احیای کانونی با ۴۴ سال قدمت

من مسئله ای را از سر درد می گویم: آن چه در این مراکز به طور غیر رسمی به دانش آموزان آموزش داده می شود، در کشورهای پیشرفته به طور رسمی در مدارس شان آموزش داده می شود، امیدوارم خانواده ها عنایت بیشتری به این موضوع داشته باشند.

آزاده مهدیار/ مرکز شماره ۱ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که سال ۱۳۵۲ در محل باغ ملی تاسیس شد، پس از ۴۲ سال فعالیت در دی ماه سال ۱۳۹۴ به علت نشست ساختمان، تعطیل و موقتا به کتابخانه آموزشگاه عترت منتقل شده بود. تا این که فرزند مرحوم حکمت با پرداخت ۱۷۴ میلیون تومان و واگذاری مسئولیت بازسازی کانون به یکی از پیشکسوتان آموزش و پرورش شهرستان، هوایی نو به کالبد کانون دمید و حضور دوباره دانش آموزان مقاطع مختلف در این کانون نوید رونق آن را داد.

در مراسم بازگشایی کانون شماره ۱ نیشابور، که روز شنبه ۲۱ بهمن برگزار شد، فرماندار ضمن تشکر از این شهروند نیکوکار، سابقه کانون را نشان از اعتماد قاطبه مردم به این مرکز دانست و اظهار کرد: بسیاری از مدیران نیشابوری و نخبگان روزی در این مرکز فعال بوده اند و اعتماد به نفس و انگیزه خود را مدیون فعالیت های کانون هستند.

شیبانی پیشنهاد داد: در قسمت های دیگر شهر که از ۳ مرکز کانون دور هستند، باید کتابخانه سیار در نظر گرفته شود و موجب رشد و تقویت اعتماد به نفس در همه کودکان شود، عبور موفق از گذرگاه آینده از مسیر کانون پرورش فکری می گذرد.

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز بیان داشت: در این مدتی که در حوزه فرهنگی کار تخصصی انجام داده ام، دریافته ام که نگاه به این مقوله نباید جزئی نگر و بخشی نگر باشد بلکه باید از افق بالاتری به فضاهای فرهنگی نگاه کرد.

جواد محقق نیشابوری افزود: کانون فرصت بسیار طلایی برای کشور و آموزش و پرورش ماست. کانون چند اصل مهم را رعایت کرده که یکی اصل آزادی فعالیت ها است؛ کودکان و نوجوانان در این مراکز خودشان انتخاب می کنند که چه فعالیتی را انجام دهند.  خداوند انسان را انتخاب گر آفریده، اگر بهترین گزینه ها را هم به افراد تحمیل کنیم قبول نمی کنند به گفته وی طبق آمار ۸۰ درصد دانش آموزانی که در کانون فعالیت کرده اند، در آینده تحصیلی و اجتماعی خود موفق بوده اند.

جواد محقق افزود: من مسئله ای را از سر درد می گویم: آن چه در این مراکز به طور غیر رسمی به دانش آموزان آموزش داده می شود، در کشورهای پیشرفته به طور رسمی در مدارس شان آموزش داده می شود، امیدوارم خانواده ها عنایت بیشتری به این موضوع داشته باشند.

محقق ویژگی دیگر کانون پرورش فکری را شادابی فعالیت های مرکز و آموزش همراه با بازی و سرگرمی دانست و بیان کرد: آموزش در این مراکز بر پایه خلاقیت است، ما نمی خواهیم کیارستمی یا فرشچیان بسازیم، بلکه با تقویت خلاقیت در کودکان، از آن ها استعدادهای نو پدید می آوریم. هوش اجتماعی کودکان در این مراکز تقویت می شود و در هر رشته ای که انتخاب کنند، موفق خواهند بود.

وی افزود: در حال حاضر کانون نیشابور در استان نمونه و زبانزد است.

وی در مورد ساختمان مرکز گفت: چند سال پیش این مرکز وضعیت اسفناکی داشت، برخی پیشنهاد دادند که مرکز را تخریب کنیم و از نو بسازیم اما اولا با این اعتبارات کم پروژه بسیار طولانی می شد، ثانیا این فضا برای خیلی ها نوستالژیک است و معمار آن فردی هوشمند بوده است. ضمن این که بنا، مشکلات مالکیتی هم دارد که نمی خواستیم درگیر آن شویم.

در بخشی از این جلسه، حمید گرمابی نماینده مردم در مجلس که در جلسه حضور داشت، کارت عضویت خود را در کانون پرروش فکری نیشابور که مربوط به سال ۱۳۵۳ بود، به حضار نشان داد. گفتنی است در آیین بازگشایی ساختمان کانون شماره ۱، از قاسم اثنی عشری، مدیر پروژه بازسازی این مرکز و از مربیان پیش کسوت کانون، تجلیل شد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.