اتاق شیشه ای شورای پنجم؛ فعلا «شیشه دودی» است

انتخاب شهردار بدون حضور رسانه ها

احسان اسحاقی/ سه ماه از برگزاری انتخابات پنجمین دوره شوراها را درحالی پشت سر می گذاریم که شورای چهارم و شهردار منتخب آن، به عنوان «اداره قانونی شهر» همچنان مشغول کار اند و هم زمان، منتخبان شورای پنجم، با تشکیل جلسات و نشست های متعدد درون گروهی و نیز حضور میدانی در مناطق مختلف شهر و ادارات مرتبط با امور شهری، به نوعی با تشکیل شورای در سایه، مقدمات اداره شهر در چهار سال آتی را فراهم می آورند.

در این میان خبرهای جسته و گریخته ای از تشکیل جلسات منتخبان دوره پنجم با هدف به ثمر رساندن مهم ترین اقدام شورا در اداره شهر، یعنی انتخاب شهردار، به گوش می رسد و آن چه مشخص است، شوراییان  آینده نیشابور هم بنا دارند همچون همتایان خود در بسیاری از شهرها، به ویژه تهران و مشهد و دیگر کلان شهرها، همزمان با آغاز دوره کاری خود، شهردار منتخب شان را نیز به مردم معرفی کنند.

اما آن چه وضعیت نیشابور را از امثال تهران و مشهد متفاوت نمایانده است، آن که شورای پنجم نیشابور نه تنها جلسات خود را به صورت غیر علنی برگزار کرده است، بلکه هیچ گونه اطلاع رسمی نیز از فرایند انتخاب شهردار به رسانه ها و مردم ارایه نکرده است و اولین جلسه سخنگوی شورا با خبرنگاران در حدود یک ماه و نیم پیش، آخرین جلسه از این دست بوده است.

خبرنگاران «خیام نامه» و احتمالا دیگر رسانه های شهرستان تا کنون بارها از اعضای شورا دلیل این عدم اطلاع رسانی را جویا شده اند و مهم ترین پاسخ هایی که دریافت کرده اند؛ عبارت اند از این که جلسات منتخبان تا زمان رسمیت قانونی شورای پنجم، وجهه قانونی ندارد و علنی بودن جلسات مربوط به زمان تشکیل رسمی شوراست؛ یا این که تمام افراد نامزد برای سِمت شهرداری نیشابور، برای ارایه برنامه کتبی و دفاع از برنامه خود دعوت نشده اند.

اما ان چه جای تامل دارد این است که انتخاب شهردار نیشابور به عنوان یکی از مهم ترین و تاثیرگذار ترین تصمیم های شورا، نمی تواند به دور از نظارت افکار عمومی اتفاق بیفتد و برای این امر یا بایستی منتخبان تا تشکیل علنی شورا صبر می کردند یا چنان که بر تصمیم خود با توجیه معقول استفاده بهینه از زمان و خروج هر چه سریع تر شهر از دوران برزخ، اصرار دارند، دست کم جلسات خود را با دعوت از اهالی رسانه و خبرنگاران تشکیل می دادند تا اگر امکان حضور شهروندان در جلسات وجود ندارد، دست کم این اقدامات از طریق رسانه ها به گوش مردم برسد.

تشکیل نشست های خبری و اطلاع رسانی به موقع در مورد تصمیمات شوراییان نیز می توانست خلا جلسات علنی را تا حدی پر کند. امری که سخنگوی معرفی شده از سوی شورای منتخب ضمن استقبال از آن، اجرای ش را مستلزم تصمیم اکثریت اعضای منتخب می داند. رضا مهرداد، می گوید: سخنگو، تنها وظیفه اعلام و بیان تصمیمات و مواضع جمعی را بر عهده دارد و شخصا نمی تواند در مورد تصمیمی که نظر اکثریت را به همراه ندارد، اقدامی نماید. مطالبه رسانه ها به حق است اما آن چه تا کنون رخ داده نیز قطعا با تصمیم جمع، به اطلاع افکار عمومی خواهد رسید.

خلائی که در پاسخ سخنگوی منتخبان و نیز دو سه تن از اعضای شورا که خبرنگاران با آن ها گفت و گو کرده اند، هم چنان خودنمایی می کند این است که توضیح قانع کننده ای درباره زوایای پنهان مذاکرات با نامزدهای شهرداری ارایه نشده است. با این همه آن چه مشخص است، افرادی برای برعهده گرفتن سمت شهرداری نیشابور اعلام امادگی کرده اند که برخی منابع تعداد آن ها را بیش از ۱۵ و کم تر از ۲۰ نفر اعلام کرده اند. بر اساس اعلام قبلی سخنگوی منتخبان، از میان افرادی که اعلام آمادگی کرده اند، پس از رای گیری اولیه، حدود ۸ نفر برای ارایه حضوری و دفاع از برنامه خود به جمع منتخبان دعوت شده اند اما مشخص نیست که افرادی که حذف شده اند، چه کسانی بوده اند و با چه تعداد رای و پس از طی چه فرایندی از گردونه کنار گذاشته شده اند؟

بر اساس اظهارات اعضای منتخب شورا، افرادی که به مرحله پیش از رای گیری نهایی رسیده اند، ۸ نفر هستند که گویا یک یا دو تن از آنان انصراف داده اند.

رضا مهرداد در پاسخ به این که این افراد چه کسانی هستند و در برنامه های خود به چه نکاتی اشاره کرده اند و نظر اعضای شورا در باره آن ها چیست، به «خیام نامه» می گوید: ارایه اسامی تا زمانی که اکثریت منتخبان اعلام موافقت نکنند، امکان پذیر نیست و در صورت موافقت اعضای شورای پنجم نیز، بایستی این امر در نشستی رسمی با رسانه های مختلف باشد و به عنوان سخنگو نمی توانم این اسامی را تنها از طریق نشریه ای که خود در آن مسئولیت دارم، اعلام نمایم.

اگرچه گفته می شود که شهردار پیشین تربت حیدریه، یکی از شهرداران پیشین نیشابور، معاون شهردار مشهد در زمان مسئولیت پژمان در شهرداری مشهد و نیز یک استاد نیشابوری و عضو هیات علمی دانشگاه در میان افراد دعوت شده به جلسه منتخبان هستند و به هر کدام از آن ها ۹۰ دقیقه برای دفاع از برنامه کاری و سوابق مدیریتی شان وقت داده شده است، سخنگوی شورا اما از تایید یا تکذیب این مصادیق و یا فهرست های منتشره در کانال های خبری برخی نشریات خودداری می کند و می گوید: نهایتا ظرف هفته جاری دست کم سه نفر از میان افراد راه یافته به مرحله نهایی انتخاب شهردار، با رای شوراییان برگزیده می شوند و امیدواریم انتخاب نهایی با تشکیل جلسه علنی و یا با حضور خبرنگاران انجام گیرد.

«خیام نامه» درباره این موضوع که آیا شهردار آتی نیشابور لزوما از میان همین افرادی که به جلسات منتخبین دعوت شده اند برگزیده خواهد شد یا امکان اضافه شدن فرد یا افرادی به لیست نهایی وجود دارد، نظر چهار تن از منتخبان شورا را جویا شد، که هر چهار نفر از امکان اضافه شدن افراد تازه را در صورت ارایه یک رزومه و سابقه کاری و برنامه قوی رد نکردند اگر چه احتمال آن را بسیار ضعیف ارزیابی می نمودند.

آن چه تا کنون مسلم است، نسخه نیشابوری انتخاب شهردار پیش از رسمیت شورا، برخلاف نسخه های بدل خود در کلان شهرها، فاقد شفافیت است و دیرتر از تصدی سمت شهرداری کلان شهری مانند تهران درباره آن به نتیجه رسیده اند. یکی از دلایل مهم این موضوع می تواند این باشد که در شهرهایی مانند تهران و مشهد، راه یافتگان به شورا همگی از یک لیست واحد سیاسی بوده اند و تصمیم گیری آنان به عنوان یک فراکسیون واحد، می تواند بسیار سهل الوصل تر باشد و حتی این احتمال که اعضای یک لیست در زمان انتخابات بر سر گزینه یا گرینه های نهایی به توافقاتی هم دست یافته باشند بالاست. اما در نیشابور که منتخبان اغلب به صورت انفرادی و یا از لیست های پراکنده برگزیده شده اند، انتخاب شهردار نمی تواند بر اساس توافقات حداکثری صورت بگیرد.

اما نکته ای که نمی توان از کنار آن عبور کرد این است که آگاهی مردم از روند تصمیم گیری وکلای خود در پارلمان شهری یک حق است و اگر چه شورای منتخب هنوز رسمیت قانونی نیافته است، اما فلسفه «علنی بودن جلسات» شورا، علنی و آشکار بودن «روند تصمیم گیری» هاست و اگر قرار است در نخستین جلسه رسمی و قانونی شوراییان، تصمیمی اعلام شود که بر سرنوشت شهر اثر جدی خواهد داشت، آگاهی از روندی که به چنان تصمیمی هم منجر شده است حق شهروندان است و لازمه ایجاد اتاق شیشه ای در شورا آگاهی افکار عمومی از مذاکرات،  بحث ها و چگونگی اخذ تصمیات مهم است و الا اتاق شیشه ای شورا، اتاقی خواهد بود با شیشه های دودی!

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.