آنچه در جلسه شورای شهر گذشت: بودجه ۲۱۹ میلیارد تومانی شهرداری برای سال ۹۸ تصویب شد

اعتراض عضو شورا به نادیده گرفتن جایگاه قانونی شورا

فروش زمین های جنوب میدان صنعت برای تامین هزینه پروژه ها!

هر نیشابوری ۲ گل

  سازمان ها برنامه ای برای وصول درآمد ندارند و هر سازمانی هم برای خود خدم و حشم دارد و تکلیف هم می کند که شهرداری باید هزینه های جاری آن را بدهد!

آزاده مهدیار/ آخرین جلسه علنی شورای شهر در سال ۹۷ با تصویب بودجه سال ۹۸ شهرداری در آخرین روزهای اسفند همراه بود. جلسه ای که به جز رای شوراییان به بودجه سال آینده، حاوی مصوباتی از کمیسیون عمران تا کمیسیون فرهنگی شورای شهر بود.

تصویب بودجه ۲۱۹ میلیارد تومانی سال ۹۸ شهرداری

با اعلام رئیس کمیسیون مالی-اداری شورای شهر، لایحه بودجه سال ۹۸ شهرداری و سازمان های ۶ گانه آن با رقم ۲ هزار و ۱۹۸ میلیارد و ۷۵ میلیون ریال، پس از آخرین اصلاحات به تصویب اعضای شورا رسید. بودجه شورای شهر هم که تابعی از بودجه شهرداری است با مبلغ ۷۹۰ میلیون تومان تصویب شد.

سازمان های شهرداری برنامه ای برای وصول درآمد ندارند!

در این جلسه محمدحسن زرندی با اعتراض نسبت به این موضوع که سازمان های شهرداری برنامه ای برای وصول درآمد ندارند، گفت: بودجه های شهرداری تابعی از درآمد است و تا زمانی که درآمدی وصول نشود نمی توانیم طبق بودجه هزینه کنیم. وی افزود: من پیشنهاد می کنم همراه با ابلاغ بودجه، این بند هم اضافه شود که شهرداری راه کاری بیندشید که معلوم شود هر سازمان چه قدر عملکرد داشته و ما در شورا خبر داشته باشیم و در صورت عدم تحقق توبیخ کنیم. اگر این طور ادامه پیدا کند به جایی نمی رسیم. این که آخر سال بگویند نتوانستیم وصول کنیم، که نمی شود. هر سازمانی هم برای خود خدم و حشم دارد و تکلیف هم می کند که شهرداری باید هزینه های جاری آن را بدهد!

صادقی، رئیس کمیسیون مالی-اداری که خود به بخش هایی از بودجه به ویژه تاخیر در تهیه لایحه آن آن انتقاد داشت، پاسخ داد: از ابتدای سال ۹۸ با دعوت از شهردار این مورد را هم خواهیم پرسید و بازنگری و آسیب شناسی در مورد بودجه خواهیم داشت و با توجه به افزایش هزینه یا عدم تحقق برخی ردیف ها در ابتدای سال ۹۸ نسبت به بررسی و تفریغ بودجه سال ۹۷ اقدام خواهیم کرد.

فروش زمین برای تامین هزینه پروژه ها!

شورا در مصوبه ای دیگر برای تامین بودجه یکی از پروژه ها، با فروش زمین های  شهرداری موافقت کرد. مصوبه از این قرار بود که زمین های ضلع جنوب میدان صنعت به درخواست شهرداری به فروش برسد تا مابقی ۴ و نیم میلیارد تومان هزینه ای که برای بازگشایی بلوار سروستان لازم است تامین شود. ۲۲ قطعه از این زمین ها مشمول مصوبه شورا است. به نظر می رسد وخامت وضعیت مالی شهرداری و ضرورت اجرای پروژه های کلیدی شهر، نهاد مدیریت شهری را در تنگنا قرار داده است. به طوری که شهرداری برای تامین هزینه پروژه های ش به فروش زمین روی آورده است!

اعتراض عضو شورا به نادیده گرفتن جایگاه قانونی شورا

محمد حسن زرندی نسبت به رد یکی از لوایح مصوب شورا از سوی کمیته انطباق فرمانداری انتقاد کرد. این لایحه تبصره ۳ ماده ۱۰۱ است که مبنای آن منطقه بندی شهر و ارائه پروانه با قیمت های پلکانی به نسبت ناحیه جغرافیایی شهر برای تشویق خانه سازی در جنوب شهر است. زرندی تصریح کرد: لایحه ای که مصوبه شورا است و کمیته انطباق هم آن را تایید کرده لازم الاجرا است، اما آقایان دوباره اعتراض می کنند. من با فرماندار هم تماس گرفتم افرادی که اصلا عضو رسمی کمیته انطباق نیستند اظهار نظر می کنند. اگر شورا جایگاه قانونی ندارد پس بدهید همه مصوبات را کمیته انطباق بررسی و مصوب کند.

رئیس شورا پاسخ داد: صحبت شما درست است؛ ما الان دو راه داریم: یا بر مصوبه اصرار کنیم و به شورای حل اختلاف استان ارجاع داده شود که ۶ ماه طول می کشد ولی برای این که کار مردم راه بیفتد بهتر است تعامل کنیم و لایحه مجددا در کمیسیون بررسی شود که اعضا به پیشنهاد دوم رئیس شورا پاسخ مثبت دادند.

طرح ساخت سالن سینما، تئاتر و کنفرانس توسط یک شهروند

در ادامه جلسه علنی شورا، مصوبه کمیسیون فرهنگی-اجتماعی شورا بررسی شد که طبق آن یکی از شهروندان برای ساخت سالن چند منظوره جهت سینما، سالن کنفرانس و تئاتر در طبقه دوم مجتمع خود واقع در حدفاصل فردوسی شمالی ۱ و ۳ اعلام آمادگی کرده است . شورا با توجه به این که این شهروند تعهد ساخت پارکینگ برای مجتمع را نیز داراست، با کلیات طرح موافقت کرد.

از مصوبات کمیسیون عمران، ابلاغ و شروع به کار پروژه های بلوار ۷۶ متری، بهسازی مناطق گردشگری خیام و عطار، نگهداری مرکز حمل و نقل هوشمند، تکمیل پارک ارغوان، تاسیس سرویس بهداشتی بلوار جمهوری و کف پوش سطح پارک ها به پیمانکاران بود که مورد موافقت اعضای شورا نیز قرار گرفت.

هر نیشابوری ۲ گل

شهردار که در ابتدای جلسه حضور داشت و سپس آن را ترک کرد، با اشاره به شعار «هر نیشابوی ۲ گل» به گل های کاشته شده توسط شهرداری در پارک ها، میادین و بلوارها اشاره کرد و از شهروندان خواست با اجتناب از چیدن گل ها و بردن آن به منازل خود (!) اجازه دهند همه شهروندان از این گل ها که از اصفهان و با هزینه بالا به نیشابور آمده استفاده کنند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.