آیا تیغ توقیف بر سر مطبوعات است؟

نقد و نقبی بر سخنان رییس محترم دستگاه قضا

آیا تیغ توقیف بر سر مطبوعات است؟

صفحه آرای محترمِ خیام نامه لطفا آن کلمه ی «طنز» را از بالای این ستون بردارید می خواهم چهار کلمه جدی بنویسم یک وقت سوء تفاهم نشود! راستش صحبت های چند روز پیش رییس دستگاه قضایی کشور بدجوری مرا فکری کرده است. وقتی جناب آقای آملی لاریجانی، صراحتا می گوید: «برخی روزنامه‌های زنجیره‌ای در زمینه فساد به بزرگنمایی و سیاسی کاری می‌پردازند.» و بعد تهدید می کند: «من به دادستان تهران تاکید کرده‌ام که مطالب این روزنامه‌ها را رصد کند و در صورت تخلف با آنها برخورد قانونی به عمل آورد.» و بلافاصله یکی از سایت های خاص، این رصد را داوطلبانه انجام می دهد و با ردیف کردن تیتر مشابه چند روزنامه نتیجه می گیرد که آن ها در صدد ترویج فساد در کل کشور هستند! راستش کسی که کار مطبوعاتی می کند دست و دلش می لرزد! خب طبیعی است وقتی سه وزیر دولت اصول محور احمدی نژاد که سالیان سال مورد حمایت برخی جریانات خاص بود مورد بازجویی قرار گیرند این خبر تیتر اول روزنامه هایی می شود که هشت سال انتقاد کردند و کسی تحویل نگرفت. مثلا در همین شهر نیشابور خودمان وقتی سرقت مسلحانه ی خونین در روز روشن اتفاق افتاد خب همین چارتا و نصفی نشریه ی شهرمان تیتر اولشان همین خبر بود. آیا این نشانه ی هماهنگی آن ها برای تخریب نیروی انتظامی بود؟ از طرفی این که مطبوعات، بزرگنمایی کنند هیچ جای اشکالی نیست. مطبوعات حق دارند وقتی برخی مسئولان به برخی موضوعاتِ خاص آن طور که باید رسیدگی نمی کنند، بزرگنمایی کنند تا تلنگری باشد برای آنان. باز هم مثلا همین خیام نامه ی خودمان وقتی خبر فساد میلیون تومانی در یکی از ادارات، پخش شد، تیتر زد «فساد میلیاردی»! خب مبلغ را به ریال نوشت که اتفاقا بزرگنمایی هم نیست بلکه استفاده از واحد رسمی پول کشور است. بعدا البته برخی از مسئولان گفتند بزرگنمایی کرده اید. ولی معلوم نیست چرا چند روز بعد موارد فساد را از پشت میز محل فسادشان دک کردند به یک جای دیگر!

اما سخنی با آقای لاریجانی ریاست محترم دستگاه قضا و آن این که حقیقتا وقتی بزرگترین مقام قضایی کشور این گونه مطبوعات را می نوازد و از لفظ «زنجیره ای» برای مطبوعات منتقد استفاده می کند مهم ترین چیزی که برای من به عنوان یک روزنامه نگار زیر سوال می رود واژه ی عدالت است که انتظار می رود دستگاه قضایی تمام هم و غم خود را برای برقراری آن به کار گیرد. از طرفی به کار بردن واژه ی زنجیره ای توسط آقای لاریجانی که حتما به بار معنایی و حقوقی کلمات به خوبی آشنا هستند هم جای سوال دارد. معنای این واژه دقیقا چیست و آیا زنجیره ای بودن جرم است؟ آقای لاریجانی در همین قوه ای که شما اکنون زحمت ریاست آن را به دوش می کشید، زمانی دادستانی بود که استاد تمام عیار قلع و قمع مطبوعات بود. سال ها گذشت و روزنامه های بسیاری به دستور او سر بریده شدند اما روزنامه نگاران دیگر آمدند و نوشتند و تیتر زدند و به قول شما بزرگنمایی کردند تا سرانجام دستگاه قضایی، بدرستی ایشان را برکنار کرد. حتما می دانید از قاضی مرتضوی می گویم که اتفاقا هنوز هم جا دارد درباره ی ایشان تیترهای درشت زده شود. باید دانست آن که در این مملکت و در چارچوب قوانین رسمی ، کار مطبوعاتی می کند و مشکلات و معضلات و فسادها را آشکارا در پیش دیدگان ملت می گذارد قصد تخریب و براندازی ندارد که اگر داشت بدون دغدغه و متهم شدن، از فضای بی در و پیکر اینترنت و رسانه های خارج از کشور سود می جست . آقای آملی لاریجانی، همین چندی پیش سخنگوی قوه ی قضاییه از شبکه های موبایلی شاکی بود و تهدید به برخورد کردن و فیلتر نمودن کرد. آیا بهتر نیست با استفاده از قدرت رسانه های مسئول وفعال در داخل کشور به جنگ با مفسدان و قانون ستیزان در داخل و بدخواهان در خارج برویم و اعتماد بیشتر توده ی مردم را به نظام باعث شویم ؟من معتقدم با توقیف ، فیلتر و پارازیت، مردم بی «خبر» نمی مانند!

…مطلب قبلی خیلی سنگین بود با اجازه ی شما رفتم ۲۰ دقیقه سخنرانی دکتر رحیم پور ازغدی تماشا کردم کمی شنگول شدم برگشتم. اما عرض به خدمتتان در یکی دو هفته ی گذشته پیام هایی درباره ی آخر و عاقبت ۲۰ میلیارد تومان اهدایی دولت به دو نماینده ی نیشابور برایمان ارسال کرده بودید که در ستون صدای مردم این شماره و شماره قبل چند تایی اش آمده. فقط قبلش برای دوست عزیزی که نشسته و کلی حساب کتاب کرده که اگر جمعیت نیشابور را ۵۰۰هزار نفر بگیریم از این مبلغ، نفری ۴۰ هزار تومان گیر هرکس می آید باید عرض کنم با توجه به این که انتخابات بعدی مجلس در اسفندماه ۱۳۹۴ برگزار می شود و تا آن موقع هیفده هیجده ماهی هنوز باقی است و با در نظر گرفتن این که نمایندگان محترم اصول گرا اصولا این پول را می گذارند برای همان روزهای آخر، شما حساب کنید اگر این مبلغ را در راستای بانک داری اسلامی به یکی از همین صندوق های ضرب الحسنه بدهند ماهی ۲۰درصد هم که نزول، ببخشید بهره ی کاملا مشروع و مقبول بگیرند می شود… بله یکی از دوستان نزول خور ماشین حساب موبالش را راه انداخته و دارد حساب می کند… جان؟ بله، می فرمایند هر نماینده چیزی حدود ۳میلیارد و پانصد میلیون تومان پس انداز می کند. خب به سلامتی! ما که بخیل نیستیم. جای دوری نمی رود. اصلا جیب من و ایشان ندارد. نماینده ی ما آن بالای مجلس بنشیند انگار ما نشسته ایم. والا!

طنز خیام نامه

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.