرمز در آینده ای نزدیک خبر داد.

نتیجه بازرسی سازمان از واحدهای عرضه کننده

این دامپزشک همشهری از بررسی هزار واحد عرضه مرغ و ماهی، جگرکی و کبابی در شش ماهه اول سال اطلاع داد که به گفته وی ۱۱ تن ماده غذایی غیر بهداشتی و بیش از ۴ هزار کیلو مواد غیر قابل مصرف ضبط شده است و ۵۹ نفر به مراجع قضایی معرفی شده اند.

وضعیت کشتارگاه پُرماجرا به کجا رسید؟

سلیمانی از عدم تغییر در وضعیت بهداشتی کشتارگاه با وجود واگذاری به بخش خصوصی سخن گفت و افزود: با نظر شهرداری قرار شده است که مستأجر بابت اجاره مکان کشتارگاه پولی پرداخت نکند و همان مبلغ اجاره را به تجهیز و رفع نواقص این مکان اختصاص دهد. سلیمانی همچنین از ارائه مجوز به کشتارگاه صنعتی بخش خصوصی در ۱۸ کیلومتری جاده سبزوار با ظرفیت کشتار ۵ هزار رأس دام سبک و هزار دام سنگین در روز خبر داد. وی همچنین از عدم نظارت بر کشتار دام در هیئات مذهبی گلایه کرد و از این هیآت ها خواست یا کشتار خود را در کشتارگاه انجام دهند و یا از نیروهای ما دعوت کنند که بر ان نظارت داشته باشند. وی وضعیت میدان دام را دور از شأن نیشابور توصیف کرد.

دوغ شتر مساوی با شیر شتر نیست

وی در مورد شیر شتر، که اخیرا در سوپرماکت های سطح شهر در مورد آن تبیغ می شود،  بیان کرد: شیر شتر چون تبدیل به ماست نمی شود، با استارتری مخلوط  می شود و تبدیل به دوغ شتر می شود و آنچه در برخی مغازه عنوان شده است که دوغ شتر مساوی با شیر شتر است، صحت ندارد.

سلیمانی از ۱۸۰۰ تن تولید عسل در ۱۸ هزار کندوی زنبور عسل در نیشابور خبر داد که شهرستان مقام دوم استان در تولید عسل را دارا می باشد.

وی در پایان از ضبط مقادیر زیادی داروی دام تاریخ گذشته و تقلبی به ارزش صد میلیون تومان اطلاع داد و خبرنگاران را برای بازدید از انبار این داروها فراخواند و از معدوم سازی آن در آینده ای نزدیک گفت.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.