آغاز مرمت آرامگاه خیام پس از نیم قرن

8مریم عارفی پور- آرامگاه خیام، یکی از شاهکارهای معماری در عصر خود می باشد. خیام شخصیت برجسته ای که در دوره ی سلجوقی می زیسته و در زمان ۸۰ ساله ی حیاتش اقدامات برجسته ای انجام داده که هرچند وی را با رباعیاتش می شناسند اما نباید در زمینه نجوم و ریاضیات فراموشش کنیم. اما امروز برای نیشابوریان مهم ترین نماد حضور او در تاریخ این شهر، بنای آرامگاهی است که به همت انجمن مفاخر فرهنگی کشور در سال ۱۳۴۱ و با طراحی هوشنگ سیحون ساخته شد.  معمار نام آوری که علاوه بر خیام، طراح و سازنده بناهایی همچون مقبره ابن سینا در همدان، ساختمان بانک ملی در تهران و سردر مهم ترین نماد آموزش عالی ایران، یعنی دانشگاه تهران است.

ساخت این مقبره تا اوایل دهه ۴۰ به طول انجامید و آرامگاه خیام در جای فعلی خود قرار گرفت. این مقبره در زمان خود از شاهکارهای معماری به شمار می رود و به گفته ی هوشنگ سیحون سعی شده همه جوانب شخصیتی خیام در آن مد نظر قرار گیرد.

آرامگاه خیام هر ساله میزبان بازدید کنندگان داخلی و خارجی زیادی است و بدیهی است که رفته رفته تخریب شود و نیاز به مرمت داشته باشد.

کوثری؛ رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری از آغاز مطالعات مرمت آرامگاه حکیم عمر خیام همزمان با روز ملی خیام و هفته میراث فرهنگی خبر داد.  وی افزود: داربست داخل آرامگاه خیام جهت بررسی و آسیب شناسی سطوح فوقانی توسط کارشناسان میراث فرهنگی استان نصب گردیده است و از ۴ خرداد ماه مطالعات مرمتی این بنا آغاز می شود. که در مرحله ی اول طرح مرمتی آن آماده می شود و همچنین برآورد هزینه ای صورت می گیرد که در ادامه بتوان تامین اعتبار کرد.

کوثری افزود: پس از انجام این مراحل که حدس می زنیم نزدیک به دو ماه به طول انجامد، طرح آن به مشهد فرستاده می شود و پس از تایید، کار مرمت آغاز می گردد. وی در خصوص تامین اعتبار این طرح گفت: بخشی از هزینه ها را طی مذاکراتی که صورت گرفته سازمان میراث فرهنگی تقبل می کند اما بخش زیادی از آن را باید از خیرین کمک بگیریم و از کلیه علاقه مندان به نیشابور و خیام و همچنین خیرین عزیز دعوت می کنیم تا در این امر مهم همکاری نمایند تا بتوانیم این آرامگاه با شکوه را از تخریب بیشتر نجات دهیم.

این مقام مسئول گفت: از زمانی که تصدی اداره میراث فرهنگی نیشابور را عهده دار شدم از مهم ترین دغدغه هایم حفظ، مرمت و بازسازی بناهای تاریخی و آرامگاه بزرگان نیشابور است که در طول سالیان دستخوش تغییرات و آسیب شده اند و پس از اتمام این پروژه ی مهم به سراغ آرامگاه عطار خواهیم رفت.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.