آغاز اجرای پروژه پارک بانوان

 

آزاده مهدیار

مهم ترین مسئله؛ تامین امنیت پارک

زنان چه می گویند؟

امروزه بر اساس نیاز زنان ، در بسیاری از شهرها اقدام به احداث پارک های موضوعی ویژه آنان شده است. دریک بررسی کلی مشاهده شده که اکثر این طرح ها فاقد برنامه راهبردی مختص بانوان است، به طوری که صرفا با محصور کردن برخی ازباغ ها وپارک های قدیمی نام «پارک بانوان» را برآن نهاده اند وحتی تلاشی برای استاندارد سازی آنها صورت نگرفته است. شورای شهر نیشابور نیزمصوبه ای تحت عنوان تبدیل پارک واقع در خیابان سی متری طالقانی، رو به روی توانیر به «پارک بانوان» داشت ومعاون ریاست جمهوری درسفری که به استان داشت، مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان ازمحل اعتبارات استانی را به این طرح در شهرستان اختصاص داد، اما انتخاب این نقطه ازشهربرای چنین پارکی از یک طرف و حصار پارک با ورقه های آلمینیومی و طرحی که به گفته ی معاون عمران شهرداری بسیارهزینه برترازمبلغ اختصاص یافته از استان است، نیاز به ارائه گزارشی از زوایای این طرح و نحوه اجرای آن را ضروری نشان داد.

حاشیه سمت چپ خیابان میثم تمار، پارک جنگلی با درخت های بلند کاج به وسیله ورقه های آلمینیومی پوشانده شده است . از بانوان محله می پرسیم که «آیا از راه اندازی پارک محله مطلع اند یا خیر؟» تعدادی از خانم ها از این طرح اظهار بی اطلاعی می کنند و یکی از خانم های جوان می گوید: «این که خانم ها بتوانند در فضایی باز، بدون پوشش به ورزش و تفریح بپردازند به دلیل این که عادت ندارند و ازامنیت آنجا مطمئن نیستند، بعید است استقبال شود.» دیگری می گوید: طرح بسیار خوبی است و اگر باب شود و مشکلی به وجود نیاید و خانواده ها همکاری کنند، ما هم استفاده می کنیم به شرط این که هزینه زیادی بابت ورودی و استفاده از تجهیزات آن دریافت نشود.

از خانم های ورزشکار شهر که به پیاده روی در جاده ی باغرود می پردازند هم جویای نظر شدیم:«طرح بسیار خوبی است، درهمین جاده ی باغرود نهایتا می شود پیاده روی کرد و یا دوید و به خاطر عمومی بودن، خانم ها برای بسیاری ورزش ها محدودیت دارند.» یکی دیگر از خانم ها اما مخالف است:«تامین امنیت چنین مکانی بسیار سخت است و با این وسایل الکترونیکی جدید چه تضمینی وجود دارد که خانم ها با خیال راحت و بدون پوشش به تفریح و ورزش بپردازند؟» دیگری می گوید: «اگر دراین پارک برای کودکان مان هم فکری شود و وسیله بازی باشد تعداد بسیار بیشتری ازخانم ها حضور پیدا می کنند.» خانمی جوان هم با مکان پارک مخالف بود:«ای کاش جای بهتری برای آن در نظرگرفته شود تا خانم ها با پیش زمینه ی ذهنی مثبت ازپارک استفاده کنند.»

توقف نصب ورق های آلمینیومی

رئیس سازمان پارک ها و فضای سبزشهرداری با بیان این که طرح نصب ورق های آلمینیومی هنوز تایید نشده، بیان کرد: جلسه ای برای همین موضوع با کارشناس دفتر فنی استان داشته ایم که حاشیه پارک در خیابان سی متری را به جای ورق آلمینیومی که ظاهر زیبایی ندارد، طرح دیگری پیشنهاد و اجرا شود و برای حفظ منظرشهری اجرای این طرح فعلا متوقف شود.

معاون عمران شهرداری به عنوان مجری طرح نیز درپاسخ به «خیام نامه» اظهار کرد: انتخاب محل این پارک با ما نبوده و درشورای شهر تصویب شده است و من بعید می دانم از شهرداری کسی این محل را تایید کرده باشد. شیما نجار افزود: بحث تامین امنیت این پارک بسیار مهم است و باید سیستم روشنایی آن به روز شود، وسایل بازی کودک، اتاق مادر-کودک، گِیت ورودی، نمازخانه و سایر امکاناتی که این پارک نیاز دارد بودجه ای چندین برابر آنچه تخصیص یافته نیاز دارد.

وی ادامه داد: من در حوزه معماری صاحب نظر نیستم که بگویم به جای ورقه های آلمینیومی از چه سازه دیگری استفاده کنیم، اما احتمالا برای ادامه طرح در آن تجدید نظر شود تا سیمای شهری نیز خراب شود.

امکان انتقال پارک وجود دارد

رئیس شورای شهر در باره این مصوبه پاسخ داد: این پارک حدود دو هکتار است و تا جایی که از خانه های اطراف دید نداشته باشد به پارک بانوان اختصاص خواهد یافت،وانتخاب این مکان به این دلیل که بستراین پارک آماده بود واز طرفی با درخت های بلندی از طرفین محصور شده است.قرار است پس از آماده سازی پارک ، خانم ها  درورودی های  پارک بازرسی شوند و موبایل آنها گرفته شود تا خانم ها به راحتی بتوانند پیاده روی و دوچرخه سواری کنند. برای امنیت این پارک با آقای دادستان هماهنگ شده و ایشان با محصور شدن آن موافقت نمودند ونیز برای تامین امنیت آن قول همراهی دادند.

سکاکی افزود: در خیلی ازشهرها این طرح انجام شده و باغ های قدیمی تبدیل به پارک بانوان گردیده و امنیت محله را هم بالا برده است اما خیلی ازاین باغ ها دیوارکاه گلی داشتند و نیاز به حصار نداشتند، در مورد این پارک هم در حال حاضر پیمانکار درقبال پروانه در حال اجرای طرح است، و احتمالا تجهیزآن به بخش خصوصی واگذار شود. اگر جانمایی بهتری صورت گرفت می توانیم دیوارهای فلزی را به جای بهتری انتقال دهیم. حصار آن هم احتمالا نقاشی شود تا ظاهر آن نیز زیبا شود.

مهم ترین مسئله؛ تامین

 امنیت پارک

در گفت و گویی که با فاطمه لطفی مسئول سابق امور بانوان فرمانداری داشتیم، بیان داشتند که : ما در کمیسیون بانوان نیز به دنبال فضای مناسبی برای احداث پارک بانوان بودیم، فضای قبلی در مجاورت ساختمان فرمانداری که برای پارک بانوان در نظر گرفته شده بود، به دلیل اشراف پنجره های فرمانداری به داخل زمین، تجهیزآن برای پارک بانوان ممکن نبود و طرح معطل ماند. حال ازهر چیزی مهم تر تامین امنیت پارک است و باید طرح کارشناسی گردد و همه جوانب نیز در نظر گرفته شود.

نتیجه یک تحقیق در رابطه با اجرای پارک بانوان در کشور نشان می دهد که: این موضوع به عنوان جریانی نو در دهه اخیر در کشور با دیدگاه های متفاوتی مطرح شده است و فقدان مطالعات اجتماعی در آن حس می شود.

جامعه زنان به عنوان نیمی از اجتماع، ناخواسته به دلیل موضوع جنسیت با محدودیت هایی رو به رو است که جایگاه و ارزش های اجتماعی آنان را مورد تاثیر قرار می دهد و باید متناسب با نیازهای بانوان از لحاظ فرهنگی، اجتماعی، تفریحی، بهداشتی و اقتصادی طرح هایی مورد مطالعه و اجرا قرار گیرد. در بحث پارک بانوان نیز باید از دید تک محوری و صرفا تفریحی و ورزشی ،به دیدگاه چندجانبه و به صورت تامین سایر نیازهای زنان توجه نمود تا پارک بانوان به مکانی در جهت شکوفایی و ایجاد حس اعتماد به نفس، مشارکت و حتی اشتغال زنان تبدیل گردد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.