آقای شهردار مردم به هوای پاک نیاز دارند

آقای شهردار مردم به هوای پاک نیاز دارند

اولویت شهر زندگی و سکونت انسان است نه حضور و تردد ماشین!

ز امواج فضا گویی غبار سرب می ریزد

هوای زیستن یارب چنین سنگین چرا باید

(سیمین بهبهانی)

ای پایتخت اول ایرانی من

ای آسمانت فرصت بارانی من                   (خدا بخش صفادل)

اتومبیل شخصی ام را می فروشم تا چند صباحی روی موضوعاتی که ذهنم را درگیر کرده، بیشتر تمرکز کنم، از نزدیک وقایع اطرافم را بهتر رصد نموده ، بیشتر با مشکلات همشهریانم آشنا شوم و زندگی را برای لحظاتی در تئاتر اتوبوس های زرد قناری تماشا کنم. در این حال و هوا بودم که خانمی به دلیل تمام شدن شارژ» من کارت « ش به پرداخت کرایه ی ظالمانه ۵۰۰تومان نقد به جای ۲۶۵تومن با کارت محکوم می شود. او احتمالا وسیله شخصی ندارد که با آن تردد کند و هوا را آلوده نماید! نمی دانم چه کسی براین رفتار ظالمانه با همشهریانم نظارت می کند.

پیاده، پیاده رو ها را طی می کنم، افکار خاصی به سراغم می آید .حس می کنم غریبه هایی در پشت خودروهای شخصی شان در شهر تردد می کنند، بیشتر اینکه به فکر خودشان باشند خودخواهند و محیط شهر را آلوده می کنند..دارند کاری می کنند که شهر قابل سکونت نباشد.به راستی چرا شهرم آرامش چند صباح قبل را ندارد؟

چرا باید هرکسی اجازه پیدا کند با خودرو شخصی اش در شلوغ ترین ساعات در شلوغ ترین نقاط شهر حضور یابد. روا نیست عوارض راحت طلبی یک سری افراد را اکثریت مردم بپردازند . شهرداری چه برنامه ی نظارتی برای آلودگی نقاط پرتردد شهر دارد؟کودکان ،زنان و افراد سالخورده چه گناهی دارند که این آلودگی ها را باید استنشاق کنند ؟بیمار شوند، سرطان بگیرند و اطرافیان را داغدار هزینه ها و مرگشان کنند .از سویی آلودگی حاصل از کارخانه روغن نباتی این معضل را دو چندان کرده است.محدودیت ترافیکی باید هرچه سریعتر در شهر اعمال گردد و محدوده خیابان اصلی شهر از ورود اتومبیل های شخصی برای ساعاتی ممنوع گردد و کسانی که قصد ورود به محدوده طرح ترافیک را دارند مالیات آلوده کردن هوای پاک را پرداخت کنند.ا

از وقتی کارت پارک مد شده است خیلی از کارمندهای ادارات و بانک ها، اتومبیل هایشان را در کنار خیابان پارک نمی کنند و فضایی برای افرادی که کار ضروری دارند ایجادد شده است ،فقط کارکنان شهرداری هستندد که از پارکینگ مفت و مجانی خیابان شهید جعفری بهره می برند مالیات نمی دهند هوا را آلوده می کنند و کسی را راه نمی دهند. آقای شهردار و آقایان مسئول مردم به هوای پاک نیاز دارند به دادشان برسید.دوستی می گفت از وقتی که شهر پر از ماشین شده است دوچرخه ام را در زیر زمین خانه ام بایگانی کرده ام و با خودرو تردد می کنم. تردد با دوچرخه برایم خطر جانی دارد! چرا باید این طور باشد ؟واقعا چرا آقای شهردار….

بد نیست طرح ترافیک در ساعات شلوغ اجرایی شود و بعدازظهرها مردم بتوانند با خودروهای شخصیشان در شهر تردد کنند .همچنین در مرکز شهر تابلو هشدار آلودگی هوا نیز نصب گردد و مردم از وضعیت آلودگی هوای شهر مطلع گردند .آقای شهردار نیشابورِ سال ۱۴۰۰را ببینید.شما که در اِلمان های شهری مقام استانی کسب نموده اید،باید در داشتن یک شهر با هوای پاک نیز صاحب مقام شوید.سرطان جان مردم را تهدید می کند آنها غافلند و شما مسئول.شما در شهری مسئولیت دارید که صبحگاهانش زمانی شهره آفاق بوده است.

دوچیز مرد سفر را از غم کندد آزاد

علی الصباح نیشابور و خفتن بغداد

خیام و عطار در این ابر شهر نفس کشیده و گوهر افشانده اند. اولین قدم، پیش قدم شدن شما و همکارانتان است مردم وقتی بدانند شهردار شهر فرهنگی نیشابور و همکارانش به آلودگی شهر می اندیشند خواهند پذیرفت که شهر جایگاه سکونت انسان است نه صرفا حضور و تردد ماشین.

دوباره می سازمت وطن اگرچه با خشت جان خویش

دوباره می سازمت به جان، اگرچه بیش از توان خویش

(سیمین بهبهانی)

نویسنده :مهدی مامات

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.