آمار سلامت نیشابور از زبان معاون وزیر ; هیچ بیمار نیشابوری نباید برای درمان به خارج شهرستان منتقل شود

رضا میرابی

خبرنگار

 

 قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که برای افتتاح پروژه های دانشکده علوم پزشکی به نیشابور سفر کرده بود، در نشستی صمیمی با خیرین حوزه سلامت، مسئولان شهری و هیئت رئیسه دانشکده علوم پزشکی از سرآمدی دولت یازدهم در حوزه سلامت ، درمان و بهداشت سخن گفت.

دکتر ایرج حریرچی چهارشنبه،۲۷ بهمن ماه، در محل سالن جلسات ساختمان دیالیز بیمارستان ۲۲ بهمن، گفت: خوشحال ام که امروز شاهد همدلی، اتحاد بین بخش دولتی و خیرین حوزه سلامت در نیشابور هستم. این یکپارچگی و انسجام به پیشرفت و توسعه شهرستان کمک زیادی می کند.

وی در ادامه به تشریح وضع فعلی نظام سلامت و درمان و مقایسه آن با اوایل انقلاب پرداخته و افزود: در سال ۵۵ ، از هر هزار کودکِ زیر پنج سال ایرانی، ۱۷۴ کودک به دلیل بیماری، از بین می رفته اند. این یعنی از هر ۵ کودک تقریبا یکی جان خود را در سن کمتر ۵ سالگی از دست داده است. هم چنین سالانه ۱۱ هزار نوزاد به دلیل بیماری کزاز نوزادی و ۵۰ الی ۸۰ هزار کودک فقط به دلیل بیماری اسهال فوت کرده اند.

او ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت های حوزه سلامت در دوره بعد از انقلاب اسلامی ، خاطر نشان کرد: افتخار می کنیم که مرگ و میر نوزادان  اکنون به ۱۹ نفر در سال کاهش پیدا کرده است. نیزاز بین رفتن مادر که زمانی در ایران بسیار شایع بود الان از هر ۱۰۰ هزار تولد ، تنها ۲۴۰ مادر فوت می کنند.

قائم مقام وزات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه با بیان این که در سال ۵۶ جمعا ۵۸۰۰ متخصص در کشور وجود داشته است، اظهار کرد: از این تعداد ۷۸ درصد آن ها در تهران و پنج شهر بزرگ کشور بوده اند اما الان تنها در نیشابور ۱۳۰ متخصص داریم و کل متخصصین کشور به ۳۸۰۰۰ نفر رسیده است. اما این تعداد نیز کافی نیست.ما در حوزه درمان و سلامت در بسیاری از شاخص ها هنوز عقب هستیم.

حریرچی در خصوص بیماری های هزینه های درمان بیماری های خاص، بابیان اینکه اکنون ۸۲ تا ۸۷ درصد مرگ و میر فعلی ، ناشی از بیماری های غیرواگیر است، بیان کرد: در دهه شصت تنها با پنج دلار به ازای هر فرد ، با ۶ بیماری مهلک مقابله می کردیم اما اکنون هزینه های درمان این بیماران بسیار افزایش یافته است. بیش از ۱۰٫۵ % از افراد بالای سی سال کشور ، مبتلا به انواع دیابت هستند و هزینه های درمانی این افراد بسیار بالاست. در کنترل سل مقاوم به درمان سالانه به ازای هر بیمار ۳۵ تا ۲۴۰ میلیون تومان هزینه می شود. این در حالی است که با توجه به پویش همگانی عیله ایدز و پیشگیری از آن، برای تامین داروی مورد نیاز برای هر بیمار، سالانه بیش از ۵۲ میلیون تومان هزینه می کنیم.

وی یادآور شد: در ابتدای دولت تدبیر و امید به ازای هر ۱۰۰۰ نفر، ۱٫۵ تخت بیمارستانی در کشور داشتیم که برابر با قبل از انقلاب است.یعنی تمام تخت های بیمارستانی ساخته شده در این سی و هشت سال تنها توانسته در مقابل روند افزایش جمعیت پاسخگو باشد و این شاخص افزایش پیدا نکرده است.این در حالی است که در دولت یازدهم این عدد با افزایش دو دهم واحدی به ۱٫۷ تخت بیمارستانی به ازای هر نفر رسیده است.

استاد دانشگاه تهران در رشته جراحی سرطان در ادامه در خصوص وضعیت تخت های بیمارستانی نیشابور گفت: در شهرستان نیشابور باید ۹۸۱ تخت بیمارستانی داشته باشیم اما اکنون ۴۲۰ تخت در بخش دولتی و ۶۰ تخت در بخش خصوصی در حال فعالیت اند که این جمعا به نصف میزان نیاز می رسد.

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان این که هیچ بودجه ی دولتی توان مقابله با تمام چالش های موجود در حوزه درمان را ندارد، خاطر نشان کرد:ما نیاز داریم که بخش دولتی ، بخش خصوصی و نیز خیرین و سرمایه گذاران خارجی در این عرصه حضور پیدا کنند.

حریرپی در پایان سخنانش با اشاره به ظرفیت و استعداد نیشابور ، تاکید کرد: ما باید به این سمت حرکت کنیم که در شهری مانند نیشابور با این ظرفیت و استعداد ، هیچ مریضی برای درمان از شهر خارج نشود و در داخل خود شهر و با استفاده از خدمات شهرستان درمان شود.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.