آمریکا توانایی ایجاد اجماع جهانی علیه ایران را ندارد

 

نماینده نیشابور و عضو فراکسیون امید در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: برجام یک معاهده دو طرفه نیست که آمریکا بخواهد آن را از بین ببرد و قادر به این کار هم نیست اما درصدد این است که نقض برجام از طرف ایران اتفاق بیفتد.

حمید گرمابی با بیان این که برجام یک متن حقوقی بسیار دقیق است، اظهار داشت: می‌بایست به دور از واکنش‌های احساسی و به طور منطقی، حساب شده و با کارشناسی دقیق پاسخ اقدامات آمریکا را بدهیم.

وی ادامه داد: باید موضع‌گیری‌های رسمی و بین‌المللی را به مسئولین برجام و کسانی که زمان زیادی را صرف این متن حقوقی کرده‌اند واگذار کنیم چراکه دولت فعلی آمریکا در پی به دست آوردن بهانه برای اقدامات آینده‌اش است و قصد دارد، ابتدا ایران به صورت رسمی و بین‌المللی برجام را نقض کند و نمی‌خواهد این مسئولیت سنگین را خودش بر عهده بگیرد.

این عضو فراکسیون امید با بیان اینکه آمریکا بیش از هر چیز از شکستش در منطقه خاورمیانه عصبانی است و این عصبانیت در اظهارات ترامپ و اطرافیان ش آشکار است، عنوان کرد: به لطف خدا امروز جمهوری اسلامی دست بالا را در منطقه دارد، با گذشت بیش از دو سال از ماجرای یمن، عربستان سعودی با صرف هزینه‌های زیاد، کوچک ترین دستاوردی را کسب نکرده است، در عراق داعش تقریبا به طور کامل شکست خورده و در سوریه هم در حال شکست است و اثرگذاری ایران در منطقه قابل چشم پوشی نیست.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه با اشاره به صحبت‌های رییس جمهور آمریکا که برجام را توافقی بد نامیده، افزود: این صحبت‌ها سندی برای دوستان داخل کشور است که به برجام ایراد می‌گیرند و می‌گویند همه چیز را داده‌ایم و هیچ چیز نگرفته‌ایم، امروز دولت فعلی آمریکا از امضای برجام به شدت ناراحت است.

گرمابی تصریح کرد: در شرایطی که دولت قبلی ایالات متحده نسبت به دولت فعلی‌اش کمی منطقی‌تر بود، توانستیم برجام را به نتیجه برسانیم و قطعا هیچ کس نمی‌تواند بگوید برجام برد کامل برای یک طرف و باخت کامل برای طرف دیگر بوده، چراکه این یک معامله و دادوستد دو طرفه بود و نظام این مسئله را پذیرفت و با پذیرش برجام شرایط ما در دنیا مناسب‌تر شد.

وی اظهار کرد: تحریم‌ها زمانی کارساز بود که کشورهای دیگر آمریکا را همراهی می‌کردند، البته ما در آن دوران هم با پرداخت هزینه‌های بیشتر دور زدن تحریم‌ها را با روش‌های مختلف یاد گرفته بودیم و امروز تنها آمریکا است و تحریم هایش کارساز نیست.

این عضو فراکسیون امید در مورد سکوت کشورهای ۱+۵ نسبت به اقدامات آمریکا گفت: به هر حال ایالات متحده به لحاظ اقتصادی و نظامی ابرقدرت است و کشورهای دنیا حساب ویژه‌ای برایش باز کرده‌اند، کشورهای دیگر همانند ما مستقل نیستند که بدون ترس و واهمه در مقابل زورگویی‌های ش بایستند. اما کشورهایی هم مانند فرانسه به اقدامات آمریکا اعتراض کرده و خوشبختانه با اقداماتی که آمریکا داشته کشورها همراهی‌اش نمی کنند و توانایی تشکیل اجماع جهانی علیه کشورمان را ندارد.

وی گفت: مجلس راهکارهایی را برای پاسخ به اقدامات کنگره آمریکا دارد و با مصوبه‌هایی درجهت عکس مصوبه ایالات متحده نسبت به نهادهای داخلی و بخش‌هایی که تحریم شده‌اند حرکت خواهد کرد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.