اجماع شورای شهر علیه شهردار, حسینی در آستانه استیضاح قرار گرفت رئیس شورا: حتی یک روز حضور حسینی در شهرداری به ضرر شهر است

 

shahrdarآزاده مهدیار– جلسات شورای شهر در هفته های اخیر و در پی تخلفات مطرح شده توسط شهردار و نیز عزل و نصب های پی در پی و خلاف موارد قانونی از سوی وی، به کارزار انتقادات گسترده در مورد عملکرد سید عباس حسینی تبدیل شده بود و خیام نامه نیز که با انعکاس بی کم و کاست و بی پرده آن چه در این جلسات می گذشت، به رسالت خویش عمل کرده بود، از سوی شهردار دروغ گو خوانده شده بود.

شهردار حتی اشتراک «خیام نامه» در شهرداری و چاپ آگهی های شهرداری در این نشریه را ممنوع اعلام کرده و در نشست های خبری از خبرنگار خیام نامه دعوت نمی کرد. حسینی اخیرا در سخنانی در نماز جمعه نیز از مردم خواسته بود به آنچه در برخی نشریات منعکس می شود، توجه نکنند چرا که به گفته وی هدف آنان مسموم سازی فضا و بر هم زدن آرامش است. سخنانی که گویا قصد القای این نکته به مخاطب را داشت که آن چه در مورد سیدعباس حسینی مطرح می شود، تنها یک فضاسازی رسانه ای است.

اما سخنان صریح رئیس شورای شهر در نطق پیش از دستور جلسه علنی اخیر شورا، به اضافه موضع گیری برخی اعضای شورا در مورد شهردار، مشخص کرد که خیام نامه در این زمینه تنها به رسالت اطلاع رسانی خود عمل کرده و مساله شهردار نیشابور عمیق تر از ان است که تنها جوسازی رسانه ای قلمداد گردد.

احمد همت آبادی، در جلسه علنی روز سه شنبه، ۱۱ اسفندماه، پس از برشمردن مجدد تخلف های شخص شهردار، عملکرد وی را همچون «استخوانی در گلو» توصیف و حضور وی در شهرداری نیشابور را حتی به مدت یک روز، به ضرر شهر اعلام کرد.

در جلسه یازدهم اسفندماه شورای شهر، رئیس شورا به تصمیمات گذشته شهردار، به عنوان نمونه به  ابلاغ حکم معاونت اقتصادی برای علی جدی اشاره کرد که پس از اندک زمانی و با تذکر شورا، این حکم به «مشاور اقتصادی» تغییر کرد.

همت آبادی این تصمیم را نشان از تزلزل سید عباس حسینی در تصمیمات توصیف کرد و با برشمردن تصمیماتِ، به گفته وی خلق الساعه بعدی شهردار، همچون جابه جایی های مکرر بتویی، زمانی، سیرجانی و فقیه، عدم شناخت کافی شهردار از اوضاع نیشابور خانه تصمیمات وی را از پای بست و ویران اعلام کرد.

همت آبادی افزود: من به شهردار گفتم چرا با آبروی این افراد بازی می کنی؟! اگر لیاقت دارند؛ چرا جابه جا می شوند و اگر ندارند چرا مجدد پُست دیگری می گیرند؟ ایشان صبح از خواب بر می خیزد و دستور می دهد فلانی باید جابه جا شود!

رئیس شورا با بیان این که آقای حسینی در برداشت های خود از حساب شهرداری اشتهای زیادی دارد، بار دیگر به حقوق مصوب ۸ میلیون تومانی شهردار اشاره کرد که قبل از آن برداشتی شهردار ۶۰ میلیون تومان بدون مصوبه شورا بوده است و نیز برداشت های غیر قانونی وی تحت عنوان اضافه کار و پاداش را به باد انتقاد گرفت.

همت آبادی از برخورد تُند و رفتار نامناسب شهردار با کارکنان شهرداری و ارباب رجوع نیز گله کرد و گفت: نیروی انسانی سرمایه شهرداری است و باید انگیزه داشته باشد. ولی آقای حسینی با تندخویی و بداخلاقی انگیزه کار را از کارکنان گرفته است. بیشترین اعتراضات مردم به فرمانداری در مورد وضعیت شهردار و شهرداری است.

وی از دیگر اقدام شهردار که خلاف مصالح شهر در حال انجام بود سخن گفت و تصریح کرد: شورا برای خرید کارخانه آسفالت مصوب کرده بود که اگر ارائه تسهیلات آن را وزارت کشور تقبل می کند و با رعایت قوانین مالی شهرداری صورت گیرد. ولی ناگهان در پایان ساعت اداری روز سه شنبه گذشته خبردار شدم که شهردار برای خود و سه تن از کارکنان بلیط هواپیما به مقصد تهران گرفته است که برای خرید کارخانه آن هم با هزینه ۲ میلیارد و هشتصد میلیون تومان اقدام کنند. بدون این که به مصوبه شورا اعتنایی کند و منبع تأمین هزینه معین و سایر مراحل آن طی شود. بلافاصله به دفتر شهرداری فکس فرستادم که حق ندارید خلاف مصوبه شورا عمل کنید و خطر رفع شد.

وی ادامه داد: ما دائم باید بالای سر شهردار باشیم و مراقب باشیم خطایی از وی سر نزند، کار ما فقط معطوف شده است به این که به خاطر کارهای خلاف قانون این آقا دائما با سازمان بازرسی مکاتبه داشته باشیم.

همت آبادی از علت عزل علی مختاری، معاون اداری مالی پس از گذشت تنها ۴۰ روز از قرار گرفتن وی در این سِمت، پرده برداشت و گفت: شهردار به آقای مختاری معترض شده است که چرا خبرهای شهرداری را به همت آبادی می رسانی؟! و سپس وی را عزل کرده است. رئیس شورا با صدایی حزن انگیز افزود: این چه دلیلی است که شهردار بیان کرده است؟ چرا نباید خبرهای شهرداری به گوش ما برسد؟

همت آبادی با بیان این که شهردار پیراهن نیست که فورا عوض ش کنیم، از تذکرهای مداوم حضوری، تلفنی و کتبی شورای شهر به شهردار گفت و اظهار کرد: متاسفانه از دو ماه پیش، دیگر نا امید شده ام و این فرد را اصلاح پذیر نمی بینم اما به دلیل نزدیکی به موعد انتخابات و برای این که شهر دچار تنش نشود، تا به حال صبر کردم. اما تحمل این قانون گریزی ها را دیگر به صلاح نمی دانم و از نظر من شهردار فعلی شایسته نیشابور نیست و صلاح نیست حتی یک روز در شهرداری بماند. وی خطاب به سایر اعضای شورا گفت: ما با مردم پیمان بسته ایم و باید بر عهد خود پایبند باشیم. حتی سازمان بازرسی و استانداری هم می گویند شهردار را استیضاح کنیم. تا کی دندان بر سر جگر بگذاریم؟ بیایید این شهر مغول زده را در یابیم تا بیشتر از این آبروی کارکنان شهرداری و منافع مردم بازیچه هواهای نفسانی این فرد قرار نگرفته است.

وی با بیان این که مردم در این انتخابات نشان دادند که هوشیارند و نشریات هم نشان دادند که چشم بینای مردم اند و تمام اعمال مسئولین رصد می شود، چنین آینده نگری کرد که «اگر هم می خواهیم کاری انجام دهیم نباید از چاله به درون چاه بیفتیم، بلکه باید پیش از آن به فکر فردی شایسته و اصلح برای شهرداری نیشابور باشیم.» همت آبادی افزود: شورای فعلی به سومین سال خدمت رسانی خود رسیده است و باید به این بلوغ رسیده باشد که دیگر تصمیم اشتباهی نگیرد.

رئیس شورا در پایان نطق خود نامه سفید امضای ۱۱ عضو شورا را به خبرنگاران نشان داد که موید اعتماد این اعضا به رئیس شورا در اقدام به استیضاح شهردار است و گفت: به هر حال هر تصمیمی که شورا بگیرد، من تا به آخر پیگیر تخلفات آقای حسینی هستم.

در ادامه شریعتمداری که همواره ید طولایی در انتقاد از شهردار داشت، بیان کرد: ما چندین ماه پیش فریاد زدیم و گلوی برخی از اعضا پاره شد و در نشریات هم منعکس شد که چرا شورا اقدام عملی نمی کند؟ وی عملکرد شهردار را بی ارتباط به اقدامات شورای شهر ندانست و تصریح کرد: آن زمان که برای شهردار حقوق ماهیانه غیر قانونی تصویب کردیم، آن موقع که اولین مدیر را خلاف قانون جابه جا کرد و حرفی نزدیم به دلیل این که فلانی دوست مان است، وقتی سرپرست سازمان فرهنگی ورزشی را خلاف قانون نصب کرد و همه ما به خاطر این که خواهر زاده فلانی است و به فلان مقام شهر متصل است سکوت کردیم، خودمان به این بی قانونی دامن زدیم.

شریعتمداری به اتفاق نظر اعضا مبنی بر تغییر شهردار صحه گذاشت اما گفت: پارسال هم که دقیقا همین موقع موضوع استیضاح آقای زرندی مطرح شد با استدلال هایی مثل خدمات ویژه پایان سال به مردم و مسافرین پذیرفتیم به فروردین ماه موکول شود، با روحیه ای هم که در شهردار سراغ داریم می دانیم که وی سوالات ما را به معاونین خود حواله می دهد و همین «نیمچه» کاری هم در شهرداری انجام می شود برای پاسخ به سوالات ما معطل می ماند، بنابر این این تصمیم را به فروردین ماه واگذار کنیم.

همت آبادی اما که در تصمیم خود بسیار مصمم نشان می داد گفت: اگر این آقا در شهرداری نباشد، معاونین به تنهایی کارها را بهتر به پیش می برند. اقبالی نیز تأکید کرد: حضور این فرد در شهرداری حکم ترمز را دارد و راندمان را متوقف می کند.

با آرام تر شدن فضا و تأیید ضمنی سایر اعضا نسبت به سخنان رئیس شورا، ناگهان هوشمند سخنی متفاوت را به میان کشید و در میان تعجب اعضا گفت: وقتی شبهاتی در صحن مطرح می شود باید به فرد مقابل هم حق دفاع داده شود. که این سخن همت آبادی را به این واکنش وا داشت که «این ها شبهه نیست، من برای تمام این ها سند دارم و امضای اعضای شورا را نیز دارم.» هوشمند، که در هفته های گذشته، بیش تر ایام را در همراهی با کمپین تبلیغاتی حسین سبحانی نیا سپری کرده است، پاسخ داد: «من که امضا نکرده ام و در این مدت هم درگیر انتخابات بوده ام ولی استیضاح را به صلاح نمی دانم.» همت آبادی در پاسخ گفت: « شما یک ماه است که درگیر انتخابات هستید، جلسات کمیسیون ها را هم شرکت نکرده اید.»

صادق هوشمند که از بیان این سخنان رئیس شورا برآشفته بود،  وارد جدال لفظی با احمد همت آبادی شد که متن اظهارات رد و بدل شده میان او و رییس شورا به این شرح است:

-هوشمند: «اگر هدف قرار بگیرم، شما را هدف قرار می دهم.»

-همت آبادی: «بگویید»

-هوشمند:«چرا این موارد را خارج از مصوبه شورا پیگیر بوده اید، این ها اصلا وظیفه شورا نیست.»

-همت آبادی: «هیچ کدام خارج از مصوبه شورا نبوده است.» وی سپس تمام نامه های مکتوب و مصوبات مرتبط شورا در موارد ذکر شده را نشان داد.

محمد کاظم صادقی، دیگر عضو شورا که قرار بود نطقی در همین رابطه داشته باشد، به دلیل حادثه ای که برای یکی از نزدیکان وی رخ داده بود نتوانست در شورا حضور یابد، اما نطق خود را به خبرنگار خیام نامه رساند که بر عزل و نصب های احساسی شهردار، رواج بی اخلاقی و برخورد دیکتاتور مآبانه با نیروها و عدم شفافیت، رواج دروغ، عدم دقت در انعقاد قراردادهای عمرانی و نظارت در اجرای پروژه ها، تلاش برای جذب پرسنل با پرداخت اضافه کار به جای تکریم و احترام، عدم اجرای پروژه های مصوب و اجرای پروژه های غیر مصوب، عدم تفویض اختیار به مدیران مناطق، به هم ریختگی ساختاری در سازمان ها و عدم حضور به مدت دو ماه در مجموع در شهرداری در مدت کوتاه تصدی گری، تأکید داشت.

این عضو شورا خطاب به همکاران خود افزود: عمر شورای چهارم و فرصت خدمت گزاری به مردم و عمل به عهدی که با رای دهندگان مان بسته ایم، یک سال و چند ماه بیش فرصت باقی نمانده است. و به فرموده امیرمومنان، فرصت ها چون ابر می گذرند و و ما باید حساب این مدت را به مردم و آیندگان، همسایه ها، فرزندان، دوستان و همشهریان مان، پس بدهیم.

وی با بیان این که اختلاف نظر، طبیعت کار مشورتی است و بحث های زیادی در شورا در مورد مهم ترین مسایل شهری درگرفته و مردم از طریق رسانه ها در جریان این مباحث قرار گرفته اند، به «خیام نامه» اظهار داشت:  مردم قاضیان عملکرد ما هستند و از لابه لای مباحث عیار صداقت و امانتداری ما را می سنجند و در باره میزان پرهیز ما از  منفعت طلبی حزبی و گروهی و دلسوزی ما برای بیت المال و در نظر گرفتن مصلحت شهر و دغدغه توسعه و آبادی و داشتن شهری زیبا و بانشاط به جای امتیازخواهی و فرصت طلبی قضاوت می کنند.

صادقی افزود: البته می دانم که همه اعضای شورا، به قدر توان خود در این راه کوشیده اند و بعید می دانم در میان ما ۱۳ نفر کسی باشد که بین نفع خودش و نفع شهر و مردم اولی را انتخاب کند.اما شاید ویترین فعالیت ها و دلسوزی ها و خلاصه و فشرده کار شورا را، مردم به درستی در انتخاب مدیر شهر و عملکرد شهردار می بینند. یک شهردار توانمند، دلسوز، کاردان، پاکدست و آینده نگر که اداره شهر را به خوبی بداند و اجرا کند، در مرحله اول باعث آبرو و اعتبار برای کسانی می شود که او را برای مدیریت شهر برگزیده اند.

در عوض شهرداری که تصمیمات آنی و لحظه ای و بدون کار کارشناسی، عزل و نصب های بی برنامه و بعضا جناحی و وارد کردن تنش به بدنه شهر و شهرداری، نداشتن برنامه بلند مدت و میان مدت و اجرای سلیقه ای برنامه ها و عدم وفاداری به چارچوب بودجه و برنامه و سایر مصوبات شورا را روش خود قرار دهد، نه تنها به اعتبار شورا و شورائیان لطمه می زند، بلکه باعث حرکت بدون قطب نمای شهر و بلکه حتی دور شدن شهر از مسیر رشد و توسعه همه جانبه می شود.

حال که اغلب شهروندان و اکثراعضای شورا، در انتخاب و ادامه کار آقای حسینی، ملاک ها لازم را نمی بینند، لازم است که شورا به وظیفه ی نظارتی خود عمل کند و یک بار برای همه عمر  باقی مانده شورا، به روش های نادرست و ناکارآمدی و سوءمدیریت پایان دهیم.

گفتنی است در پایان این جلسه، اعضای شورا برای شور داخلی و تصمیم در رابطه با موارد مطروحه، از خبرنگاران خواستند صحن را ترک کنند. اطلاعات بعدی رسیده به خبرنگار «خیام نامه» حاکی از آن است که نتیجه مشورت اعضا، دال بر «طرح سوال از شهردار» بوده است تا در صورت عدم اقناع اعضا، که در صورت عدم چرخش و تغییر مواضع آن ها در روز های آتی، امری بسیار محتمل است، استیضاح سیدعباس حسینی، در مهلت قانونی کلید بخورد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاه برای “اجماع شورای شهر علیه شهردار, حسینی در آستانه استیضاح قرار گرفت رئیس شورا: حتی یک روز حضور حسینی در شهرداری به ضرر شهر است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.