احمدشاه، رژیم لاغری و وسواس

13در تاریخ آمده که احمدشاه قاجار بسیار وسواس داشت و به شدت از میکروب و مریضی می ترسید به گونه‌ای که مداوم دستکش سفید دست می کرد و به هیچ چیز دست نمی زد. فقط غذایی را که آشپز خودش می پخت می خورد و غیره…

احمدشاه در مرداد ۱۲۹۸ یک روز بعد از امضای قرارداد ۱۹۱۹ در تهران به همراه نصرت الدوله به اروپا رفت تا در آنجا و در لندن طی مراسمی رسمی قرارداد را امضاء کنند. یکی از اهداف سفر او به اروپا بحث لاغر کردن و یا عمل جراحی شکم بوده است چون او در آن سالها خیلی چاق شده بود و از قواره درآمده بود. سالور که در هنگام عزیمت شاه ساکن قزوین بوده است در این باره می نویسد:

« روز سه شنبه- صبح اعلیحضرت حرکت فرمودند. باز نصرت السلطنه ( عموی شاه ) و نصرت الدوله ( وزیر خارجه ) در همان اتومبیل بودند… شاه بی‌اندازه قطور و شکمش بزرگ شده، به آن قدش نمی آید. یکی از جهات مسافرت معالجه شکم است. ولیعهد ( محمدحسن میرزا ) خوش ترکیب تر است، سفیدتر است، رعنا تر است.»

یکسال بعد تیرماه ۱۲۹۹:

«شاه پاردسوی کتان سفید پوشیده بود. دستکش جیر سفید به دست نموده بودند. جقه شاه الماس دریای نور بود. خیلی نحیف، خیلی لاغر و کوچک شده بودند. اقلا نصف هنگام رفتن. نصف لاغری به واسطه رژیم اطباء و نصف دیگر به واسطه ناخوشی در بغداد حاصل شده بود، طوری که به زیارت سامره مشرف نشدند.»

افخم الدوله برای عین السلطنه نقل می کرد که: « وزن شاه وقت رفتن به فرنگستان ۱۱۵ کیلو بود. مراجعت کرد ۸۵ کیلو، ۳۵ کیلو کم شده است ( درواقع ۳۰ کیلو ). عادت های شاه بهتر شده، غذا هرجا و هر طباخی باشد میل می کنند و از میکروب دیگر آن قدر واهمه و اجتناب ندارند. کاغذ می نویسند، کاغذ می خوانند و از دست مردم می گیرند. خیلی خیلی فرق با رفتن حاصل شده است.»

« … شاه از قرار معلوم خوب کار می کند. غالب شهر تشریف دارند و در هیئت وزراء می نویسد، می خواند. آن وسواس و میکروب بازی از میانه رفته است.»

(منبع : روزنامه خاطرات عین ‌السلطنه، قهرمان میرزا سالور عین‌السلطنه، ، به کوشش مسعود سالور وایرج افشار، ج ۷، ص ۵۵۸۶ و ۵۷۰۰)

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.