آنان که خاطره حیات شان، میراث معنوی نیشابور است , با یادی از مرد شکست ناپذیر دو دهه ی کشتی کشور

 

مریم عارفی پور

3فتوت و جوانمردی یکی از خصلت های ورزشکاران قدیم است که بیش از این که به ورزش مورد علاقه شان مشهور شوند، شهرت خود را به جهت فتوت و جوانمردی کسب می کردند. اخلاق نیکو و پسندیده، جوانمردی، از خودگذشتگی، فروتنی و مهربانی از خصوصیات پسندیده ی ورزشکاران قدیمی است که نه تنها نام خود را ماندگار کرده اند، بلکه مایه ی افتخار شهر و کشورشان هستند.

۱۷ دی ماه، همزمان با سالروز درگذشت پهلوان تختی، روز فتوت و جوانمردی نام گذاری شده و بهانه ی خوبی است برای زنده کردن یاد یکی از نام آورترین پهلوانان نیشابوری.

یعقوبعلی شورورزی، پیروز همیشگی دو دهه کشتی کشور

پهلوان یعقوبعلی شورورزی یکی از کشتی گیران و پهلوانان سنگین وزن ایران و جهان بود که در وزن هشتم کشتی می گرفت و در طول عمر ورزشی خود، موفق به کسب مدال هایی ارزشمند در سطح جهان و همچنین ایران شد.

کسی که با شنیدن نام ش، ناخودآگاه تشک کشتی در خاطر همشهریان ش و پیروزی های ماهرانه او یادآوری می شود.

پهلوان شورورزی متولد ۱۳۰۲ در روستای شورورز نیشابور است و از وی ۴ فرزند، سه دختر و یک پسر، به یادگار مانده است. یعقوبعلی که خود فرزند کوچک خانواده بود، ۳ برادر و یک خواهر دیگر هم داشت که در این بین از همه آنها درشت جثه تر و ورزیده تر بود. همین وضعیت بدنی وی، عامل اصلی سوق یافتن او به کشتی شد.

علی شورورزی تنها پسر پهلوان شورورزی درباره ی پدر خود می گوید: پدرم از سنین کودکی به کشتی باچوخه مشغول بود و در بین دیگر همسالان ش سرآمد بود اما ورزش کشتی را از سن کمتر از ۱۸ سالگی در روستای محل تولدش آغاز کرد. پس از آن، با پایان سربازی، رسما ورزش کشتی آزاد و فرهنگی را آغاز کرد.

شورورزی ادامه داد: بالاترین مقام پدر، پنجمی جهان است. او ۱۸ سال در کشتی ایران حرف اول را می زد و در این مدت هر ساله مقام اول کشتی آزاد و فرنگی کشور را از آن خود کرد و هرگز در مقابل رقیبانش شکست نخورد و به خاک نرسید.

وی گفت: نقطه ی اوج شهرت پدرم، در سال ۱۳۳۲بود؛ زمانی که در مسابقات سال ۱۹۶۰به افتخار پوشیدن پیراهن تیم ملی نائل شد و همراه تیم ملی ایران در المپیک رم شرکت و مقام ششم را کسب کرد.

یعقوبعلی در سال ۱۳۴۰ موفق به کسب کاپ اخلاق و بازوبند پهلوانی شد و این بازوبند تا پایان عمر نزد وی باقی ماند. وی همچنین به احترام مدال ها و بازوبندش، صاحب زنگ در زورخانه های کشور شد.

به گفته ی علی شورورزی، این قهرمان سال های دور نیشابور بازوبند پهلوانی، کاپ اخلاق و همه ی مدال های ورزشی اش را در سال ۷۶ با توجه به علاقه ی شدیدی که به مردم نیشابور داشت، به موزه ی کاروانسرای شاه عباسی اهدا کرد و هم اکنون در کمال ناباوری و بی مهری، افتخارات وی در صندوقچه ای در موزه شاه عباسی نگهداری می شود و هنوز جای مشخصی برای به نمایش درآمدن ش وجود ندارد و این برخلاف اهداف پهلوان است.

یعقوبعلی، اسوه ی جوانمردی در بین ورزشکاران

علی شورورزی درباره ی خاطرات پدرش با پهلوان تختی گفت: پهلوان تختی با وجود این که از پدرم چندسالی کوچک تر بود و یک وزن پایین تر از پدر کشتی می گرفت، اما همیشه حریف تمرینی وی بود و همواره برای آماده کردن اندام ورزشی شان با یکدیگر تمرین می کردند.

خاطره ای که علی از از توانایی پدر در کشتی در ذهن دارد، مربوط به سال ها پیش است که فردی با شنیدن آوازه یعقوبعلی، برای مبارزه با وی به روستای شورورز می رود و از یکی از اهالی سراغ وی را می گیرد که این فرد، به مسافر تازه وارد می گوید: من از نوچه های پهلوان هستم، ابتدا با من کشتی بگیر و دست و پنجه ای نرم کن و بعد به سراغ پهلوان برو. پس از مبارزه، مسافر تازه وارد از نوچه ی پهلوان شکست می خورد و می گوید: این که شاگرد یعقوبعلی است این چنین کشتی می گیرد، از همین حالا نتیجه کشتی با یعقوبعلی مشخص است و از کشتی با پهلوان منصرف می شود.

پهلوان شورورزی علاوه بر این که تقریبا دو دهه حرف اول کشتی ایران را می زد، در جوانمردی و اخلاق همتا نداشت و یکی از کسانی بود که در راه توسعه و آبادانی نیشابور از دارایی های خود گذشت و با توافق با شهرداری در مورد زمین و املاک خود، مهربانی و جوانمردی را در حق همشهریان ش تمام کرد . اما باز هم متاسفانه مورد بی مهری مسئولان وقت قرار گرفت که هیچ یک از تعهدات خود را در حق پهلوان اجرا نکردند.

تا می توانید برای جوانان استادیوم بسازید

علی درباره وضعیت ورزش در خانواده ی پهلوان شورورزی می گوید: خواهرم یکی از کسانی بود که به ورزش پرتاب نیزه مشغول بود و مدال هایی در سطح بین المللی کسب کرده است. دو نوه ی پهلوان، امیر و امین رشیدلمیر از پهلوانان و قهرمانان  نامدار هستند که علاوه بر پرداختن به ورزش، دارای تحصیلات عالیه هستند. امین رشیدلمیر نیز دارای بازوبند پهلوانی کشور است و هر دو نوه ی پهلوان زیر نظر مستقیم وی پرورش یافتند.

فرزند یل نیشابور درباره وضعیت کنونی ورزش و جوانمردی در نیشابور گفت: اخلاق و جوانمردی در کشتی مانند گذشته نیست و به طور کل وضعیت کشتی در نیشابور، به هیج عنوان مانند سابق نیست. دیگر نه از آن تیم شکست ناپذیر گذشته خبری هست و نه حتی در زمینه امکانات ورزش و پرورش جوانان مان در مقایسه با شهر مجاورمان، حرف چندانی داریم. این را می توانید با نشستن پای صحبت و درد دل های کسانی مانند پهلوان فضل ا… دهنوی بیش تر درک کنید.

به گفته علی شورورزی، توصیه همیشگی پدرش این بوده که اگر می خواهید جوانانی سالم داشته باشید و گرفتار بیمارستان، زندان و هجمه های فرهنگی نشوند، برای شان استادیوم بسازید که هرچه تعداد این سالن های ورزشی بیشتر باشد، جوانان را از هجمه های فرهنگی بیشتر دور کرده اید.

پهلوان شاعر

پهلوان شورورزی، پرورده خاک ادب خیز نیشابور بود و از این رو  مانند بسیاری از همشهریان ش در شعر سرایی هم دستی داشت و از او شعرهای زیبایی به جای مانده که به توصیه خودش، در زمان حیات ش انتشار نیافته و تنها در محافل دوستانه و ادبی گاهی قرائت می کرده است.

سال های پیش از انقلاب، قهرمان نام آور کشتی نیشابور، همت خود را مصروف ساخت زورخانه ای کرد که به نام خود او نامیده می شد. زورخانه ای که اگر چه عده ای سردر آن را در تصمیمات هیجانی سه دهه قبل پایین کشیدند، اما پس از چندی با رضایت خود او و این گفته اش که «پهلوان حقیقی و قهرمان راستین کسانی هسند که جان خود را در جبهه های نبرد؛ فدای کشور و هم میهنان شان کرده اند»  آن زورخانه ی به نام شهید فیوجی مقدم به جوانان نیشابوری نامیده شد تا زمینه ی رشد و بالندگی همشهریان او را فراهم کند.

پهلوان یعقوبعلی شورورزی در سال ۱۳۷۸ دار فانی را وداع گفت و در آرامگاه مشاهیر این شهر به خاک سپرده شد. همان آرامگاهی که  برخلاف جایگاه این مشاهیر و نام نیشابور در ایران و جهان، در خور شان نام آوران این شهر نیست و همتی برای پرداختن به این موضوع هم لازم است.

با این همه، مادر تاریخ، نیشابور، همواره یاد و نام این فرزندان نامدارش را را زنده نگاه خواهد داشت و چه نیکوست که در میان نکوداشت های ریز و درشت و بزرگداشت های مختلف، برنامه ای منظم هم برای بزرگداشت نام و یاد کسانی تدارک شود که خاطره حیات شان، میراث معنوی یک شهر است.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.