آنچه در جلسه هفتگی شورا گذشت: ساخت خانه در مناطق کم برخوردار ارزان شد

«عوارض ساختمان» چگونه اصلاح شد؟

شرایط جدید صدور پروانه ساختمانی

افزایش ۲۵۰۰ تومانی قبوض آب

تشکیل مرکز پژوهش های شورای شهر

ساخت پمپ بنزین ویژه معلولان

ایجاد پارکینگ عمومی در فردوسی شمالی

در افزایش ارتفاع ساختمان ها «زندگی» گم نشود

آزاده مهدیار/ جلسه هفتگی شورای شهر با تصویب اصلاح مفاد عوارض ساختمانی که به گفته رئیس کمیسیون به سمت عدالت محوری و شفاف سازی پیش رفت، همراه بود. در این جلسه که همچون جلسات پیشین شهردار نیز داوطلبانه حضور داشت، مصوبات مختلفی از افزایش ۲۵۰۰ تومانی قبوض آب مشترکین تا مقدمات ایجاد پارکینگ عمومی در خیابان فردوسی شمالی را شامل می شد.

اصلاح مفاد عوارض ساختمانی

در لایحه ای که به گفته رئیس کمیسیون عمران شورا، به سمت عدالت محوری، شفاف سازی و سامان دهی عوارض ساختمانی پیش رفته است، حذف عوارض از مشاعات ساختمان یعنی راه پله و آسانسور و پارکینگ و تعدیل عوارض طبقات مختلف ساختمان، به نحوی که محاسبات نیز شفاف شود و برای شهروندانی که قصد گرفتن پروانه دارند به راحتی قابل محاسبه باشد، ب تصویب رسید.

مورد دیگر این لایحه کاهش قابل توجه قیمت صدور پروانه در مناطق کم برخوردار شهر تا یک سوم و در جاهایی تا یک پنجم بود که هم از ساخت و سازهای خلاف و عدم رعایت عقب نشینی ها و حریم ها جلوگیری شود و هم شهروندان تشویق به ساختن ساختمان های استاندارد در این مناطق شوند. این مناطق شامل قسمت غربی کال جنگل تا قسمت جنوبی شهرک اندیشه، جنوب بلوار سی متری طالقانی تا میدان راه آهن، از جنوب راه آهن تا خیابان ابراهیمی به سمت مسیر فشار قوی تا منطقه جلال آباد، شمال بلوار جمهوری پشت کارخانه روغن نباتی، شرق کال کارخانه روغن نباتی تا فرحبخش شرقی است.

در این لایحه تاکید شده که این تسهیلات ویژه شهروندانی است که به قانون احترام گذاشته و اقدام به دریافت پروانه ساخت کنند. به گفته هادی ترقی، برای افرادی که بدون پروانه شروع به کار کنند و بعد مشمول جرایم کمیسیون ماده صد شوند، عوارض را طبق قیمت های قبلی پرداخت خواهند کرد.

این لایحه پس از بررسی مجدد توسط اعضا و تصحیح برخی عبارت های آن آن، به اتفاق آرا تصویب شد.

از دیگر موارد صورت جلسه با مسئولان عمرانی شهر در کمیسیون عمران شورا، لزوم استفاده از مهندسان ناظر به عنوان بازوی کمکی شهرداری و ارائه گزارش تخلفات برخی مالکین، اصلاح فرم های استحکام بنا طبق آخرین دستور العمل وزارتخانه و آموزش مهندسین شهرداری با کمک اساتید دانشگاه ها برای نظارت بیشتر بر پروژه های شهر بود که به تصویب شورا هم رسید.

در ادامه از جلسه کمیسیون عمران با مسئولان نظام مهندسی، معاون خدمات شهری شهرداری و مشاورین عمرانی شهرداری سخن گفته شد که در آن لایحه اصلاح عوارض ساختمانی پس از جلسات متعدد تکمیل و برای تصویب نهایی به صحن آمده بود.

احداث پمپ ینزین ویژه معلولان

درخواست یکی از شهروندان که مالک زمینی واقع در حاشیه جنوبی کمربندی با متراژ نزدیک به دو هزار متر جهت ایجاد پمپ بنزین ویژه معلولین قرائت شد که نیاز به تفکیک حدود ۶۰۰ متر مربع دارد و با توجه به کاربری فضای سبز این ملک و مشاع بودن آن، ضمن پرداخت سهم شهرداری از تغییر کاربری، مقرر شد در صورتی که قصد تفکیک بقیه ملک وجود داشته باشد، تعیین تکلیف آن مجددا توسط شورا انجام شود. این در حالی بود که کاظم صادقی به تصویب سریع آن اعتراض کرد و معتقد بود نیاز به بررسی بیشتر دارد. اما ترقی از اتمام مهلت مجوز ساخت این پمپ بنزین گفت و به این ترتیب با نامه درخواستی این شهروند موافقت مشروط شد.

افزایش ۲۵۰۰ تومانی قبوض آب

با تصویب اعمال تبصره ۳ و همچنین اضافه شدن مبلغ ۲۵۰۰ تومان بر روی قبوض آب مشترکین، مقرر شد لیست پروژه های اداره آب و فاضلاب که از محل این درآمد هزینه می شود به تصویب شورا رسیده و حساب بانکی برای واریز این مبالغ به تایید شورا برسد. ارسال آنالیز درآمد-هزینه هر ۳ ماه به شورا و معافیت شهرداری و سازمان های وابسته از پرداخت این مبلغ نیز از دیگر شرایط این مصوبه بود تا در صورت عدم رعایت مفاد لایحه از سوی امور آب شهرستان، مصوبه مورد تجدید نظر قرار گیرد.

ایجاد پارکینگ عمومی در فردوسی شمالی

پیشنهاد شهرداری در رابطه با تبدیل ملکی با مالکیت خصوصی، واقع در خیابان فردوسی شمالی و ضلع غربی درمانگاه فرهنگیان به پارکینگ عمومی که مصوبه شورای ترافیک را نیز به همراه دارد، در صحن شورا قرائت و مقرر شد شهرداری نحوه دریافت بهای خدمات، سهم شهرداری از دریافتی ها و نحوه ورود و خروج خوردوها را به شورا ارسال کند.

تشکیل مرکز پژوهش های شورای شهر

کلیات اساس نامه مرکز پژوهش های شورای شهر به تصویب رسید و مقرر شد جزئیات آن از سوی کمیسیون جذب سرمایه گذاری به شورا ارسال شود.

در همین رابطه شهردار از تشکیل کمیته ای به سرپرستی شیما نجار معاون سابق عمرانی شهرداری، جهت انجام مطالعات علمی و پژوهشی در حوزه سرمایه گذاری و ارائه نتایج آن به صورت لایحه به شورا خبر داد.

در راستای تعدیل نیروها در شهرداری، طبق مصوبه شورا، لیست کارکنانی که به سقف خدمت رسیده اند به شورا ارسال شد. صادقی در این باره گفت: نگرانی در تعدادی از نیروها در مورد پرداخت سنوات آن ها به وجود آمده که باید به شهرداری تاکید شود در پرداخت سنوات پس از بازنشستگی سرعت داشته باشد.

تاخیر در ارسال آنالیز درآمد-هزینه شهرداری به شورا

صادقی همچنین از تاخیر در ارسال گزارش آنالیز درآمد-هزینه شهرداری به شورا انتقاد کرد. به گفته این عضو شورا، گزارش تیر ماه در آبان ماه ارسال شده است! وی از شهردار برای شرکت در جلسه کمیسون خدمات شهری دعوت کرد تا هماهنگی هایی برای بررسی وصولی های شهرداری به وجود آید. او افزود: در گزارش قبلی نیز در برخی ردیف ها از تحقق بودجه عقب تر بوده است.

یکی از مصوبات کمیسیون ورزش و جوانان نیز به صحن علنی آمد. بر مبنای آن، یکی از قهرمانان ورزشی نیشابور که در چندین مسابقه ملی و بین المللی حائز رتبه شده و از کارکنان سازمان آتش نشانی نیز هست، برای شرکت در مسابقات هند درخواست مساعدت مالی کرده و این در حالی است که بابت وامی که قبلا از سوی سازمان به وی پرداخت شده، به سازمان بدهکار است.

شکیبا، رئیس کمیسیون با بیان این که تصمیم بر آن شده که این دو مقوله را از هم جدا کنیم و برای شرکت در مسابقات به وی کمک کنیم، از رای مثبت کمیسیون به این درخواست سخن گفت. اعضای شورا نیز با توجه به این که مبلغ درخواستی برای سفر نهایتا حدود ۴ میلیون تومان بوده، با آن موافقت کردند. ضمن آن مصوبه شورای چهارم مبنی بر اعطای سکه به قهرمانان مسابقات برون مرزی متوقف شد و بر مصوبه جدید شورای پنجم مبنی بر لزوم ارائه لایحه ای جامع از سوی شهرداری برای تقدیر از مدال آوران ورزشی و علمی تاکید شد.

در افزایش ارتفاع ساختمان ها «زندگی» گم نشود

رئیس کمیسیون فرهنگی شورا نیز به شهردار تاکید کرد در بودجه سال آینده مسائل فرهنگی در اولویت قرار گرفته و در ساخت و ساز ها هم نگاه اقتصادی صرف حذف شده و نگاه فرهنگی در مسائل عمرانی لحاظ شود. به گفته مجتبی باری، فضای شهرک ها با بیابان های رها شده در اطراف خانه ها به «بیغوله» تبدیل شده و نیاز است در افزایش ارتفاع ساختمان ها «زندگی» گم نشود.

وی همچنین بیان کرد: از واگذاری فرهنگسرای سیمرغ به بخش خصوصی خبری نشده و نیز قرار بود قسمتی از پایانه بابک کریمی به خانه ی فرهنگ تبدیل شود و این کار نیز صورت نگرفته و هیات مدیره سازمان فرهنگی-ورزشی که مباحث «اجتماعی» نیز به آن افزوده شده، هنوز تشکیل جلسه نداده اند.

شهردار در پاسخ به این موارد، عوارض واحد های فرهنگی را حداقل قیمت دانست، و گفت: برای ساخت خانه فرهنگ در پایانه بابک کریمی مجوز موقت داده شده و واگذاری فرهنگسرا به بخش خصوصی با توجه به این که درآمد بالایی ندارد و برگزاری همایش های اداری کمک زیادی به کسب درآمد آن نمی کند، فعلا با اقبال مواجه نیست.

احمد همت آبادی (منشی هیات رئیسه) غایب این جلسه شورا بود.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.