اخذ خسارت افت قیمت، ناشی از تصادف خودرو

محسن تقیان

وکیل دادگستری و مدرس دانشگاه

 

در شهر روزانه چندین تصادف اتومبیل اتفاق می افتد که در بیشتر آن ها، خودرو خسارت دیده، علاوه بر خسارت عینی ، دچار افت قیمت ناشی از تصادف هم می شود. سوال اینجاست که چطور می توان خسارت افت قیمت را در تصادفات خودرو گرفت؟

۱- رسیدگی به ضرر و زیان ناشی از جرم بدون تقدیم دادخواست ممکن نیست؛ لکن شاکی می تواند در معیت رسیدگی به جرم، دادخواست ضرر و زیان ناشی از جرم را نیز به دادگاه کیفری تقدیم کند، به شرط آن که جرمی به وقوع  پیوسته باشد، اگر تصادف منتهی به جرح و ایراد ضرب غیر عمدی نبوده باشد، جرمی به وقوع نپیوسته؛ لذا تقاضای خسارت حسب مورد در صلاحیت دادگاه حقوقی یا شورای حل اختلاف با تقدیم دادخواست می باشد.

در خصوص هزینه پارکینگ نیز باید بیلان داشت که جزئی از متفرعات دعوا می باشد که از باب مسئولیت مدنی و ضمان قهری بر عهده مقصر ( کسی که نتیجه عمل مستند به اوست ضامن است)، می باشد و باید پرداخت کند.

۲- استرداد خودرو به مالک نیز از اختیارات قاضی است و نیازی به رضایت مجنی علیه و متضرر نخواهد داشت.

۳- رانندگی وسیله نقلیه بدون گواهینامه از جمله جرایم غیر قابل گذشت می باشد. لذا رسیدگی به آن نیازی به شکایت شاکی خصوصی ندارد و رسیدگی بدان به محض اطلاع مقام قضایی ضروری است؛ لکن با توجه به میزان مجازات آن باید بیان داشت که رسیدگی به این موضوع در صلاحیت دادگاه کیفری دو می باشد.

۴- خسارت ناشی از افت قیمت خودرو نیز جزء خسارات مادی ناشی از مسئولیت مدنی است که در صورت محکومیت فرد ، وفق مقررات می بایست اجرا شود و ضمانت اجرای دعاوی حقوقی را دارا می باشد.

۵- بیمه، تعهدی به نفع ثالث است که در خصوص جنبه حقوقی و مالی پرداخت توسط بیمه همانند پرداخت توسط محکوم علیه است و دین سلقط می گردد. لکن پرداخت خسارت مالی توسط بیمه تاثیری در جرم و مجازات ندارد.

۶- دریافت خسارت صرفا مستلزم توقیف خودرو نیست . اجرای حکم حقوقی ضمانت اجراهای خاص خود را دارد؛ هر چند ممکن است منتهی به توقیف همان خودرو گردد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.