اثر ماندگار فرش بافان نیشابوری با روزانه ۲۰۰۰ بازدید کننده نیازمند شست و شو است ; بزرگترین فرش دنیا چگونه شُسته خواهد شد؟!

 

گفت و گو:سیدهاشم مداح

چندی پیش یک آگهی  در اینترنت منتشر شده بود که از واجدین شرایط درخواست شده بود کسانی که توانایی و آمادگی  شستشوی بزرگترین فرش دنیا را دارند  هزینه ها و  شرایط خود را به خریدار اعلام کنند.

یک نیشابوری هم به این درخواست جالب و غیرمنتظره  جواب مثبت داده و امیدوار است که این امر مهم و شانس شستن این فرش گرانبها    نصیب او شود که همشهریان ش خود بافنده این بزرگ ترین فرش جهان اند.

بزرگترین فرش دستباف جهان که در کتاب رکوردهای گینس هم به ثبت رسیده توسط بانوان فرشباف نیشابوری بافته شده است. این فرش که هم اکنون در مسجد بزرگ «شیخ زاید» درشهر  ابوظبی در کشور امارات متحده گسترده شده است، حدود شش هزار متر مربع مساحت و یکصد و سی و دو مترطول و چهل و دوتا چهل و هشت متر عرض دارد.

این قالی نفیس  که بزرگترین فرش دستباف دنیا محسوب می شود، در سال ۱۳۷۶ در سه کارگاه جداگانه در نیشابور بافته شد. در بافت این قالی بزرگ در آن زمان حدود ۱۲۰۰ نفر بافنده زن شرکت داشتند و آن را در مدت زمان ۱۸ ماه با صرف  تقریبا سه میلیون نفر-ساعت با تار و پود هنر و رنج بافتند.

حالا این فرش ۶۰۰۰متری سبزرنگ با آن حاشیه های جذاب طلایی اش طلایی روزانه دو هزار نفر بازدید کننده از سراسر جهان  دارد.

خریدار این قالی منحصر به فرد در زمان بافت آن، ده میلیارد تومان هزینه پرداخت کرد. جالب است این را هم بدانید که به دلیل سخت گیری خریدار دوازده بار نقشه آن توسط «شرکت سهامی فرش ایران» تغییر یافته و اصلاح شده  است.

چندی پیش و پس از آن که یک آگهی  در اینترنت منتشر شد و از واجدین شرایط درخواست شد هزینه ها و  شرایط خود را برای شستشوی آن به خریدار اعلام کنند یک نیشابوری به این درخواست جالب وغیرمنتظره  جواب مثبت داد.

از او چند و چون مساله را جویا شدیم.

عبدالمجید جاودان مهر، فرهنگی و باز نشسته آموزش و پرورش، مدیر یک قالی شویی است که به نام خود تاسیس کرده است. او که رشته تحصیلی اش شیمی بوده، با توجه به تخصص خود در شناخت مواد، در تصمیمی خلاقانه، پس از فراغت از خدمت فرهنگی، به تاسیس یک قالی شویی مدرن و مجهز در نیشابور اقدام می نماید.

جاودان مهر به «خیام نامه» می گوید: فرش هم مثل دیگر لوازم زندگی نیاز به نگهداری و مراقبت ویژه دارد و  این کار یک  کار تخصصی به حساب می آید و برای جلوگیری از پوسیدگی و تمییز نگه داشتن آن تدابیر ویژه ای لازم است که سعی می کنم خیلی خلاصه به آن اشاره کنم. مخصوصا از روزی که این اطلاعیه و فراخوان را دیده ام عزم خود را جزم نموده ام که این امر مهم  را که یک وظیفه ملی و پاسداری از صنایع دستی کشورمان است، به سرانجام برسانم. برای شستن این فرش منحصر به فرد امکانات و لوازم ویژه ای مورد نیاز است که این امکانات و تخصص  در اختیار ما هست.

این کارشناس شیمی می گوید: اولین اقدام برای شستشوی این فرش بسیار بزرگ و سنگین، لکه زدایی است که باید با مواد مخصوص و تدابیر شیمیایی مخصوص انجام شود. دومین مساله شستشو با دستگاه های سانتریفوژ مخصوص این کار است. مشکل اصلی ما، همان طور که اشاره شد، اندازه و وزن زیاد این قالی است که به همین دلیل باید در محل و در کشور امارات صورت گیرد. نکته بعدی این است که باید از موادی استفاده شود که به رنگ و بافت فرش صدمه ای نرسد. پیشنهاد ما برای اجرای کار این است که فرش باید همان طور که در ابتدا چهار تکه بوده، دوباره از هم جدا شده و بعد از آن آب مورد استفاده تصفیه شود و سپس میکروب زدایی شده و ضمنا تک تک رنگها ازمایش شود. برای خشک کردن این قالی هم باید خشک کن های مخصوص طراحی و ساخته شود که ما ما این توان و تخصص را در اختیار داریم. ضمنا در کمپینی که برای هزینه این کار در بین قالی شویی ها به راه افتاده، ما مبلغ صد میلیون تومان را برای پوشش هزینه ها بیشنهاد کرده ایم که با موافقت این کمپین روبرو شده است. ما   امیدواریم که به محض پاسخ متبت از طرف خریدار، این امر مهم را به انجام برسانیم و برگی دیگر از توانایی های شهرمان را نشان بدهیم.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.