آموزش همگانی و پلیس، لازمه پیشگیری

آموزش همگانی و پلیس، لازمه پیشگیری

طلا جزو گران بهاترین فلزاتی است که بشر از دیر باز برای به دست آوردن اش خود را به آب و آتش زده است! وجویندگان آن برای در آغوش کشیدن این معشوق دل انگیز، علاوه بر تجارت به مهاجرت، جابجایی، جنگ و خونریزی دست یازیده اند. به جرات می توان ادعا نمود که ریشه ی بسیاری از اختلافات، درگیری ها، کشورگشایی ها و کینه جویی ها را باید در تلاش بشر برای به دست آوردن بیشتر ثروت و از جمله طلا دانست. چنان که باید گفت: همیشه پای طلا در میان بوده و خواهد بود.

در شهر نیشابور هم ، شهروندانی که عصرگاه یک روز میانه هفته در میانه تابستان، به قصد برآوردن مایحتاج و یا خیابان گردی با خیال راحت مسیر خیابان امام را طی می کردند، گمان هم نمی کردند که لحظاتی بعد سرنشینان بی پروای یکی از ده ها خودرو پژو پارس مشغول تردد در خیابان، در همان نزدیکی به دنبال گنج آمده و در پی آن هستند تا برای رسیدن به مقصد، کوتاه ترین مسیر را   انتخاب کنند.

این خودرو مقابل بنای کوتاه شده ی ده طبقه توقف کرد، دو تن از سرنشینان خودرو سرقتی با سرعت و دقت از آن پیاده و به سمت هدف خود حرکت کردند. باقی ماجرا را هم لابد می دانید: درگیری، زخمی شدن یک مامور و چند شهروند و متواری شدن دزدان با طلاهای سرقتی…

یک حادثه و چند نکته:

به نظر می رسد برای آسیب شناسی این حادثه و حوادث مشابه و جلوگیری از وارد آمدن زیان های مالی و جانی بیشتر لازم است از چند زاویه به این موضوع پرداخته شود:

الف:مدیران اجرایی و قانون گذاری

بدون شک بررسی این جرایم بدون توجه به شرایط کلی کشور و وضع اقتصادی و حتی فرهنگی، کار شایسته ای نمی تواند باشد. باید پذیرفت شرایط امروز ما و برخی ناامنی ها محصول همه ی سیاست ها و روش هایی است که در گذشته و امروز به کار گرفته شده یا می شود. تاثیر و تاثر سیاست ،اقتصاد و فرهنگ بر یکدیگر را باید پذیرفت و تلاش کرد با زدودن چهره ی زشت فقر فرهنگی، سیاسی و اقتصادی، راه را بر پرورش انسان هایی شایسته و با اخلاق باز کرد.

ب:نیروی انتظامی

هر چند نیروی انتظامی در سالیان اخیر توسعه ی کمی قابل توجهی پیدا نموده است، اما از نگاه نویسنده ی این یادداشت، به نظر می رسد لازم است برای مقابله با این جرایم:

۱-آموزش های تخصصی لازم و مفید ارایه شود تا ماموران در زمان وقوع این جرایم توانایی مدیریت بحران را داشته باشند و تحت تاثیر احساسات قرار نگیرند و از نقطه نظر شناخت پدیده ی جرم نیز از مجرمان جلوتر باشند. در این رویدادتلخ اتفاقا پلیس به موقع در صحنه ی وقوع جرم حاضر شده است اما به نظر می رسد برنامه و پلن مشخصی برای مقابله وتعقیب خاطیان و نیز کنترل و هدایت مردم نداشته و در عین دادن تلفات ، سارقان موفق به فرار شده اند.این امر حکایت از وجود کاستی های فراوان دارد.

۲- با کاسته شدن از ماموریت های غیر ضرور نیروی انتظامی، آمادگی روحی و روانی لازم برای انجام این ماموریت ها فراهم شود.

۳-به آمادگی جسمانی نیروها توجه جدی شود.

۴-اجرای سریع و دقیق طرح مهار و کنترل تمامی مبادی ورودی و خروجی می تواند نقش مهمی در برخورد با این جرایم داشته باشد.

۵-شناخت حفره های امنیتی شهر با استفاده از تجارب قبلی و پوشش آنها و توجیه عوامل، بررسی علت یا علل عدم کشف سرقت مسلحانه ی سال ۹۰ نیشابور به این امر کمک شایانی می کند.

۶-اطلاع رسانی به موقع و شفاف می تواند زمینه ساز اعتماد بیشتر مردم به نیرو و منابع رسمی باشد و دیگر برای ارضای حس کنجکاوی نیازی به تجمع و تهیه فیلم و عکس ندارند. از طرف دیگر باید امکان تهیه ی سریع خبر از منابع رسمی و حادثه دیدگان فراهم شود تا زمینه ی شایعات از بین برود.

۷-لزوم تهیه ی برخی تجهیزات ابتدایی برای حفظ صحنه ی وقوع جرم و رد یابی متهمان. در حادثه ی اخیر عدم وجود و پیش بینی این امکانات سبب ازدحام مردم و بروز برخی تنش ها بین مردم و مامورین شد.

۸-توجه جدی به آموزشهای همگانی در هنگام وقوع حوادث گوناگون از جمله سرقتهای مسلحانه و جدی گرفتن نقش رسانه ها در این خصوص.

۹-تعامل بهتر پلیس با مردم و جلب اعتماد بیشتر آنان.لازمه ی این مهم توجه جدی به باز تعریف ماموریت های پلیس و پرهیز از پرداختن به رفتارهای حاشیه ای است.

ج:د ستگاه قضایی

دستگاه قضایی با فیصله دادن سریع به این پرونده ها می تواند نقش بازدارنده در این جرایم داشته باشد. البته این قوه باید به بحث پیشگیری   با تکیه بر دیدگاههای علمی و استفاده از نظرات اهل فن توجه جدی داشته باشد.

د:مردم

مردم باید در هنگام وقوع حوادث گونا گون، ضمن همکاری با پلیس، از تجمع بی مورد بپرهیزند تا هم دچار مخاطره نشوند و هم امکان رسیگی و برخورد با خاطیان فراهم شود. بهتر است به جای کنجکاوی در صحنه، کسب اطلاع از جزییات حادثه را به دنبال کردن اخبار از رسانه های رسمی موکول کنیم. در این زمینه البته همان طور که گفته شد، اطلاع رسانی به موقع و شفاف می تواند زمینه ساز اعتماد بیشتر مردم به پلیس و منابع رسمی باشد.

همه باید یادمان باشد برای داشتن جامعه ای سالم نیازمند کسب دانش و مهارتهای لازم هستیم .ما دیگر فرصتی برای اشتباه و آزمون و خطا نداریم.شاید فردا خیلی دیر باشد…..

 

به اشتراک بگذارید:


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.