آغاز تذکرات به شهردار در نطق پیش از دستور

شهردار: تحت فشار حکم داده ام

پروانه ساختی که اجازه ساخت و ساز ندارد!

برکنارشده هایی که در یک اتاق نشسته اند

آزاده مهدیار/ نطق پیش از دستور محمد کاظم صادقی در جلسه هفتگی شورای شهر اشاره به تذکرات مختلف به شهردار در رابطه با دو حکم به گفته وی خلاف قانون مسلمی و نیز عدم اجرای مصوبات شورای شهر داشت که به دنبال آن سایر مصوبات نیز با دید منتقدانه از سوی سایر اعضا بررسی شد.

صادقی با اشاره به مصوباتی از شورا که از سوی شهردار عملی نشده است و یا اگر اقدامی در این مورد صورت گرفته، گزارش آن به شورا نیامده، لیستی از این مصوبات را بدین شرح ارائه کرد:

بازگشایی خیابان ناسیونال، ارسال صورت پرداختی به اعضا و کمیسیون های ماده صد، بند ۲۰ و ماده ۵۵ شهرداری ها، لیست کامل تهاترهای انجام شده با پیمانکاران، مستندات بدهی آقای سید عباس حسینی، لایحه خدمات زیرسازی، جدول گذاری و آسفالت در نقاط مختلف، طرح محوطه سازی مشارکتی با مجتمع فولاد در میدان دولت آباد، معرفی نماینده جهت حضور در هیأت عالی معاملات شهرداری، ارسال گزارش های مالی سازمان های آتش نشانی و آرامستان ها، ارسال لیست اولویت بندی پروژه های عمرانی، لایحه تعدیل های پلمپ های ساخت و سازهای غیرقانونی، گزارش بازرسی انجام شده از کال روغن نباتی واقع در زرگران، تعدیل نیروی انسانی و بازنشستگی پرسنل.

صادقی علاوه بر اعلام عدم ارائه گزارش موارد فوق از سوی شهرداری، تصریح کرد: در حوزه های مختلف شهرداری و معاونت ها گسیختگی اداری وجود دارد که نتیجه آن عدم رسیدن به اهداف تعریف شده در بودجه ۹۵ است.

وی افزود: متاسفانه امسال کمترین خرید قیر و مصالح علی رغم داشتن ظرفیت های مناسب داشته ایم و مجبور به خرید آسفالت از بخش خصوصی شدیم و از هفته گذشته پیمانکاران لکه گیری آسفالت هم به بخش خصوصی مراجعه کرده و هر کدام سی تُن آسفالت تحویل گرفته اند. پس فلسفه وجودی سازمان عمران با تجهیزات آن چیست؟ علی رغم تصویب لوایح پیشنهادی شهرداری، در تاریخ امروز بیست و پنجم آبان، هنوز حقوق برخی پرسنل پرداخت نشده و این در حالی است که شهرداری ده ها میلیون تومان بستانکاری دارد و هیچ اقدام موثری در جهت وصول این مطالبات معوقه انجام نداده است.

صادقی با بیان این که برنامه ای به جز ارائه لایحه تخفیف و بخشودگی در شهرداری وجود ندارد که این ساده ترین و بدترین راه ممکن در جهت مدیریت مالی است، اظهارکرد: اکثر قریب به اتفاق پروژه های عمرانی تعطیل است و یا اگر فعال است با بدترین شرایط اجرایی ممکن و استفاده از ضعیف ترین پیمانکاران و با ضعیف ترین نظارت در حال انجام است. تا این تاریخ علی رغم تذکرات مکرر شورا، لیست اولویت بندی پروژه های عمرانی و گزارش مقایسه ای از بودجه به شورا ارائه نشده است و شهرداری و شورای شهر در بی خبری به سر می برند.

اعتراض به احکام شهردار

وی در ادامه نطق خود افزود: عدم هماهنگی لازم بین مدیران و مسئولان شهرداری و موازی کاری سازمانی واحدها باهم موجب شده که امور اجرایی از پیشرفت مناسبی برخوردار نباشد و متاسفانه دیروز مطلع شدم که آقای شهردار نسبت به صدور دو فقره حکم اقدام نموده اند که این احکام از دو منظر خلاف مقررات قانونی است که در همین جا از اعضای محترم شورای شهر می خواهم با رأی خود جلو این بدعت غیر قانونی را بگیرند و مصوب کنند آقای شهردار نسبت به اصلاح این روند غیر قانونی اقدام نمایند.

صادقی در توضیح این دو حُکم تصریح کرد: حُکمی را تحت عنوان «معاونت اجرایی» برای یکی از کارکنان شهرداری (مدیر برکنارشده آتش نشانی) صادر کرده اند که این حکم در چارت سازمانی و تفصیلی شهرداری پیش بینی نشده و قبلا در زمان تصدی یکی دیگر از شهرداران برای یکی دیگر از کارکنان تحت همین عنوان صادر شده بود که با مخالفت شورای شهر و استانداری و نهایتا سازمان بازرسی مواجه و حکم صادره باطل اعلام شد. صادقی افزود: علاوه بر آن، این پُست مغایر با ماده ۵۸ مقررات استخدامی نیز می باشد.

وی ادامه داد: با این حال حکمی در فضای مجازی منتشر شده و شخصی به عنوان مدیر عامل سازمان فرهنگی-ورزشی به استانداری معرفی شده که شرایط این شخص نیز مغایر با همین بند قانونی است.

شهردار: تحت فشار حکم دادم!

صادقی ادامه داد: دیروز با آقای مسلمی تماس گرفتم که از چند و چون این حُکم مطلع شوم، متاسفانه ایشان ضمن توجیه عنوان کردند که «تحت فشار بوده ام!». آقای شهردار باید توضیح دهند از جانب چه کسی یا کسانی تحت فشار بوده اند؟ مگر شهرداری وجه المصالحه شما است که برای حفظ جایگاه اداری خودتان به هر نوع فشاری تن بدهید؟ ما به شما به عنوان فردی مستقل، قاطع و به دور از وابستگی های مالی و جناحی و سیاسی رای داده ایم.

وی خطاب به اعضای شورا گفت: من از شما می خواهم با من همراهی کنید و آقای شهردار را به خط قانون مداری هدایت کنید.

به دنبال این نطق سکاکی بیان کرد: در مورد معاونت فرهنگی-ورزشی فعلا شهردار پیشنهاد داده و در شورای ارکان هم رأی آورده و مراحل قانونی در حال پیگیری است، شهردار هنوز حُکم نزده که خلاف قانون باشد. بر این اساس مصوب شد شهردار نسبت به اصلاح این دو پست سازمانی اقدام کند.

جمع شدن برکنار شده ها در یک اتاق

به دنبال این نطق پارسا هم از عدم برنامه ریزی برای تحقق بودجه و عدم تکریم ارباب رجوع، بر لزوم نظارت بیشتر شورای شهر تأکید کرد. وی افزود: در حال حاضر افرادی مثل آقای شریعتی، فقیه، بتویی و صدیق که کوله باری از تجربه اند در اتاقی در شهرداری فقط نشسته اند و هیچ استفاده ای از آنان نمی شود.

در ادامه جلسه و در جریان بررسی مصوبات کمیسیون ها و نامه های واصله، نامه شهرداری در رابطه لزوم اجرای کانال طرفیت و جدول سازی خیابان ابراهیمی، حدفاصل زیر راه آهن تا پانصد متری آن قبل از خانه های مسکونی قرائت شد که سکاکی در مورد آن گفت: با توجه به نقدینگی شهرداری، پروژه جدید برای شهر تعریف نکنیم تا اول همان کانال های نصفه و نیمه تکمیل شود.

در این مورد مقرر شد شهرداری نامه تکمیلی این پروژه با قید متمم بودجه را برای کمیسیون عمران ارسال کند.

پروانه ساختمان بدون اجازه ساخت!

در ادامه مصوبات مطرح شده از کمیسیون عمران، از صدور یک پروانه ساختمانی سخن به میان آمد که در آن اجازه ساخت و ساز به دارنده پروانه داده نشده و موجب تعجب اعضای شورا شده است.

در این مورد پارسا گفت: برخی اقدامات در این شهر را باید در تاریخ بنویسند! یعنی چه که پروانه صادر شده بعد قید شده «اجازه ساخت و ساز وجود ندارد.»؟ به این ترتیب مقرر شد موضوع با دعوت از شهردار منطقه و کارشناس در کمسیون عمران بررسی شود.

شاملی نیز از پُل هایی سخن گفت که با «لاستیک ماشین» زیر سازی شده و افزود: ساخت این پُل ها مشمول جریمه است.

نامه اهالی خیابان هاشمی نژاد در مورد تبدیل خانه مسکونی به انبار علوفه که منجر به مشکلاتی برای همسایه ها شده، قرائت شد.

شاملی در این باره گفت: صاحب خانه در خانه مسکونی، چندین تریلی علوفه انبار کرده که موجب شده «کِرم» از این علوفه ها به خانه های همسایه های برود و برای شان ایجاد دردسر کند، وی افزود: قبلا هم اینجا پلمپ شده اما مالک بدون مجوز اقدام به بازگشایی کرده است.

در این مورد مصوب شد گزارش به کمیسیون بند بیست ارسال و علاوه بر پلمپ مجدد طبق این بند با وی برخورد شود.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.