احراز هویت همه نیشابوری ها چقدر زمان می برد

امیر حسین دهنوی

14در پی تماس های مکرر مخاطبان خیام نامه مبنی بر نارضایتی و شلوغی صف های  تعویض کارت ملی و ثبت نام برای دریافت کارت ملی هوشمند به سراغ رییس اداره پست رفتیم تا این مشکل را پیگیری کنیم .

حسین کرمانی در این باره به خبرنگار خیام نامه گفت:ثبت نام کارت هوشمند ملی از طریق سایت ثبت احوال انجام می شود و هر کس در هر جایی که باشد می تواند در این پرتال ثبت نام مقدماتی خود را انجام دهد .

وی با بیان این که در هنگام مراجعه به پست برای تکمیل ثبت نام خود حتما باید شناسنامه خود را همراه داشته باشند گفت: ما باید هنگام ثبت نام احراز هویت داشته باشیم که این کار را از دو طریق اثر انگشت و عکس زنده  در محل اداره انجام می شود.

وی ادامه داد:یکی از مواردی که مردم باعث نارضایتی مردم است عکس زنده است چون باید عکسی که از متقاضی کارت ملی هوشمند بدون ادیت و فتوشاپ باشد .

وی گفت:ما روزانه ۴۰۰ نفر ظرفیت ثبت نام داریم که فقط هفتاد درصد این افراد به پست مراجعه می کنند. هر نفر به طور متوسط بیست دقیقه انتظار می کشد تا به مرحله نهایی ثبت نام خود برسد.

یکی از اعتراضات شهروندان هزینه ای است که برای دریافت این مدرک احراز هویت پرداخت کنند. انتقادی که به نظر منطقی می رسد. چرا که هرفرد برای انجام کامل مراحل ثبت نام خود، حدود ۳۰ هزار تومان هزینه کند. برخی شهروندان حاضر در محل اداره پست به خبرنگار خیام نامه می گویند: جدا از هزینه اینترنتی که قبلا و در هنگاه ثبت نام باید می پرداختیم، اینجا هم برای دریافت یک پوشه و تکمیل فرمی ساده حدود ۱۰ هزارتومان دیگر هم باید بپردازیم. بعد هم مبلغی دیگر از ما می گیرند تا کد پستی مان را تایید کنند.

رییس  اداره پست شهرستان در مورد هزینه های تعویض کارت ملی هوشمند می گوید: هزینه ثبت نام مقدماتی از طریق اینترنت انجام می شود ۲۰ هزار تومان است که به صورت آنلاین به حساب ثبت احوال واریز می شود و وقتی فرد برای تکمیل ثبت نام  به اداره پست مراجعه می کند ده هزار تومان هزینه ثبت نام و هزار تومان  هزینه عکس و تاییده کد پستی  از مردم دریافت می شود .

وی تصریح کرد: گفت تمام امکانات خود را برای تسریح روند ثبت نام بسیج کرده ایم تا بتوانیم هم با کیفیت بهتر و هم سریعتر پاسخگوی مردم باشیم .

کرمانی در پایان گفت : تعویض کارت ملی هوشمند فعلا هیچ محدودیت زمانی ندارد و مردم میتوانند تا پایان سال ۹۶ برای تعویض کارت خود اقدام کنند وهمچنین  کسانی که ثبت نام شان کامل شده باشد بعد از سه ماه کارت خود را دریافت می کنند.

رییس پست در حالی از پایان سال ۹۶ به عنوان مهلت انجام این فرایند برای شهروندان یاد می کند که با توجه به جمعیت شهرستان و ظزفیت ۴۰۰ نفره ثبت نام در هر روز، که البته به شیوه نوبت دهی توسط سایت NCR.IR صورت می گیرد، حدود سه سال زمان لازم است. با احتساب افرادی که تا کنون برای ثبت نام و دریافت کارت ملی هوشمند مراجعه کرده اند، به نظر می رسد که افزایش ظرفیت ثبت نام روزانه و بیش تر کردن تعداد باجه ها برای کاهش زمان معطلی شهروندان و انجام کاردر مهلت مقرر ضروری باشد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.