آنچه در جلسه هفته گذشته شورا گذشت: استیضاح شهردار، تغییر موضع ۱۸۰ درجه ای عضو شورا و ماجرای سفر کیش

احسان سلیمانی

 

logo-baseانتقاد از  قول های «بدون حساب و کتاب» شهردار و اهدای خارج از ضابطه سکه به ورزشکاران

نتانیاهوی نیشابور، دروغ گو خواندن رئیس جمهور و ارتباط تورم با سوپری معروف محله احمدی نژاد

جلسه رسمی هفته گذشته شورای شهر نیشابور به موضوع خرید زمین بزرگی در منطقه جنوب شهر، استیضاح شهردار، دروغ گو خواندن رئیس جمهور و موضوع سوپری معروف کوچه احمدی نژاد، سفر کیش شهردار و اعضای شورا، شیوه قدردانی از ورزشکاران و قول های بی حساب و بدون ضابطه شهردار برای اهدای سکه به افراد، زمین کلانتری و … اختصاص داشت.

بخش عمده ای از نیمه اول جلسه به بحثی بی نتیجه پیرامون خرید زمین یکی از شهروندان در جنوب شهر اختصاص داشت، که در محل ترمینال کفکدک قرار دارد و ما بین اراضی وسیع چندهکتاری شهرداری واقع شده است.

در میان بحث های کارشناسی درباره این موضوع صادق هوشمند هنگام ابراز نظرات خود، سخنانش را با «تشکر از روحیه جهادی مردم ایران در ماجرای عربستان که فضای نوی را در جامعه بین المللی ایجاد کرد» آغاز نمود و به داستان گنجشک و درخت که آن را در فضای مجازی منتشر کرده بود، اشاره کرد.

در نهایت اعضای شورا که قیمت یک و نیم میلیاردی را برای خرید زمین، زیاد می دانستند، به نتیجه مشخصی نرسیده و بنا گردید بررسی بیشتری صورت گرفته و در جلسه روز شنبه نظرات تکمیلی شنیده شده و مجددا به رأی گذاشته شود.

در ادامه جلسه به نامه شهردار مبنی بر درخواست امیر فضلی در خصوص اهدای ده سکه بهار آزادی پرداخته شد و هوشمند متذکر شد: البته برخلاف نامه شهردار این درخواست امیرفضلی نبوده و قول شهردار بوده است. طبق مصوبه شورا در راستای تجلیل از شهروندانی که قهرمانی جهانی دارند ما باید ۶ سکه باید بدهیم و این ۱۰ سکه را مازاد بر آن شهردار در مراسم استقبال قول داده است.

صالح آبادی متذکر شد: ببخشید اما شهردار اگر قول می دهد و اختیار دارد، خودش ببخشد و دیگر چرا نامه نوشته و مصوبه شورا را خواسته است. ما که مصوبه سال ۹۲ را برای خودمان صادر نکردیم. برای پرهیز از تصمیم های موردی و سلیقه ای مصوبه ای کلی برای همه قهرمانی های ورزشی داشتیم و درجه بندی کردیم. شهردار چرا قولی که می داند اختیارش را ندارد، می دهد و لابد بعد می گوید من  که می خواستم بدهم، اما شورا تصویب نکرد.

شریعتمدار هم تصریح کرد: شهردار صرفا در چهارچوب مصوبه می تواند سکه بدهد. البته شاید وقتی حقوق چند میلیونی می گیرد می خواهد از جیب شخصی اش بدهد که در آن صورت ما حرفی نداریم.

سکاکی هم بیان داشت: من با شیوه کار مخالفم. نباید شهردار طوری قول دهد که ما در منگنه قرار بگیریم. به نظر من با توجه به آسیب وارده به امیر فضلی و  تحت درمان بودن وی، باید کمک صورت بگیرد ولی نه پیرو نامه شهردار که بعدا باب شود.

در پی سخنان صالح آبادی که گفت: «ما ۶ سکه را طبق مصوبه باید بدهیم ولی برای کمک درمان می توانیم مساعدت کنیم که خلاف مصوبه عمل نکرده باشیم.» در نهایت مصوبه کمیسیون برای اهدای ۱۰ سکه فقط سه رأی داشت و مورد تأیید شورا قرار نگرفت، لذا بنا گردید پیشنهاد اصلاحی بر اساس مدارک پزشکی و هزینه های درمانی بررسی و ارائه شود.

جلسه شورا در بحث حقوق مشاوره شرکت بهران گرافیک ناظر پروژه تقاطع میدان امام رضا(ع) به موضوع تورم و اختلاف نظرهای سیاسی کشیده شد و زمانی که حسینی قاضی در مورد افزایش تعرفه مشاوره از کاهش تورم سخن گفت، صالح آبادی موضع گرفت که «آقای حسینی کجا تورم پایین آمده قیمت ها روز به روز بالا می رود.» حسینی قاضی پاسخ داد که آقای روحانی اعلام کرده و هوشمند به طعنه گفت: «یعنی آقای رئیس جمهور دروغ می گوید؟ آقای نوبخت هم اعلام کرده است» صالح آبادی در واکنش  بیان کرد: «نه شما از سرکوچه آقای احمدی نژاد خرید می کنی، لابد برای همین تورم پایین می آید. وقتی می بینی شیر و پنیر گران شده به حرف آقای نوبخت گوش می کنی؟» هوشمند با ناراحتی گفت: «نخیر ما از همینجا خرید می کنیم. اصلا چرا حرف احمدی نژاد را وسط می کشید. خوب بگویید آقای رئیس جمهور دروغ می گوید.» در نهایت رئیس شورا بحث را خاتمه داد.

در بخش دیگری از جلسه صائب نیا به موضوع طرح سؤال صادقی از شهردار اشاره کرد و گفت: در زمان زرندی هم این مسائل را داشتیم و در یک سال سه بار شهردار را زیر «تیغ استیضاح» (تیتر چندماه پیش خیام نامه) بردیم. بعد هم بتوئی انتخابات شد و آنقدر روی او فشار آوردیم که گویا نتانیاهوی دوم بود. اکنون هم حسینی هم آمده و نمی گویم نقطه ضعف ندارد. تند رفتار می کند اما مردی کاری است.

این اظهارات صائب نیا در حالی است که وی چندماه پیش و روزهای قبل از جلسه طرح پرسش از حسینی ضمن اشاره به اعمال نفوذ برخی افراد صاحب قدرت برای حمایت از شهردار در محوطه شهرداری و در میان ۴ نفر از خبرنگاران شهر که فایل صوتی آن نیز موجود است؛ از عدم ثبات حسینی در تصمیم گیری به صورت مصداقی و موردی سخن گفته و وی را در اغلب موارد مورد انتقاد شدید قرار داد. او در آن زمان حتی از احتمال درگیری فیزیکی خود با شهردار و اهتمام برای برکناری وی پیش از انتخابات صحبت کرد و تاثیر موضوع استخدام فرزندش و پاسخ منفی شهردار به پرونده های ارجاعی وی را در این مسئله رد کرده بود.

شریعتمدار در واکنش به اظهارات صائب نیا گفت: شهردار یکسری کارهای معدود خوبی انجام داده اما کارهای که خوب نبوده بسیار زیاد است. به نشریات محلی خصوصا خیام نامه پیشنهاد می کنم نظرسنجی درباره شهردار برگزار کنند تا ببینید نظر مردم در این باره چیست.

وی افزود: شهردار به صورت میانگین سه روز در هفته سمینار و همایش است و عده ای را هم دنبال خود می برد. خروجی این سفرها برای مردم چیست. این موضوع نمونه شدن در حوزه ترافیک در کیش و این پیامک که در کنفرانس ۲۰۱۶ سازمان ملل در بخش کنترل ترافیک نمونه شناخته شده ایم، برای پروژه ای است که در زمان وی انجام نشده است و مربوط به زمان زرندی می باشد.

همت آبای هم اضافه کرد: من هم اعلام کردم که از شهردار اسبق، جناب پریان و قندهاری و کسانی که در این حوزه دست داشتند، تشکر می کنیم.

صادقی و شریعتمدار اعتبار این همایش را زیر سؤال برده و آن را همایشی معتبر ندانستند چرا که توسط شرکتی خصوصی و با پرداخت ورودی برگزار شده و در مقابل دیگر اعضا به کیفیت و برجستگی پروژه کنترل ترافیک اشاره کردند و زحمات پریان را ارزشمند عنوان کردند.

همت آبادی در خصوص موضوع سفر کیش نیز توضیح داد:در  سفر اخیر کیش هیچ کدام از اعضای شورا نرفتند. من مدیر دستگاهی بزرگ بوده ام و بدون نامه مکتوب کاری نمی کنم که بعد حاشیه داشته باشد. شهردار تماس گرفت که می خواهد به کیش برود و من گفتم شفاهی قبول نیست اولا نامه کتبی از سازمان دهیاری ها بیاورید و دوما در آن قید شده باشد که سفر رایگان است و هزینه ای برای ما ندارد. در مجموع  زمان مشخص می کند شورای چهارم خوب عمل کرده یا بد و مردم قضاوت می کنند.

در ادامه جلسه نامه شرکت صدرا صنعت در خصوص طرح پایانه مورد بررسی و بحث قرار گرفت. همچنین درخواست یک سرمایه گذار که درصدد ساخت مکانی دائمی برای برگزاری نمایشگاه ها می باشد، مبنی بر اجاره پایانه بابک کریمی تا زمان ساخت نمایشگاه، از آنجا که هم اکنون بلااستفاده است؛ مورد تصویب شورا قرار گرفت.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.