ادامه انتقادات و اعترافات اعضای شورای شهر در پنجاه ونهمین جلسه

ادامه انتقادات و اعترافات اعضای شورای شهر در پنجاه ونهمین جلسه:

با درآمد حاصله از تخفیفات نیروهای سفارشی گرفته می شود!!

اگر احساس کنیم از کارشناس بهتر می فهمیم، که دیگر می شویم احمدی نژاداعضای شورا همه جا سفر می روند و فاکتورهای میلیونی می آورند و بعد هم جوش می زنند که کمبود بودجه داریم.

اما اگر شورا به همین منوال پیش برود، عدم حضور در شورا را برای خودم شرف می دانم

پارسال ده میلیارد تومان وام با کارمزد ۲۸ % شهرداری چند ماه در یک حساب ۲۲ % خوابید و ۶ % به شهر زیان زد.

آقای رئیس شما خود را با آقای هاشمی رفسنجانی اشتباه گرفته ای؟ مگر اینجا مجمع تشخیص مصلحت نظام است یا شورای شهر؟

بقیه بچه که نیستند، مگر حالیشان نمی شود. شما حرفتان را زدید، بگذارید کارمان را بکنیم.

اگر نشریات نقد نکنند، ما طبیعتاً مسائل را درست تحلیل نمی کنیم و ممکن است که به سمت و سویی برویم که به مصلحت مردم نباشد.

هر دعوتنامه ای می آید، یا علی مدد، اولین کسانی که ثبت نام می کنند، اعضای شورای شهر نیشابورند که همه سفرها را درو می کنند.

پنجاه و نهمین جلسه شورای اسلامی شهر نیشابور، دوشنبه ۲۶ آبان و یک روز زودتر از زمان عادی جلسات در سه شنبه ها (بدلیل سفر روز بعد اعضای شورا به شمال) گرچه در ابتدا آرام آغاز گردید، اما با بحث بر سر موضوع تخفیف های شهرداری در خصوص ارائه تخفیف بدهی های نقدی شهروندان به چالش کشیده شده و برخی اعضای شورا انتقادات و اعترافات هفته گذشته خود را ادامه دادند.

البته در همان ابتدای جلسه که با ۴۰ دقیقه تأخیر آغاز شد، رئیس شورا از هوشمند، صائب نیا که بسیار دیرتر از بقیه آمدند، گلایه کرد و گفت: گرچه برخی افرادی که همیشه دیر می آیند، اکنون در جلسه نیستند؛ اما لازم است تذکر بدهیم که دوستان به وقت دیگران احترام بگذارند. بعضی اعضا در جلسات کمیسیون ها هم اغلب یا دیر می آیند یا نمی آیند و پیشنهاد می کنم اگر وقت ندارند به جلسات بیایند، در دور بعد اصلا کاندیدا نشوند، چرا که مردم به آن ها رأی نداده اند که برایشان وقت نگذارند. لذا از جلسه بعد اسامی غایبین و تأخیر کنندگان را به خبرنگاران اعلام می کنیم.

سپس در ابتدای جلسه سکاکی گزارشی از بررسی ها و تصمیمات صورت گرفته در خصوص ورزش بانوان ارائه کرد و در ادامه اعضای شورا در خصوص یکی از مصوبات، شهرداری را به قراردادن شورا در مقابل عمل انجام شده متهم کرده و خواستار عدم تکرار این موضوع شدند.

شاملی در این جلسه خطاب به همکاران خود متذکر گردید: ما نماینده مردم هستیم، نه نماینده شهرداری و باید از حقوق مردم دفاع کنیم، نه حقوق شهرداری.

هوشمند نسبت به تعطیلی سه پمپ گاز هشدار داد و گفت: امشب دو پمپ گاز به دلیل بدهی و یک پمپ به دلیل مشکلات فنی تعطیل است.

شریعتمدار نیز بیان کرد: از دوستان خواهش می کنم به نظر کارشناس رسمی دادگستری احترام بگذارند. اگر قرار باشد هر کدام از ما احساس کنیم که از کارشناس بهتر می فهمیم؛ آن وقت عذرخواهم می شویم آقای احمدی نژاد و می گوییم سرکوچه ما گوجه فلان مقدار قیمت دارد، بیایید از اینجا بخرید.

سپس موضوع توافق نامه شهرداری با تعاونی مسکن فرهنگیان در خصوص اراضی ابتدای بلوار معلم،جلسه را به بحث و عصبانیت برخی اعضا کشید. شاملی گفت: این موضوع در کمیسیون مورد موافقت قرار نگرفته ولی بنده مخالفم و عدم موافقت همکاران را غیر منصفانه می دانم.

علی جدی مدعی شد تعاونی مسکن بدهکاری دارد به شهرداری و شاملی آن را نادرست دانست و گقت: آقای جدی اول اطلاعات خود را کامل کن، بعد بیا صحبت کن. بررسی می کنیم و هفته بعد همینجا در حضور خبرنگاران می ببینیم حرف های شما صحت دارد یا حرف های بنده؟

صادقی نیز پرسید: چرا بعد از ۲۹ سال که چند هیئت مدیره و مدیر عامل آمده و رفته؛ حال به فکر افتاده اند و دارند پیگیری می کنند؟

در نهایت شورا با انجام رأی گیری شورا رأی مخالفت کمیسیون را تأیید کرد و این امر ناراحتی برخی اعضا را به همراه داشت.

در این هنگام علی جدی خطاب به عکاس خیام نامه گفت: از دوستان خبرنگار می خواهم یک چیزی را رعایت کنند، از ما در حالت های مختلف عکس ها می گیرند، بعد چینش می کنند و شورا را متشنج جلوه می دهند، هم به عنوان یک خبرنگار هم به عنوان عضو شورا به این مسئله تذکر می دهم.

صائب نیا رو به خبرنگار خیام نامه کرد و با نیشخند گفت: حالا نیست که جلسات شورا خودش متشنج نیست؟

هوشمند یادآور شد: نشریات در انتخاب عکس ها و مطالب آزادند.

در ادامه جلسه شاملی خواستار اعلام دلایل اشکال در کار پله برقی پل عابر پیاده ابتدای خیابان دارایی از سوی شهرداری به شورا شد و شریعتمدار در واکنش گفت: خوب، خدا پدر خیام نامه را بیامرزد. ما اعضای شورای هر روز رد می شویم و تذکر نمی دهیم، باید نشریه بنوسید تا تازه یادمان بیاید.

سپس مابقی جلسه به موضوع تخفیف بدهی های شهروندان اختصاص یافت که بخش پرچالش این هفته بود.

سکاکی در مخالفت با طرح گفت: پارسال در مورد هزینه کرد منابع حاصله از تخفیفات شهردرای به قول خود عمل نکرد. و اگر رعایت می کرد، اکنون نمی گفتیم از بودجه عقب هستیم، چون سرفصل های بودجه رعایت نشده است. سال قبل قرار شد آخرین سال تخفیف باشد و شهرداری راه های درآمدی جدیدی را پیشنهاد کند، اما شهرداری این کار را نکرد و راحت ترین راه را در پیش گرفت. بنده مخالف این هستم که با تراکم فروشی و فشار آوردن به مردم، شهرداری درآمد خود را تأمین کند. از طرفی مشخص نیست درآمد حاصله در کجا هزینه می شود؟ خواهش می کنم رأی گیری را موکول کنیم به جلسه بعدی تا بیشتر بررسی شود و محل هزینه کردها تضمین شود.

حسینی قاضی تأکید کرد: مردم بلاتکلیفند، چه موافق چه مخالف در همین جلسه مصوب کنید و به بعد موکول نشود.

شاملی متذکر شد: با توجه به فصل کاری شهرداری، نیاز به این درآمد داریم و بخاطر این که در شهر این موضوع پیچیده که می خواهند تخفیف بدهند، مردم نمی آیند بدهی های خود را بدهند.

صادقی هم بیان کرد: قضیه تیغ دو لبه است. ما در در کشور و همچنین شهرداری با رکود مواجه هستیم. در شهرهای دیگر خیلی معمول نیست، تخفیف بدهند بلکه جرائم را می بخشند. از طرفی اگر این کار انجام نشود شهرداری مجبور است وام با کارمزد ۲۷ درصد بگیرد که آن هم به صلاح نیست.

سکاکی در واکنش گفت: پارسال هم تصویب کردیم که ده میلیارد تومان وام گرفته شود، محل هزینه های آن هم مشخص شد ولی به هیچ کدام عمل نشد. وام با کارمزد ۲۸ درصد چند ماه رفت در یک حساب ۲۲ درصد خوابید و ۶ درصد به شهر زیان وارد شد. این زیان وارده خیلی بیشتر از این تخفیف ها است. با درآمد حاصله از این محل، یا نیروهای سفارشی گرفته می شود و یا دوباری کاری ها صورت می گیرد.

اقبالی هشدار داد: اثرات روانی این تخفیف زیاد است، نیاز است این شوک به روند ساخت و ساز وارد شود تا از رکود خارج شود. اگر به فکر مردم هستید با تخفیف ها موافقت کنید، در غیر این صورت این زمستان، زمستان سختی خواهد بود.

شریعتمدار با عصبانیت گفت: چطور می شود به مصوبه خودمان پایبند نیستیم. بعد هم انتظار داریم شهرداری که مجری است به مصوبات ما را عمل کند. عوارض اغلب شهروندان ما تنها چند میلیون تومان است و تخفیف آن مبلغ کمی می شود، برای همین منتظر تخفیف نیم مانند. کسانی منتظر تخفیف هستند که صداها میلیون مبلغ تخفیفشان می شود؟ از طرفی در هیچ جای کشور اینگونه نیست و همه جا تخفیف بر جرایم معمول است، نه بر اصل درآمد. شما اگر وامی بگیرید و در پرداخت اقساط تأخیر کنید، بانک به هنگام تخفیف درصدی از جریمه را می بخشد، نه درصدی از اصل مبلغ وام را.

صائب نیا در واکنش بیان داشت: درست است ما مصوب کرده ایم که تخفیف ندهیم، ولی حکم ما که از احکام الهی بالاتر نیست. هر حکمی بر اساس مصلحت یا مفسده ای است و اکنون مصلحت این است که تخفیف بدهیم. کسی که پولدار است منتظر تخفیف نمی ماند، بلکه مردم عادی برای هر ریال این تخفیف ها انتظار می کشند.

شریعتمدار به صائب نیا گفت: شما عالم به دین هستی. قانون خدا و وحی منزل را با قانون و حرف من و تو یکی نکن. آیا مصلحت شهر در این است که چند بساز و بفروش بیایند جیب من و شما رو پرکنند و به قول آقای همت آبادی اموال شهرداری را مثل گوشت قربانی تقسیم کنیم؟ من اطلاع دارم عده ای از اعضا با بساز بفروش ها جلسه گذاشته اند برای این طرح.

سپس مخالفان طرح خواستار رأی گیری مخفی شدند تا به دلیل مخالفت با تخفیف، با واکنش منفی افکار عمومی مواجه نشوند.

صالح آبادی پرسید: چرا رأی مخفی بگیرند؟ مگر قرار است رأی مان با حرفمان یکی نباشد. چرا مغلطه می کنید. به زور که نمی توانید نظرتان را غالب کنید. بقیه بچه که نیستند، مگر حالیشان نمی شود. شما حرفتان را زدید، بگذارید کارمان را بکنیم.

در نهایت با رأی ۶ نفر از اعضا بنا شد رأی گیری به صورت مخفی صورت گیرد. صائب نیا از هوشمند پرسید شما اگر موافق تخفیف ها بودی چرا به رأی گیری مخفی رأی دادی؟

هوشمند پاسخ داد: چون آقای حسینی گفت.

صادقی یادآور شد: سال قبل به شهردار گفتیم به شرطی وام را تأیید می کنیم که در پروژه های خاص هزینه کنید، که نکردند. برای امسال پیشنهاد دارم در رابطه با هر ردیفی که از محل پول حاصل از تخفیف ها قرار است هزینه شود، شهرداری طی مکاتبه ای از شورا مجوز بگیرد. بنا است در سال پیش رو عواید حاصل از تخفیف ها صرفاً در پروژه های اولویت داری چون ورودی ها و میادین سطح شهر، پیاده روی سازی، پارک ها و فضای سبز، میدان امام رضا (ع)، توسعه معابر و اصلاح منطقه گردشگری خیام و عطار صرف شود.

شریعتمدار بخشی از قانون را برای حضار قراءت کرد که بر اساس آن قوانین مربوط به تخفیف ها و بخشودگی جرایم بر اساس ابلاغ سال ۸۷ ملغی شده است.

صالح آبادی در پاسخ گفت: کمیته تطبیق مصوبات شورا با قوانین جاری کشور کارش همین است که خلاف ها را تشخیص دهد. ما مصلحتی را برای شهر تشخیص داده ایم می رود فرمانداری و بررسی می شود. دوستان چرا یکی به نعل می زنند بکی به میخ.

شریعتمدار برآشفته شد: آقای رئیس شما خود را با آقای هاشمی رفسنجانی اشتباه گرفته ای؟ مگر اینجا مجمع تشخیص مصلحت نظام است یا شورای شهر؟

در نهایت با ۸ رأی موافق، یک رأی سفید و ۴ رأی مخالف تصویب شد که تخفیف بدهی برای شهروندان اعمال شود.

همچنین شریعتمدار در پایان این جلسه در گفتگو با خیام نامه گفت: در بودجه مصوب شده شهرداری ۲۰ میلیارد تومان از عوارض ساخت و ساز برای خود درآمد حاصل کند که ۱۶ میلیارد آن تا کنون وصول شده است. من بخشی از دغدغه دوستان را برای کمبود پول قبول داریم اما بعد تخفیف ها آمار بدهند چند درصد کسانی که تخفیف گرفتند از مردم عادی بودند؟ باز هم اگر بساز بفروش ها با بهره گیری از این تخفیف قیمت مسکن را برای مردم پایین بروندد دلمان خوش است، اما می دانیم که متأسفانه چنین نمی شود. عده ای از اعضا به رغم آن که در جلسات عادی شورا که خبرنگاران حضور ندارند، مخالف تخفیف ها هستند، اما در جلسه علنی نظر دیگری عنوان می کنند.

وی افزود: اگر شهرداری پول ندارد چرا این قدر به سفر می روید؟ اگر بنا باشد هر جای کشور سیمناری، همایشی یا جلسه ای برگزار می شود، اعضای شورای شهر نیشابور اولین کسانی باشند که در آن شرکت می کنند، نه به کار مردم می رسند نه وقتش را دارند. ماشاء الله از کیش و ساری و تهران و شیراز و اصفهان گرفته و …، جایی نمانده که نرفته اند. هزینه های میلیونی در این سفرها اتفاق می افتد، برای چند ساعت جلسه، چند روز سفر می روند و از بهترین هتل ها و امکانات استفاده می کنند و فاکتورهای میلیونی برای شهرداری می آورند و بعد هم جوش می زنند که شهر بودجه ای برای امور عمرانی ندارد. خوب این کارها را نکنید. اول از خودمان شروع کنیم و منصفانه، عادلانه و منطقی عمل کنیم. اگر یک جلسه مهمی هم بود برویم، حرفی نیست؛ اما نه اینکه همه جلسات را شورای شهر نیشابور الحمد لله دارد درو می کند. از هر کجا که یک دعوتنامه ای بیاید یا علی مدد، اولین کسانی که ثبت نام می کنند، اعضای شورای شهر نیشابورند. اگر جلسه ای تخصصی بود یک نفر رئیس کمیسیون مربوطه برود نه اینکه ده نفر دنبالش راه بیفتند بروند. لزومی ندارد کسی که تخصصش مرتبط نیست از جیب مردم به سفر برود.

شریعتمدار بیان داشت: از طرفی می گوییم شهرداری پول ندارد کار کند، از یک طرف اعضای شورا بروند فشار بیاورند به شهردار که یک میلیارد و چند صد میلیون تومان هزینه کن و دکوراسیون فرهنگسرای سیمرغ را عوض کن که ما می خواهیم هفته فرهنگی و همایش سرمایه گذاری را برگزار کنیم. این همایش آرمانشهر که برگزار کردیم،جدا از هزینه های هنگفتی که صرف شد، چه دستاوردی به صورت عملی برای شهر دارد، غیر از اینکه عده ای از این همایش ها بهره برداری انتخاباتی کردند. آیا نمی شود برنامه های هفته فرهنگی را به شکلی انجام داد که هزینه کمتری صرف شود؟ همچنین المپیاد ورزشی که هزینه سنگینی را در این شرابط رکود برای شهرداری به دنبال داشت؟ این ها را خود ما در شورای شهر تصویب می کنیم و بعد می گوئیم شهرداری بودجه ندارد. اگر شما به فکر مردم و آبادانی شهر هستید، این مخارج را کم کنید و به قول مطلب هفته قبل، کمتر اموال شهرداری را مثل گوشت نذری تقسیم کنید.

وی اضافه کرد: در خصوص صحبت های هفته پیش من و آقای همت آبادی عده ای از اعضای شورا معترض شدند که چرا این حرفها را گفتی، مگر ما خودمان نمی دانیم چرا آن ها را رسانه ای کردی. اما من معتقدم ما باید خودمان، خودمان را نقد کنیم. برخی اعضا با الفاظ بعدی با من صحبت کردند که چرا گفتی ۱۳ نفری اندازه نیم نفر کار نکرده ایم. اگر بیایید عملکرد شوراهای قبلی را منصفانه مقایسه کنیم می بینید ما هنوز کاری نکرده ایم.

عضو شورای چهارم شهر با ذکر مثال هایی از پروژه های شاخص و عملی شده شوراهای قبل و در مقابل لیستی از وعده ها و برنامه های اجرا نشده شورای چهارم، گفت: ما چه گلی برسر مردم زده ایم؟ کدام کارمان را به نتیجه رسیده؟ این حرف من را ثبت کنید که نه در شورای دوره بعد و نه در انتخابات مجلس نخواهم آمد. چون معتقدم خدمت به مردم توفیقی است که خدا به ما می دهد ولی متأسفانه خیلی از ما قدر این فرصت و توفیق را نمی دانیم و از هر فضایی استفاده می کنیم که بعداً می خواهیم نامزد انتخابات شویم و از هر مسئله ای بر علیه شهردار بهره بگیریم. اینکه نمی شود شورا بنشیند و چهار تا مصوبه بدهد و بعد شهردار را به صلابه بکشد که چرا اجرا نکردی ؟ آیا زیرساخت های آن فراهم بوده که توقع دارید شهردار اجرا کند. کسانی که کار اجرایی کرده اند، می دانند که کار اجرایی سخت و دشوار است.

وی یادآور شد: ما قسم خورده ایم از حقوق مردم و شهر دفاع کنیم ولی با برخی رفتار غیر این نیست که سیاسی کاری می کنیم تا مثلا مردم را فریب بدهیم. من نسبت به عملکرد شورا انتقاد داشته و دارم و همچنین نسبت به عملکرد خودم، چون من هم یک عضو شورا هستم و از همه نشریات تقاضا می کنم که بیایند و به این مسائل عمقی بپردازند. اگر نشریات نیایند پای کار، ما که عضو شورا هستیم، طبیعتاً مسائل را درست تحلیل و بررسی نمی کنیم و ممکن است که به سمت و سویی برویم که به مصلحت مردم نباشد.

شریعتمدار گفت: هر چیزی را به مردم نسبت بدهند، یک چیز را نمی توانند نسبت بدهند و آن این است که صادق و شفاف نباشم. حالا قبول دارم در مقطعی با نشریه خیام نامه بنا بر مقتضیات آن مقطع که مسئله ای خاصی پیش آمد، اختلاف سلیقه پیدا کردم ولی از این که نشریات بیایند حقایق را بیان کنند، استقبال می کنم چون جلو بسیاری از تخلفات و مفاسد گرفته می شود. من تصمیمی گرفته ام و البته از قبل هم داشته ام اما اخیرا مصمم تر شده ام که بر سرحقوق مردم با هیچ گروه و جناحی معامله نکنم. اما اگر شورا به همین منوال پیش برود، عدم حضور در شورا را برای خودم شرف می دانم. اینکه گاهی در شورا بنا به مسائلی که می بینیم تندی می کنم یا صدایم را بالا می برم برای این است که می گویم چرا اینگونه پاسخ مردمی را که زمان تبلیغات به سراغ ما آمدند، بدهیم. چرا از مردم رأی بگیریم و برخلاف نظر مردم رأی بدهیم.

نویسنده :احسان سلیمانی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.