آنچه در شورای شهر گذشت: رانت خواری در شهرداری؟! شهردار برای پاسخ به ابهامات شورا به صحن شورا می آید

1آزاده مهدیار

 

نکته قابل توجه جلسه هفتگی شورای شهر، موافقت اعضا با دعوت از شهردار در صحن علنی سه شنبه آتی بود با عنوان پاسخ شهردار به ابهامات و انتقاداتی که به عملکرد وی وارد بوده است و نیز نامه ای از سوی شهردار قرائت شد که واکنش اعضای شورا را برانگیخت.

یکی از نامه های شهردار که از سوی کمیسیون مالی مطرح شد، مبنی بر انحلال سازمان عمران و نیز ادغام سازمان های اتوبوس رانی، تاکسی رانی و مدیریت پایانه بود، واکنش اعضا را به دنبال داشت. پارسا با بیان اینکه ضعف در مدیریت این سازمان ها است نه در وجود این ها، افزود: سازمان عمران بیش از ۱۰۰ دستگاه ماشین آلات دارد به جای اینکه درآمد زا باشد هزینه بر شده است.

شریعتمدار با اشاره به این که این کار شهردار چابُک سازی نیست بلکه فَشل سازی است، تصریح کرد: ادغام دو سازمان اتوبوس رانی و تاکسی رانی بر اساس نامه ی وزارت کشور است ولی وزارت پیشنهاد داده است الزام که نکرده است، چرا نیشابور باید جزو اولین شهرهایی باشد که این پیشنهاد را اجرایی کند؟

هوشمند که انگار هفته ها است کمر همت را برای موافقت با خواسته های شهردار بسته است، بر خلاف سایر اعضا گفت: خوب است این سازمان ها در یک سازمان متمرکز شوند و از هزینه های آنها کم شود و از طرفی شما یک شهر را مثال بزنید که ۸ سازمان عریض و طویل مثل شهرداری ما داشته باشد.

شریعتمدار در پاسخ گفت: شما یک مثال از شورای شهر بیاورید که این تعداد کمیسیون داشته باشد. که این حرف موجب خنده سایر اعضای شورا گردید.

صالح آبادی نیز بیان کرد: وقتی ضعف در مدیریت است چرا صورت مسئله پاک می شود، در دوره قبلی شورا بیش از دو سال طول کشید تا مجوز این سازمان ها از وزارت کشور گرفته شد حال چرا به این راحتی منحل یا ادغام شوند؟

صادقی بیان کرد: این درخواست شهردار باید با لایحه و با جزئیات و استدلال آورده شود نه اینکه شهردار مسئله به این مهمی را با یک برگ نامه به شورا بفرستد.

اقبالی نیز از لزوم استقلال سازمان عمران و نیاز سنجی و کار کارشناسی از سوی شهردار سخن گفت و اضافه کرد: این بینش شهردار است که باید تغییر کند.

شریعتمداری مجددا اضافه کرد: شهردار خصوصیات خاص خود را دارد و اصرار دارد نظر شخصی خود را بر نظر کارشناسی غالب کند، حال می خواهد این سازمان ها را از ریشه حذف کند تا خودش هر طور می خواهد مدیریت کند.

پارسا با صدای بلند گفت: کارشناس می گوید: قیری که می خواهید استفاده کنید «آب دار» است یا جدول استفاده شده برای خیابان ها فشار مقاومتی ۱۰۰ دارد و باید ۲۸۰ باشد ولی شهردار اصرار دارد که همین ها در سطح شهر کار شود.

وی با بیان اینکه شهردار دارد شهرداری را به سمت رانت خواری پیش می برد افزود: چرا شهردار با نشریه ای «خاص» مصاحبه می کند و به دروغ می گوید شهرداری را با ۴۰ میلیارد بدهی دریافت کردم؟! شهردار گفته است می خواهم یک میلیون درخت در هر ۶ متر بکارم، من حساب کرده ام به فاصله ۶ متر که نه ۴ متر هم بخواهد بکارد باید ۴ بار مسیر نیشابور تا تهران را برود و برگردد تا این تعداد درخت بکارد! شهردار همه را فیلم کرده است!

پارسا تأکید کرد اگر شهردار را به سازمان بازرسی معرفی نمی کنید لا اقل از او دعوت کنید بیاید با حضور خبرنگاران به سوالات ما پاسخ دهد. وی ادامه داد: همه پول شهرداری را «هاپولی» کرده است! حال بیاید پاسخ دهد.

صادقی نیز با بیان اینکه برخی از صحبت های شهردار مورد تأیید ما هم نیست، از حضور شهردار به شورا برای پاسخگویی استقبال کرد.

در نهایت این پیشنهاد با موافقت اعضا تصویب شد.

در ادامه ضمن بررسی نامه های مردم در صحن که از زمان روی کار آمدن هیئت رئیسه جدید با سرعت و جدیت بیشتری پیگیری می شود، از علی سرچاهی کارمند دبیرخانه شورا که پس از ۳۰ سال همکاری در شهرداری و شورا بازنشسته شده است تقدیر به عمل آمد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.