احیای پیشینه علمی و فرهنگی نیشابور با انتخاب آن به عنوان پایتخت کتاب ایران

احیای پیشینه علمی و فرهنگی نیشابور با انتخاب آن به عنوان پایتخت کتاب ایران

نیشابور سالیان بسیار پایتخت سیاسی، فرهنگی، علمی و هنری ایران پهناور بوده و مدارس و کتابخانه ها و نظامیه آن قطب بلا منازع و بزرگ جهان اسلام و کشور ایران بوده است و از این رو بیش از هر شهر دیگری در کشورمان سزاوار آن است که با انتخاب آن به عنوان پایتخت کتاب ایران، پیشینه ارزشمند خود را بازیابد.

در همین راستا چهارشنبه ۳۰ دی ماه ۹۳ در سالن جلسات شهرداری نیشابور و با حضور مسئولان و اصحاب رسانه، تفاهم نامه طرح پایتخت کتاب در نیشابور بین رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهردار نیشابور امضا شد.

رئیس اداره ارشاد نیشابور در این جلسه ضمن اشاره به تهیه طرح پایتخت کتاب در نیشابور، طی جلسات متعدد تخصصی و با حضور صاحب نظران، کارشناسان، کتابداران و دست اندرکاران عرصه کتاب و نیز اصحاب رسانه، تأکید کرد: این طرح بارها بررسی و پخته شده مورد موافقت شورای اسلامی شهر و سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قرار گرفته است. لذا امیدواریم با مشارکت کلیه دستگاه ها و نهادهای اجرایی شهرستان به ویِژه شهرداری و شورا، مجموعه صنایع و فرمانداری به صورت مطلوب اجرا شود.

عباس کرخی شرایط موجود شهرستان را برای پایتختی کتاب، شرایط خوبی دانست و افزود: امروز تعداد بالای نویسندگان در شهری که قرن ها پیش، هزاران نویسنده قلمدان مرصع به دست، حدیث سلسله الذهب را تحریر کردند؛ شایسته پیشینه این دیار است که بر هر شهروند ایرانی که آشنا به تاریخ کشور است، این سابقه تمدنی پوشیده نیست.

وی با ابراز خرسندی از اینکه شهردار نیشابور بیشترین حمایت را از کتاب و کتابخوانی داشته و به عنوان شهردار نمونه استان در زمینه کتابخوانی شناخته شده، این امر را فرصتی ارزشمند برای اجرای طرح پایتخت کتاب عنوان کرد و گفت: ۵۰ درصد از هزینه های اجرای طرح توسط سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری نیشابور و مابقی آن با کمک معاون استاندار و فرماندار نیشابور و توسط خیرین تامین می‌شود.

کرخی از پیش بینی برنامه‌های ابتکاری و متنوع و در عین حال اجرایی و کم هزینه در طرح تهیه شده خبر داد و تصریح نمود: ما اگر پایتخت کتاب شویم، این امر موجب سربلندی و افتخار نیشابور است و اگر هم انتخاب نشویم، باز هم با اجرای برنامه های مورد نظر دستاوردهای زیادی در حوزه فرهنگ و کتاب داشته ایم و در هر دو صورت برنده ی ماجرا هستیم.

وی خاطرنشان کرد: سرانه کتابخانه‌های عمومی این شهرستان به نسبت جمعیت با استانداردها فاصله زیادی دارد، اما به رغم همین محدودیت فضا، بیشترین کتابخوان را داریم و کتابخانه شریعتی بیشترین میزان مراجعه را در کشور دارد. همچنین در بخشنامه طرح پایتخت کتاب نیز تأکید شده که برای انتخاب ملاک های سخت افزاری مطرح نیست و ملاک های نرم افزاری مورد توجه است.

شهردار نیشابور نیز در این جلسه بیان داشت: چهره تاریخ شهر ما فرهنگی هنری است و در راستای احیای این امر هر کدام ما باید هر کاری که می توانیم انجام دهیم. وظیفه شهرداری صرفا فعالیت در حوزه عمرانی و خدماتی نیست و ما باید در حوزه‌های فرهنگی نظیر کتابخوانی نیز ورود پیدا کنیم و اگر خیّری برای احداث کتابخانه اعلام آمادگی نماید، ما در زمینه واگذاری زمین همکاری می کنیم.

حسن زرندی با بیان اینکه تا کنون ۵۰ درصد از اعتبارات پیش بینی شده در قانون برای حوزه کتاب، از محل نیم درصد درآمدهای شهرداری پرداخت شده، از تلاش شهرداری برای پرداخت مابقی آن در آینده نزدیک خبر داد و به آغاز فعالیت کتابخانه شادیاخ در محل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری اشاره نمود.

در ادامه جلسه مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری ، رویکرد جدید شهرداری را عمق‌بخشی به فعالیت‌های فرهنگی هنری عنوان کرد و با اشاره به تشکیل کمیته خرید کتاب ناشران و مولفان نیشابوری با هدف کمک به نویسندگان همشهری اظهار داشت: تا کنون ۲۰ ناشر به ما مراجعه کرده اند که ۱۰ مورد تا این لحظه مورد تأیید کمیته مذکور قرار گرفته و امیدواریم مابقی موارد تا پایان سال اعلام نظر شود.

ناصر نبی زاده ظرفیت بالای مؤلفین نیشابور را ظرفیت عظیمی دانست و خاطرنشان کرد: این آثار در نمایشگاهی که در هفته فرهنگی نیشابور برگزار شد، به نمایش درآمد و امیدواریم بتوانیم این نمایشگاه را دائمی کنیم.

وی با بیان اینکه هدف ما گره زدن بیشتر زندگی مردم با کتاب است از اجرای طرح ویترین کتاب نیشابور در آینده نزدیک خبر داد.

رئیس اداره کتابخانه های نیشابور در این جلسه تأکید نمود: اگر می خواهیم فرهنگ شهروندی را بالا ببریم و اگر می خواهیم آسیب های اجتماعی کاهش باید به فرهنگ مطالعه و کتاب توجه زیادی داشته باشیم و باید به ارزش و اثرگذرای کتاب در جامعه اعتقاد قلبی پیدا کنیم.

محمد زمانی از احداث کتابخانه مرکزی نیشابور در آینده نزدیک خبر داد و ضمن اشاره به پیشینه تاریخ فرهنگ و تمدن نیشابور تاکید کرد: تعیین این شهر به عنوان پایتخت کتاب، حق نیشابور است.

 

نویسنده :احسان سلیمانی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.