آغاز داوری دومین جایزه داستان کوتاه ; استقبال نیشابوری ها از  از جایزه ادبی سیمرغ

 

انجمن داستان سیمرغ نیشابور، برای دومین بار جایزه داستان کوتاه خود را برگزار کرد، جایزه ای به همت و ابتکار بخش خصوصی که می رود تا بدل به یک رویداد سالانه با اهعمیت در شهرستان شود.

مهلت دو ماهه ی شرکت در «دومین جایزه داستان کوتاه سیمرغ» به پایان رسید و به گفته ی دبیر این انجمن، این دوره با استقبال گسترده ی داستان نویسان نیشابوری و متولدین نیشابور از سراسر کشور مواجه شد.

در مدت زمان ارسال آثار، ۸۶ داستان برای شرکت در این مسابقه ارسال شد.

به گفته ی مصطفی بیان، ۷۷ داستان کوتاه که شرایط فراخوان در آنها رعایت شده بود، در دبیرخانه ی دومین جایزه داستان کوتاه سیمرغ ثبت شد.

وی گفت: آثار رد شده، آثاری بودند که حجم آنها کمتر از حد مقرر بود.

آثار رسیده، علاوه بر نیشابور، شامل بیش از ده داستان از سراسر کشور از جمله تهران، مشهد، شاهرود، کیش و رشت است که همگی شرکت کنندگان متولد نیشابور هستند.

طبق آمار ارائه شده از سوی انجمن داستان سیمرغ، میانگین سنی شرکت کنندگان در این دوره ۲۸ سال است ۴۰ درصدشرکت کنندگان را در این جایزه ادبی  مردان تشکیل داده اند و ۶۰ درصد زنان هستند.

بنا بر تصمیم دبیرخانه و داوران، شرکت کنندگان به دو گروه سنی «کودک و نوجوان» و «بزرگسال» تقسیم بندی می شوند.

بیان افزود: برای  رعایت عدالت در داوری های اولیه و نهایی و نیز رفع هرگونه شائبه ای، آثار به شکل کد بندی شده در اختیار داوران قرار گرفته است و تا هنگام اتمام داوری نهایی، هیچ کس از هویت نویسندگان آثار برتر، اطلاعی نخواهد داشت.

گفتنی است داوری «دومین جایزه داستان کوتاه سیمرغ» بر عهده ی داوران کشوری آرام روانشاد، بهاره ارشد ریاحی و علیرضا شکوهی است که علاوه بر انتشار کتاب، تجربه ی داوری در چند جایزه معتبر ادبی کشوری مانند جایزه ادبی صادق هدایت را بر عهده داشته اند.

بیان در خصوص داوری این جایزه ادبی گفت: داستان های رسیده در دو مرحله داوری می شوند و اسامی داستان های برگزیده ی راه یافته به مرحله دوم، پیش از داوری نهایی در وبلاگ انجمن داستان سیمرغ نیشابور به آدرس www.simurgh-dastan.blogfa.com منتشر خواهد شد.

دبیر انجمن سیمرغ درباره زمان اعلام نتایج گفت: پیش بینی شده است که در اواخر دی ماه اسامی راه یافتگان به مرحله نهایی این جایزه ادبی اعلام شود.

گفتنی است، این مسابقه با حمایت شرکت فرآورده های لبنی پالود برگزار می شود. جایزه ی اهدایی به نفر اول، ۱۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال کارت هدیه به همراه تندیس جایزه و دیپلم افتخار جشنواره خواهد بود و به نفر دوم  ۰۰۰،۰۰۰، ۵ ریال کارت هدیه به همراه لوح تقدیر و به نفر سوم، ۲،۵۰۰،۰۰۰ ریال کارت هدیه به همراه لوح تقدیر هدیه تعلق خواهد گرفت.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.