ارتقای بخش های نیشابور در اولویت دو نماینده مجلس

 

ارتقای بخش های نیشابور روی میز وزیر کشور

garmabi & chenarani p1پرونده ارتقای بخش های اقماری نیشابور به شهرستان، سال هاست که در بایگانی وزارت کشور خاک می خورد.

نیشابوری ها پس از تقسیم خراسان بزرگ به سه استان، پس از آن که چوب فاصله اندک با مرکز استان را در جریان تقسیم استان خوردند، مانند دیگر شهرستان های خراسان رضوی به دنبال احقاق حق خود با ارتقای بخش های تابعه به شهرستان بوده اند. تا اگر نتوانستند تشکیلات اداری و سیاسی مستقل بیابند و استانی تازه به نام خود تاسیس نمایند، دست کم با افزودن بر تعداد شهرستان ها و به ویژه با ارتقای بخش های زبرخان، میان جلگه و تخت جلگه و سرولایت توزیع ناعادلانه امکانات را جبران کنند و بخشی از غبار محرومیت را از بخش های مستعد خود پاک نمایند.

اما گویا تقسیمات کشوری در مورد همه شهرستان ها از منطق یکسانی پیروی نمی کند و سهم نیشابور از تشکیل بیش از ده شهرستان جدید، تنها ارتقای بخش تخت جلگه به شهرستان فیروزه بوده است.

از سویی بسیاری بر این عقیده اند که ناهمدلی و اولویت ندادن نمایندگان پیشین شهر در این زمینه، فرصت ارتقا را از دیگر بخش های شهرستان نیشابور در حالی گرفت که این شهرستان هم اکنون به اندازه برخی استان های کشور جمعیت دارد.

هفته گذشته اما رویدادی از جنسی متفاوت رخ داد و آن گونه که در خبرها آمده است: حمید گرمابی و هاجر چنارانی، دو نماینده شهرستان در مجلس، کم تر از یک ماه از آغاز کار رسمی مجلس دهم، در دیدار با وزیر کشور، این مطالبه مردم نیشابور را بار دیگر مطرح و خواستار زدودن غبار مرور زمان از مساله ارتقای سه بخش سرولایت، زبرخان و میان جلگه شده اند.

به گزارش «خیام نامه» در دیداری که گرمابی و چنارانی با رحمانی فضلی داشتند، نامه ای با امضای مشترک هر دو نماینده تحویل وزیر کشور شدکه سه پیوست مهم داشت: سه طرح توجیهی برای ارتقای بخش زبرخان به دو شهرستان، ارتقای بخش میان جلگه به شهرستان عشق آباد و ارتقای بخش سرولایت به شهرستان سرولایت.

در حالی که رحمانی فضلی سال پیش از بسته شدن باب ایجاد شهرستان های جدید در وزارت کشور خبر داده بود، حالا او با درخواستی مواجه است که به عکس رویه گذشته امضای دو نماینده نیشابور را در پای خود دارد. آن هم با لحنی صریح که درخواستی شفاف را ابراز کرده است؛ ارتقای سه بخش نیشابور آن هم با این عبارت که «بر خلاف رویه سابق اقدامات جدی و عملی در اجرایی شده این طرح های توجیهی انجام پذیرد.»

نامه این دو نماینده به وزیر کشور در حالی است که بنا به گفته آنان، این طرح های توجیهی، تایید استانداری خراسان رضوی را هم گذرانده است.

در حالی که یکی از مهم ترین نقدها به دو نماینده پیشین شهرستان در ایام انتخابات، جدا شدن روستاهای نیشابور از شهرستان و الحاق آن ها به بخش های شهرستان مجاور برای فراهم شدن زمینه ایجاد شهرستان هایی مانند خوشاب و داورزن بود،  به نظر می رسد نمایندگان فعلی شهرستان حالا عزم خود را جزم کرده اند تا نه تنها از تکرار ماجراهای پیشین جلوگیری کنند بلکه با جدیت و صراحت به دنبال فرجام بخشیدن به عدم ارتقای بخش های محروم مانده و پرجمعیت شهرستان اند.

باید دید وزیر کشور و کارشناسان تحت امر او در برخورد با این موضوع چه رویه ای را برمی گزینند. برخورد «سیاسی» یا «کارشناسی» با این درخواست، دو پاسخ متفاوت را از ساختمان خیابان فاطمی تهران راهی نیشابور خواهد کرد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.