آنچه در جلسه شورای شهر مطرح شد: قرارداد ۳۷۰ میلیارد تومانی شورای شهر را دچار تردید کرد

شورا از تصمیم گیری در مورد پساب نیشابور کنار گذاشته شده است؟!

آزاده مهدیار/ جلسه علنی و هفتگی شورای شهر که به روال گذشته با حضور خبرنگاران برگزار شد، در کنار مصوبات معمول، با طرح موضوعی چالشی در رابطه با قرارداد فروش پساب شبکه فاضلاب مباحث مفصل اعضا را در پی داشت.

در حالی که مدیریت آب و بحران های گریبان گیر اکثر شهرها و از جمله نیشابور در تامین این نیاز حیاتی شهر و مردم از مهم ترین موضوعات مبتلابه مدیریت و حاکمیت در کشور است، در نشست علنی عصر چهارشنبه ۱۸ مهرماه شورای شهر، اعضای شورا از در نظر نگرفتن نقش پارلمان شهری در مورد سرمایه گذاری سنگین احتمالی بر روی پروژه تصفیه و بهره برداری از پساب شهری نیشابور انتقاد کردند.

قرارداد ۳۷۰ میلیاردی شاید به ۷۰۰ میلیارد تومان برسد

طرح سرمایه گذاری بر روی پساب شهری نیشابور در سال ۹۴ توسط سرمایه گذار بخش خصوصی مطرح گردیده است. بر اساس این طرح، ایجاد تاسیسات تصفیه و بهره برداری از پس آب شبکه فاضلاب شهری و فروش آن به بخش صنعت و کشاورزی به مدت ۲۰ سال در دستور قرارداد گرفته است.

در جلسه اخیر شورای شهر اما مشخص شد که شورای شهر از ورود به تصمیم گیری در این باره دور نگه داشته شده است. موضوعی که دقایقی بحث های چند طرفه اعضا را به دنبال داشت.

بر اساس قراردادی که که در شرکت آب و فاضلاب استان منعقد شده ولی هنوز به مرحله نهایی و اجرا نرسیده است، بهره برداری از امکان بازچرخانی آب شهری در صنعت و کشاورزی با مبلغ ۳۷۰ میلیارد تومان در سال ۹۴، به شرکتی مورد تایید اداره کل واگذار می شود.

این در حالی است که بر اساس گفته های یک عضو شورای شهر، «آب و فاضلاب استان» با پیشنهاد شورای پنجم مبنی بر حضور نماینده این شورا در کمیته پیگیری اجرای این قرارداد موافقت نکرده است.

همت آبادی، رئیس کمیسیون خدمات شهری شورا در این باره اظهار داشت: «با توجه به ترکیب کمیته، احساس می کنیم که این مبالغ قرار است به استان برود.»

احمد همت آبادی (منشی هیات رییسه) افزود: آب و فاضلاب استان اذعان کرده که ممکن است این مبلغ به روز رسانی شده و به ۷۰۰ میلیارد تومان هم برسد!

وی ادامه داد: البته اگر امروز فراخوان واگذاری بدهند و همان مبلغ قبلی از سوی پیمانکار تعیین گردد احتمالا اشکال و ابهامی در کار است. از سویی مشخص نیست که چرا آبفای استان باید برای نیشابور تصمیم گیری کند و اعتنایی به تصمیمات نیشابوریان نکند؟

وی اضافه کرد: از طرفی فولاد خراسان نیز اعلام آمادگی کرده که بخشی از این سرمایه گذاری را انجام دهد.

هادی ترقی هم در این باره گفت: وقتی که این قرارداد مطرح شده بود، فولاد خراسان که خوابش نبرده بود! حتما صرفه و صلاح خودشان را سنجیده اند که اگر با این مبلغ چاه خریداری کنند به نفع شان است. ولی انتظار می رفت فولاد زودتر ورود پیدا کند.

رییس کمیسیون عمران شورای شهر افزود: شرکت سرمایه گذارهمزمان در تربت حیدریه نیز همین قرارداد را بسته ولی به دلیل عدم توانایی مالی موفق نبوده است.

محمدکاظم صادقی در حالی که به همت آبادی اعتراض می کرد که «چرا بُرش هایی از جلسه را می گویید در حالی که خبرنگاران این جا هستند و حرف های شما را می نویسند»، تاکید داشت: خدشه به اصل قرارداد چه فایده ای دارد؛ باید بر اجرا شدن قانونی آن نظارت داشته باشیم.

رئیس کمیسیون خدمات (همت آبادی) البته در پاسخ به صادقی مدعی شد که کل مباحث مهم را بیان کرده است.

در همین حال همت آبادی (عضو ادوار شورا)، با بیان این که باید برای سرمایه گذار فرش قرمز پهن کنیم، گفت: ممکن است که سرمایه گذار را از دست بدهیم.

وی اظهار داشت: این آقا دارد ریسک می کند، چرا که اصلا معلوم نیست در چند سال آینده پس آبی وجود داشته باشد؟

رضا مهرداد، اما به دفاعیات مسئولان استان در جلسه کمیسیون اشاره کرد که گفته بودند «ما برای تامین آب فولاد دل مان به سد بار گرم بود و آن زمان به این قرارداد فکر نکردیم!»

مهرداد پیشنهاد کرد اعضای شورا بازدیدی از تربت حیدریه و نحوه عملکرد شرکت داشته باشند و جلسه ای در استانداری با حضور مدیر کل آبفا ترتیب دهند تا موضوع واکاوی مجدد گردد.

این پیشنهاد مورد موافقت اعضا قرار گرفت.

شهردار تذکر گرفت

در ادامه جلسه، صادقی رئیس کمیسیون اداری-مالی، پاسخ شهرداری را در رابطه با نحوه تقسیم بودجه پروژه ها به نسبت پیشرفت فیزیکی، قانع کننده ندانست و افزود: اما چون گزارش مربوط به سال ۹۶ است و عملا نمی توانستیم تغییراتی اعمال کنیم، کمیسیون با اغماض این گزارش را پذیرفت.

صادقی در پایان گزارش مصوبات کمیسیون متبوع خود، مجموعه ای از مصوبات شورا را نام برد که گزارش مالی و روند پیشرفت آن به شورا نرسیده است.

وی تاکید کرد: تعیین تکلیف باغ امین اسلامی و رفع آسیب های باغ، احداث پارک ۲۲ هکتاری، انجام مطالعات ساماندهی ورودی های شهر، ساماندهی بلوار رسالت، مجموعه عطار، خیام، افلاک نما، بی بی شطیطه، جداره سازی خیابان امام، احداث پارک ارغوان و جداسازی آب شرب از آب فضای سبز از جمله این موارد است.

به ایت ترتیب مقرر شد رئیس شورا طی نامه ای، ضمن تذکر این موضوع، ارسال گزارش وضعیت اجرای این مصوبات را از شهرداری بخواهد.

شورا به کمیسیون حقوقی نیاز دارد

هادی ترقی نیز پس از قرائت مصوبات کمیسیون عمران، گفت: تمام وقت کمیسیون عمران صرف بررسی توافقات و عملیات عمرانی شهر می شود و از بعد نظارتی مان بر پروژه های عمرانی شهر فاصله گرفته ایم. حتی نمی رسیم معاون عمرانی شهردار را برای رفع یک سری ابهامات دعوت کنیم.

وی در ادامه اضافه شدن کمیسیون حقوقی به کمیسیون های شورا را پیشنهاد کرد تا بررسی قرارداد ها از کار کمیسیون عمران منفک شود.

هادی درودی، رئیس شورا، به این پیشنهاد چنین پاسخ داد: تشکیل کمیته حقوقی با حضور یک حقوق دان در جلسه هیات رئیسه به تصویب رسیده است و اعضا تاکید داشتند که اگر قرار باشد مصوبات این کمیته مجددا به کمیسیون ها بیاید که فرقی نمی کند و از طرفی اگر کمیسیون حقوقی تشکیل شود باز هم اعضای آن همین اعضای شورا هستند.

بر این اساس مقرر شد این مسائل به بررسی مجدد هیات رئیسه شورا رسیده و در مورد آن تصمیم گیری شود.

ساماندهی کیوسک های مطبوعات در دستور کار

رئیس کمیسیون فرهنگی شورا گزارشی از جلسات هفته گذشته کمیسیون را ارائه داد.

 مجتبی باری گفت: سامان دهی کیوسک های مطبوعاتی سطح شهر، دستور کار جلسه ای بود که با حضوراعضای هیات مدیره «انجمن توانمندسازی خبرنگاران»، دادستان، رئیس اداره ارشاد و نمایندگان فرمانداری، شهرداری و نیروی انتظامی برگزار شد.

به گفته باری این طرح، که پیش نویس آن از سوی «انجمن خبرنگاران» ارسال شده بود، با دو اولویت تصویب و در دستور کار قرار گرفت؛ ۱- تشکیل کارگروه متشکل از نمایندگان مرتبط با این موضوع و ۲- تهیه و تدوین ساماندهی باجه های مطبوعاتی حداکثر ظرف مدت یک ماه.

به گفته  مجتبی باری، متولی اجرای این مصوبه نیز کمیسیون فرهنگی شورا خواهد بود.

انتقال موزه اسناد، تشکیل کمیته برای مکان یابی جدید

باری همچنین از نشست اعضای کمیسیون با مسئول موزه اسناد نیشابور، رئیس اداره ارشاد، رئیس اداره میراث فرهنگی و نماینده آموزش و پرورش سخن گفت و این که مقرر شد کارگروهی متشکل از همین افراد تشکیل شده تا برای مکان جدید موزه اسناد تصمیم گیری شود.

مقرر شد همین افراد صبح شنبه بازدیدی از مناطق مختلف شهرستان انجام دهند و یک نقطه را به این منظور انتخاب کنند. به گفته رئیس کمیسیون، موزه اسناد مدتی به دلیل عدم عمل شهرداری به تعهدات خود و نیز کوچک بودن فضا تعطیل بوده است.

بر اساس گزارش رئیس کمیسیون فرهنگی، همچنین مقرر شده که جهت پیگیری برگزاری «جشنواره موسیقی اقوام شرق کشور» در نیشابور جلسه ای با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد برگزار و نتیجه به شورا اعلام گردد.

رفع ابهام از واگذاری بخش خدمات شهری منطقه ۲

عدالت برقرار خواهد شد؟

قرارداد واگذاری خدمات شهری منطقه ۲ که پیش از این مورد نقد تعدادی از اعضای شورا قرار گرفته بود و «خیام نامه» نیز در گزارشی به ابهامات این قرارداد و مناقصه آن پرداخته بود، مورد بحث جلسه کمیسیون خدمات شهری قرار گرفت.

و به گفته رئیس کمیسیون، شهردار دفاعیات خود را از این قرارداد اعلام کرده و گفته «توان پرداخت سنوات به کارگران نیست، اما شیوه نامه پرداخت حقوق به کارگران شرکتی که با این قرارداد به بخش خصوصی واگذار می شوند، به شورا ارسال خواهد شد.»

اعضای شورا مجددا تاکید داشتند که به منظور اجرای عدالت، لایحه واگذاری سایر کارکنان شرکتی شهرداری نیز به شورا ارسال شود و شهرداری را مکلف کردند که طرح پهنه بندی منطقه را نیز ظرف مدت ۳ ماه به شورا ارائه دهد.

حضور نماینده تشکل های دانشجویی و رئیس دانشگاه آزاد برای برقراری مجدد سرویس رفت و آمد دانشجویان از دیگر اتفاقات جلسه کمیسیون خدمات شهری بود.

در این باره اعلام شد: پیش از این هزینه سرویس دانشجویان در حساب شهریه منظور می شده و شهرداری طی قراردادی با دانشگاه اقدام به سرویس دهی می کرده و حال مقرر شد تنها دانشجویانی این هزینه را پرداخت کنند که با این سرویس ها تردد می کنند و چون نرخ آن با نرخ تردد درون شهری متقاوت است در جلسه آتی کمیسیون نرخ ویژه ای مصوب و اجرا گردد.

تعریض بوستان شهید طاهری

طرح گسترش بوستان شهید طاهری که از شورای چهارم مطرح بوده است، بار دیگر مطرح شده و دستور کار، قرار گرفت. دلیل این موضوع،  اضافه شدن ۷۰۰ متر به ضلع شرقی این بوستان بود که به دلیل کاربری مسکونی با آن مخالفت شده ولی به دلیل نیاز و محرومیت منطقه با آن موافقت شد.

محمدحسن زرندی در این باره تاکید کرد: آن نقطه اصلا کاربری مسکونی ندارد، من نمی دانم چرا این حرف اشتباه را می زنند؛ زمین کاربری کشاورزی دارد و مالکین هم موافق واگذاری اند. به این ترتیب مقرر شد شهرداری ظرف مدت ۳ ماه این طرح را اجرایی کند.

گفتنی است حضور رضا مهرداد پس از قائله اخیر و آزادی وی از بازداشت ۱۲ روزه، در این جلسه مورد توجه برخی خبرنگاران  قرار گرفت که با گرفتن عکس و انتشار بلافاصله آن در فضای مجازی، به این موضوع واکنش نشان می دادند.

به اشتراک بگذارید:


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.