آنچه در جلسه هفتگی شورای شهر گذشت: تبعات تصمیمات شهردار معزول , «تشابه فامیلی» با شهردار زیر ذره بین مخالفان

 

1اولین جلسه شورای شهر پس از انتخاب شهردار بی تأثیر از این انتخاب نبود و آنانی که در این رقابت شکست خورده بودند، در بحث و بررسی هر پیشنهاد و لایحه این دلخوری را با سخنان کنایه آمیز بروز می دادند اما با مدیریت هیئت رئیسه لوایح یکی پس از دیگری بررسی می شد و نگاهی دقیق بر پیشنهادات و مصوبات احساس می شد.

 تشابه فامیلی با شهردار

زیر ذره بین مخالفان

واگذاری خدمات شهری به بخش خصوصی از مباحث مطروحه این جلسه بود. صادقی که از مخالفان این واگذاری بود با بیان این که این تنها قراردادی نیست که در زمان عباس حسینی با این صبغه اشتباه منعقد شده است، تصریح کرد: مصوبه ما بر این مبنا بود که شرکت برنده باید توان سنجی مالی شود و تاییدیه اداره کار و امور اجتماعی را داشته باشد و نیز تا ۲ ماه حقوق و مزایای کارکنان را پرداخت کند، اما فهمیدیم شرکت تاییدیه ندارد و بعد شرکت قرارداد دیگری برای انعقاد آورده است در حالی که همه ما می دانیم همان پیمانکار به اسم شرکت دیگری قرارداد را ارائه کرده و اعتبار این شرکت هم تنها تا ۹ ماه  آینده است. وی به این مسئله هم اشاره کرد که یکی از دلایل عزل حسینی نیز همین قرارداد بود.

به این ترتیب صادقی پیشنهاد تجدید مناقصه را داد. هوشمند این گونه به مخالفت برخاست که در صورت جلسه اخیر آمده شرکت دارای حُسن سابقه نیست در حالی که این شرکت تا به حال اصلا با نیشابور قرارداد نداشته است و چون شما حدس می زنید که شرکت متعلق به آقای باطانی، پیمانکار سابق است، خوش تان نمی آید قرارداد ببندید. در حالی که این پیمانکار در بین شرکت ها «موفق ترین» بوده است.

صادقی اما با بیان این که «ما ، می دانیم این شرکت هم متعلق به فرد قبلی است» به عدم پرداخت حقوق کارگران اشاره کرد.

شاملی اما به دفاع از این قرارداد و با قسم خوردن بیان کرد: طبق قانون مناقصه، واگذاری باید به کمترین قیمت پیشنهادی انجام شود، با آبروی افراد بازی نکنید، الان وضعیت خدمات شهری شهرک به هم ریخته است.

با نامه ای که صالح آبادی در این باره قرائت کرد بحث ها بالا گرفت. وی به گزارش عملکرد پیمانکار نام برده همراه با چهار صفحه پیوست اشاره کرد که ناگهان هوشمند از کوره در رفت و گفت: پیمانکار بعدی که در مناقصه قیمت داده و در حال رقابت با این پیمانکار است فامیل ش هم مسلمی است! با این صحبت همت آبادی بلافاصله از عدم آشنایی و ارتباط این فرد با شهردار منتخب سخن گفت و این تشابه فامیلی را کاملا تصادفی عنوان کرد. به دنبال این اظهارات، شریعتمداری هم این گونه واکنش نشان داد: نمی شود نامه ای که هفت روز پیش نوشته شده را در جیب خود نگه دارید و به کمیسیون هم نفرستید و الان آن را رو کنید.

در این لحظه شاملی فریاد زد: چرا این نامه باید بعد از طرح مصوبات کمیسیون به صحن بیاید؟

هوشمند نیز نامه را «یهویی» نامید و به امضای مسلمی پای آن اعتراض کرد. در حالی که صادقی اطلاعات جدید رسیده به صحن که ممکن است در تصمیم گیری اثرگذار باشد را طبیعی توصیف کرد اما برای ختم جنجال ها با پیشنهاد اقبالی بر این مبنا که قرارداد با این نامه پیوست به کمیسیون خدمات برگردد و مجددا بررسی شود، موافقت شد.

تعیین تکلیف پیمانکار فضای سبز مسکوت ماند

یکی دیگر از مباحث مربوط به کمیسیون خدمات موضوع وضعیت سازمان فضای سبز بود که مدت است از نارضایتی و تجمع کارگران تا خشک شدن و آسیب درختان سطح شهر، نقل بسیاری محافل است. با به میان آمدن پیشنهاد تغییر پیمانکار فضای سبز و خلع یَد پیمانکار منطقه ۲، شریعتمداری با اشاره به این شعار مبارزات انقلاب که « ما می گیم شاه نمی خوایم نخست وزیر عوض می شه»! گفت: تغییر پیمانکار دردی را دوا نمی کند، مشکل از مدیر عامل است.

شاملی با این توضیحات اصل واگذاری را اشتباه خواند و افزود: وقتی اداره پارک ها با خود شهرداری بود به عنوان نمونه، مایع دستشویی در سرویس های عمومی فراوان بود اما الان پیمانکار ۵ برابر مایع آب مخلوط می کند؛ و بهداشت مردم در خطر است.

شاملی با بیان این که باید نگاه مان را گسترده کنیم، توجیهاتی هم در رابطه با عملکرد پیمانکار آورد از جمله این که با جدا شدن آب شُرب از غیر شُرب برای آبیاری فضای سبز و نیز با توجه به این که برخی درختان سال اول کشت شان است و دچار آفت سال اول اند، امکان خشک شدن درختان زیاد است ضمن این که مثلا در بلوار طالقانی به این دلیل که فیبر نوری عبور داده شده برخی درختان قطع شدند.

شریعتمداری در پاسخ با کنایه بیان کرد: ما بچه کشاورز هستیم، زیره به کرمان نبرید، مواردی که گفتید منجر به خشک شدن دو تا درخت از ۵۰ تا می شود نه این که الان درختان شهر یکی در میان خشک شده است، من با همین چشم غیر مسلح(!) خود دیده ام. وی سپس گفت: بروید به این آقای مسلمی که شماها به او رأی دادید مشورت بدهید که مثل عباس حسینی نشود!

در نهایت این موضوع نیز برای بررسی به هفته آینده سپرده شد.

تخفیف سی درصدی پرداختی بدهی های شهروندان تمدید نشد

با حضور معاون اداری مالی در صحن، موضوع تمدید تخفیف سی درصدی بدهی های شهروندان که در یک ماهه رمضان برقرار بود به میان آمد. قدمیاری که از میزان پرداختی شهروندان در این ماه ابراز رضایت و از اعلام مبلغ دریافتی شهرداری از این حیث امتناع کرد، به درخواست باقی مودیان به تمدید این تخفیف اشاره نمود که با مخالفت اکثریت اعضا مواجه شد. از جمله هوشمند که به خروج از بحران در شهرداری با این مبالغ واریزی و نیز صادقی که به عدم وجود آمار و بی پایه بودن تمدید احتمالی اشاره کردند. شریعتمداری هم با بیان کرد ما گفته بودیم مطلقا تمدید نمی شود و یکی از شهروندان طلاهای همسرش را فروخته و بدهی اش را پرداخته است. با این تعداد مخالف، تمدید تخفیف تصویب نشد.

در ادامه نامه هوشمند و حسینی قاضی قرائت شد که گزارشی از پروژه هتل امیران و تغییر کاربری آن که مشروط بر تعهداتی بوده است به شورا ارائه کردند.

حذف قطار نیشابور-مشهد که مورد اعتراض مردم قرار گرفته بود شورا را بر آن داشت تا نامه ای در این رابطه به وزارت راه ارسال کند. به پیشنهاد شریعتمداری با با ارسال رونوشتی از نامه به فرماندار برای پیگیری نیز موافقت شد.

در ادامه پیشنهاد شهردار پیشین مبنی بر ساخت تقاطع غیر هم سطح در بلوار آزادگان مسکوت ماند تا هفته آینده با دعوت از نمایندگان فرمانداری، راه و شهرسازی و شورای ترافیک بررسی شود.

همچنین پیشنهاد هیأت امنای مسجد قدس مبنی بر تغییر کاربری حدفاصل ضلع جنوبی مسجد تا دانشگاه ۷ از فضای سبز به فضای مذهبی برای بررسی بیشتر به کمیسیون ارجاع داده شد.

گفتنی است حسینی قاضی که یک ساعت و نیم با تاخیر به جلسه آمده بود، زودتر از موعد پایان جلسه نیز صحن را ترک کرد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.