آفت های انتخابات شورا در ایران ; چگونه می توانیم انتخاب شایسته تری داشته باشیم؟!

ترجمه و تلخیص:حبیب الله قربانی

کارشناس ارشد مطالعات جهان

بی تفاوتی نسبت به انتخابات و گزینش صحیح کسانی که قرار است درباره ی حال و آینده ی ما و فرزندان مان تصمیم گیر باشند، از مهمترین آسیب هایی است که به وضعیت کنونی ایران از نظر فقر، بیکاری، طلاق و …، دامن زده است. این بحران و مصیبت بیشتر به دلیل آن است که بسیاری از ایرانیان در موسم انتخابات فراموش می کنند انتخاب شان چگونه می تواند بر ابعاد اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، آموزشی و سیاسی زندگی اجتماعی تاثیر مستقیم و غیر قابل انکاری داشته باشد. در این یاد داشت تلاش شده است تا ضمن یاد آوری برخی نکات در ارتباط با اهمیت انتخاب، به مهمترین آسیب هایی که در فرایند رای ما نیشابوریان پیش می آید اشاره شود.

برخی از اندیشمندان و جامعه شناسان معتقدند که اجتماع مانند اعضای بدن انسان است. کارگران، اصناف، کشاورزان، صنعتگران، ارتشیان، دانشگاهیان واعضای دولت؛ مانند دست، پا وسر بدن، عمل می کنند. علاوه بر این جامعه را می توان به چهار بخش مهم تقسیم کرد که تمامی بخش های دیگر زیر مجموعه ی آنها محسوب می شوند که عبارتند از: خانواده، اقتصاد، آموزش و فرهنگ، سیاست. هر کدام از این بخش ها اگر نباشند و به وظایف خود در قبال جامعه عمل نکنند، کل جامعه با بحران مواجه می شود. به عنوان مثال اگر خانواده تولید مثل نکند و یا در نظام اقتصادی، نیازهای مادی مردم تامین نشود، کل بدن با چالش مواجه خواهد شد.

با این وجود از بین بخش های مختلف اجتماع یا بدن انسان، سر به عنوان جایی که درباره ی بخش های دیگر تصمیم می گیرد؛ از همه مهمتر است. نظام سیاسی نقش سر و مغز انسان را برای جامعه ایفا می کند. در نظام سیاسی تصمیمات مرتبط با بخش های مختلف اتخاذ و تعادل بین آنها برقرار می شود. در نظام سیاسی قوای مختلف برای اداره ی جامعه شکل گرفته اند که مهمترین آنها نیز، جائی است که وظیفه ی تصمیم گیری را بر عهده دارد. تصمیمات قوه ی مقننه یا مجلس شورای اسلامی در سطح کلان و تصمیمات شوراهای اسلامی شهر و روستا در سطوح منطقه ای و محلی، حال، آینده و حتی گذشته ی زندگی شهروندان را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

وظیفه ی مجلس شورای اسلامی و شوراها، تعیین و تعدیل ساختار زندگی اجتماعی است. در هر اجتماعی هنجارها و قواعد و قوانین ساختار آن جامعه را مشخص می کنند. مثلا در برخی جوامع هنجارها و قواعد در راستای این است که احترام، قدرت و ثروت ارتشیان بیش از فرهنگیان باشد یا بر عکس در جامعه ای دیگر، فرهنگیان بهترین موقعیت را در ساختار اجتماعی داشته باشند. در سطح محلی نیز شوراهای منتخب مردم درباره ی چگونگی توزیع ثروت، قدرت و احترام تصمیم می گیرند. شوراها تعیین می کنند که خیابان های مناطق مختلف شهر چگونه باشد یا روسای سازمان های مربوط به خدمات عمومی چه معیارها و ویژگی هایی داشته باشند.

بی تفاوتی نسبت به انتخاب نمایندگان مجلس یا شوراها خسارات جبران ناپذیری به شهروندان، حتی آنان که برای منافع کوتاه مدت خود دست به انتخاب می زنند در پی دارد. شورای شهر و یا مجلس شورای اسلامی جای بهترین افراد جامعه است. باید بهترین افراد جامعه درباره ی سرنوشت و آینده ی مردم یک جامعه تصمیم بگیرند. تصمیمات اعضای شورای شهر در خدمات بهتر به شهروندان و از همه مهمتر در رعایت قانون و جلو گیری از سوء استفاده از بیت المال تاثیر مستقیم دارد. تصویب بودجه شهرداری ها توسط شورای شهر مشخص می شود و از رهگذر آن درآمد ها و مخارج شهرداری در مناطق مختلف صورت می پذیرد. بنابراین در انتخاب شورای شهر باید بیشترین حساسیت را از خود نشان داد مبادا که فردا از انتخاب مان در مقابل وجدان خود و فرزندان مان شرمنده باشیم.

اما بهترین ها برای شورای شهر چه کسانی هستند؟ مطمئنا کار مهم و تاثیر گذار شورای شهر از عهده ی کسانی بر خواهد آمد که دارای اندیشه و فکر مرتبط بوده و از همه مهمتر به این درک و فهم رسیده باشد که پیشرفت واقعی اجتماع مقدمه ی اعتماد و پیشرفت آنها خواهد بود. عده ای گمان می کنند چون در یک حوزه با تلاش و پشتکار بهترین بوده اند و به شهرتی دست یافته اند می توانند در شورای شهر نیز موثر باشند. علاوه براین ممکن است برخی دیگر به منابع ثروت دست یافته باشند و بنابراین فکر می کنند چون در حوزه ی اقتصاد موفق بوده اند می توانند در سیاست نیز برای مشکلات چاره اندیشی کنند. اگر چه نمی توان انکار کرد برخی از افراد موفق در فعالیت های دیگر ممکن است در عرصه ی تصمیم گیری و سیاست نیز موفق باشند ولی واقعیت این است که در بیشتر موارد انتخاب این افراد توسط مردم مقدمه ای بوده برای کسب شهرت و ثروت بیشتر آنها.

در کنار این موارد برخی فکر می کنند که بهترین فرد کسی است که اخلاق و روابط عمومی خوبی دارد. معمولا در تعاملات اجتماعی گشاده رویی و احترام به دیگری یکی از ملاک های جذابیت اجتماعی است. در جامعه شناسی گفته می شود که هر ارتباط متقابلی با هدف به دست آوردن یک منفعت انجام می گیرد. ما با سلام به دیگران و گشاده رویی نسبت به آنان، انتظار داریم که متقابلا جواب مناسب و تبسم فرد مقابل را دریافت کنیم. اما متاسفانه برخی از افراد با روابط عمومی بالا هدف شان این است که در تعامل خود با دیگران، با دادن احترام مثلا سلامی گرم، رای آنها را در انتخابات به دست آورند. به نظر می رسد اینگونه انتظارات حتی در ارتباط با نامزدهای ریاست جمهوری نیز وجود داشته باشد.

به هر حال در انتخابات پیش رو، ممکن است روابط فامیلی و یا اقتصادی نامزدها موجب انتظاراتی از خویشان و آشنایان شان شود که نمی تواند ملاکی برای تشخیص بهترین ها برای شورای شهر باشد. شورای شهر جای کسانی است که برای اعتلای زندگی و رفاه شهروندان برنامه داشته باشند. باید کسانی به شورا راه یابند که نسبت به مشکلات شهر احاطه داشت و نیازهای مبرم و اساسی مردم را اولویت بندی و برای حل آن راه حل ارائه کنند. انتخاب اعضای پارلمان شهری در صورتی که صرفا با ملاک های سطحی و ظاهری انجام شود نتیجه ای جز سوء استفاده و حیف و میل بیت المال نخواهد داشت و تا چهار سال حسرت به دل خواهیم ماند که چرا در انتخاب خود تحقیق و بررسی نکردیم.

خوشبختانه در دوره های اخیر، طیف های مختلف جریان های سیاسی کشور، برای جلوگیری از راه یابی افراد ناکارآمد و نا شایسته به مجلس و یا شورای شهر، مبادرت به تهیه ی لیست و اعلام نامزدهای مورد اعتماد خود به مردم نموده اند. در انتخابات مجلس شورای اسلامی حوزه ی انتخابیه ی پایتخت، در دوره ی قبل، مردم با توجه به اعتمادی که به شورای هماهنگی اصلاح طلبان داشتند به تمامی افراد لیست آنها اقبال نشان داده و آنها را برگزیدند. در نیشابور نیز اصلاح طلبان با معرفی دکتر حمید گرمابی به مردم نقش موثری در انتخاب بهترین ها ایفا نمودند. امید است در انتخاب شورای شهر نیز، تلاش این طیف برای پیشرفت و توسعه ی معقول شهر به ثمر نشسته و مردم با تحقیق و بررسی به لیست ارائه شده توسط طیف اصلاح طلبان رای دهند.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.