ابد و یک  روز سرگردانی

فروغ خراشادی

اواخر سال ۱۳۹۴، فیلمی زیر نام «ابد و یک روز» درخشید.۶ سیمرغ بلورین اصلی گرفت . دو سیمرغ بخش نگاه نو به دست آورد  و یک سیمرغ  هم به انتخاب تماشاگران ربود. آن هم از کف رقبایی که با فاصله، پشت سرش بودند. «ابد و یک روز» اولین ساخته ی بلند سعید روستایی ۲۶ ساله بود.

این درام اجتماعی-انتقادی، حول نقش سمیه ، یکی از دختران خانواده، شکل می گیرد.

فیلم ما را به میان قشر ضعیف و آسیب خورده ی جامعه می برد؛ آن جا که انتخاب، برگزیدن بین چاه و چاله است، اما نتیجه ی آن، فقط سقوط در میان تاریکی هاست.

فیلم نامه ی منسجم و پر از جزئیات رفتار و گفتگوهای میان افراد خانواده، هم گویای شکنندگی روابط است، هم نمایانگر پیوند عمیق عاطفی آنان! گویا در این پارادوکس آشکار، طعنه ای تلخ نهفته است از واقعیات جامعه! از آن چه در زیر لایه های اجتماع می گذرد و خیلی ها از آن بی خبرند.

پیمان معادی به عنوان یک بازیگر بین المللی در کنار دیگرانی چون نوید محمد زاده که تیپی متفاوت از کلیشه‌های معتادین ارائه کرد و پری ناز ایزد یار به نقش سمیه، یکی از بهترین هایشان را به تصویر کشیده اند.

سمیه که گویا تنها عضو بالغ  و صد البته عاقل خانواده است، دارد تن به ازدواجی ناخواسته می دهد چرا که در خانه ای می زید که کمر مردانش را اعتیاد شکسته است، و قامت زنانش را جهل همان مردان !

او که نهانی دل در گرو یاری دارد، از سویی وجه المصالحه ی برادر بزرگش با طلبکار است و از سویی دیگر، زندگی زنان خانواده و برادر کوچک به او وابسته است؛ اگر بماند برادر بزرگ را باخته، اگر برود، خودش و همه را…

سمیه اما سنگ زیرین آسیاب است؛ به امور خانه می رسد، مراقب مادر است، همراز خواهران، دایه ی دلسوز تر از مادر برای برادر کوچک و گوش به حرف آن دو برادر دیگر.

انگار خود را از یاد برده است، آرام و صبور اما سرگردان، تن به ازدواج می دهد؛ ولی چون باهوش است، آنقدرها می داند که برای نجات خانواده ، اول باید خودش را برهاند حتی اگر به قیمت اسارت برادرش باشد.

او می داند که اگر به همسری آن مرد افغان برود، محکوم ابد نیست، بلکه محکوم ابد و یک روز است. با لباس سفید رفته و در پارچه ی سفید، باید باز گردد.

پس حتی برای یک روز هم صبر نمی کند، باز می گردد تا قرعه ی محکومیت ابد به نام دیگری، شاید برادرش، بیفتد…

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.