آن چه در جلسه شورا گذشت

آن چه در جلسه شورا گذشت

تهدید ساکنان جاده صومعه به تشدید اعتراض ها

مهلت شش ماهه به کارخانه روغن نباتی

نانهای نیشابور، سبوس دار می شود

آزاده مهدیار/ جلسه هفتگی شورا، در هفته ای که گذشت با تجمع دوباره عده ای از مردم ساکن شرق جاده صومعه و اعتراض دو نماینده دیگر از مردم ساکن حوالی کارخانه روغن نباتی به روز اعتراض شبیه شد.

نیمه آذر ماه امسال، گزارشی توسط خیام نامه به چاپ رسید از وضعیت ساکنان جاده صومعه مشهور به «محله کردها»، که با تجمع مقابل شورا، درخواست رسیدگی به وضعیت محل سکونت شان و به گفته مسئولین «در محدوده نبودن شان» که حاصل بی توجهی به مقررات و قوانین شهرسازی بود، کردند. علاوه بر بی توجهی ساکنان به قوانین و مقررات شهرسازی، این معضل ریشه های دیگری چون فرصت طلبی برخی زمین داران و زمین خواران و به ویژه صاحبان رانت اطلاعات و نیز بی مبالاتی مدیران دولت «پیشین»دارد که حالا گریبان گیر مردم و مسئولان شده است.

امروز سه ماه از زمانی که تجمع کنندگان با نگرانی از آتش گرفتن خانه ها و در خطر بودن جان فرزندان شان می گفتند، می گذرد و خانه های تعدادی از آنان به دلیل استفاده از بخاری نفتی، آتش گرفته است و دود گرفتگی خانه ها، بالا بودن مبلغ بهای آب مصرفی شان به دلیل تجمیع کنتورها، قطع شدن گاه و بیگاه آب و سایر مشکلات باعث شده است بار دیگر مقابل شورا اقدام به تجمع کنند. معترضان که این بار تعدادشان بیشتر، فریاد اعتراض شان بلندتر و درد شان از بی پاسخ بودن مسئولین عمیق تر شده است، راه چاره را از اعضای شورایی می جویند که رئیس شان سه ماه پیش از انسانی نبودن این وضعیت سخن رانده بود و قول داده بود در جلسه ای با فرماندار وقت موضوع پیگیری شود..

معترضان این بار امید چندانی هم به خبرنگاران نداشتند چراکه می دانستند صدای اعتراض شان لااقل در همین خیام نامه با تیتر درشت آمده بود ولی همچون آبی در هاون کوبیدن! از سوی مسئولین، کوچک ترین اعتنایی نشده بود. یکی از خانم های مسن تجمع کننده خطاب به اعضای شورا با بیان اینکه ما یک خانه با تمام امکانات در منطقه خودمان به شما می دهیم، ببینید آیا می توانید یک هفته طاقت بیاورید؟ عده ای دیگر که وعده های «صبر کنید، پیگیری می شودِ» اعضای شورا برای شان تکراری تلخ است، از بستن جاده صومعه و دراز کشیدن در جاده به عنوان آخرین راه شان خبر دادند.

تجمع کنندگان در حالی تهدید به اقدامات اعتراضی شدیدتر برای حل این مشکل اداری- قانونی را به عنوان راه حل مساله در پیش گرفته اند، که به نظر می رسد برخی اعضای شورا هم با نگاهی به رای آینده شان، سعی می کنند با وعده باز کردن این گره با حواله دادن به جلساتی در «آینده»، هم دل معترضان را به دست بیاورند و هم برای احتمال عدم تحقق وعده شان شریک در تقصیر بتراشند. از این دست اظهارات، یکی وعده های صائب نیا بود که اظهار داشت: من به شما قول می دهم در اولین فرصت جلسه ای با فرماندار فعلی و نماینده جهاد کشاورزی و نمایندگان شما ترتیب دهم و مسئله را ختم به خیر کنیم. مردم نیز که اعتراض شان کم کم به صحن علنی شورا کشیده می شد، ناامیدانه متفرق شدند تا این وعده آخر را نیز بیازمایند.

از دیگر وقایع شورا حضور دو تن از نمایندگان مردم ساکن در منطقه ابراهیمی بود که از بوی بد کارخانه روغن نباتی و هوای آلوده حاصل از فعالیت غیر استاندارد کارخانه رنج می بردند. یکی از نمایندگان که پدر شهید هم بود، با یک بغل نامه پیگیری و صدایی لرزان، از اعضای شورا پرسید: آیا ۲۰ هزار جمعیت ساکن در این منطقه جزو آدمی زاد نیستند؟! وی ادامه داد: مردم قصد تجمع داشتند که من با التماس خواستم فعلا دست نگه دارند و الا در نیشابور غوغا به پا می شود!

هر کدام از اعضای مطلع شورا در این باره توضیحاتی دادند که مخلص آن به این معنا است که مصوبه پلمپ این کارخانه ارائه شده بود ولی به دلیل اینکه ۲۰۰ کارگر در این کارخانه بیکار می شدند و شورای تأمین نگران تکرار قضیه «مرغ» در نیشابور بود به همین دلیل با پلمپ آن مخالفت کردند. پس از آن هم قرار بود تا مهر ۹۳ کارخانه جابجا شود اما به دلیل حمایت های اداره صنعت، به بهانه حمایت از تولید این کار صورت نگرفت. در نهایت اعضای شورا از مهلت شش ماهه یعنی تا پایان شهریور ماه ۹۴، به این کارخانه خبر دادند تا اقدام به جابه جایی کند و در غیر این صورت پلمپ خواهد شد.

تنها خبر خوب جلسه مذبور، سبوس دار شدن نان ها در کلیه نانوایی ها در سطح شهرستان از بیست اسفند ماه سال جاری و ماندگاری بیشتر آرد در سیلوهای کارخانه برای حفظ سبوس آن بود که توسط شاملی اعلام شد. این عضو شورا با بیان اینکه قبلا تولید نان سبوس دار تنها ۷ درصد نان سنگک و ۱۲ درصد نان لواش در کل شهرستان را شامل می شد و به دلیل تیره بودن این نان ها مردم رغبتی به خرید آن نداشتند و این نانوایان متضرر می شدند، تصریح کرد: با یک پارچه سازی نان ها در کل شهرستان، نظارت بر واقعی بودن درصد سبوس نان ها توسط دانشکده علوم پزشکی و نگهداری آرد به وسیله اداره غله صورت خواهد گرفت.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاه برای “آن چه در جلسه شورا گذشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.