آشنایی با داروخانه داری که دغدغه ی فرهنگ و هنر هم دارد

گفت و گو: سیدهاشم مداح

4

قراین و شواهد موجود حاکی از آن است که دانش و فن داروسازی نخستین بار در ایران زمین سربرآورده است و درمان بیماران و بکاربردن داروها از ایرانیان کهن یا آریان ها شروع شده است و این دانش را مردم ایران به روزگار آورده اند.

بر حسب عقیده زرتشتیان و آنچه در اوستا نقل شده، اولین طبیب به نام ” تریتا”(Trita)   پدر گرشاسب پهلوان بوده است و او اولین فردی است که باطل کننده جادو میباشد و او از خواص گیاهان دارویی و عصاره آنها اطلاع داشته است.

یکی از شواهد این ادعا، کتاب تحفه العجایب است که در آن حکایتی نقل شده است که تهیه شراب و استعمال آن را به جمشید نسبت داده اند و او را مکتشف خمر معرفی کرده است.در این خصوص در دوره اسلامی  به نام های بزرگانی چون زکریای رازی و ابن سینا بر می خوریم.

در دوره معاصر اولین داروخانه به سبک نوین در ایران  در سال ۱۳۱۳ شمسی و توسط ارتش راه اندازی شدو

در سال ۱۳۳۵ برای اولین بار رشته  داروسازی در ایران ایجاد شد. مهمان این شماره ستون دیدار با همشهری دکتر شهرام وجوهی است که ضمن اشتغال در حرفه ی داروسازی؛ دغدغه ی فعالیت های فرهنگی و هنری نیز دارد. با او بیشتر آشنا می شویم .

داروخانه ی دکتر وجوهی از جمله داروخانه های فعال و مدرن شهرک های شمالی شهر است. وارد داروخانه که می شوی نظم، انضباط،دیسیپلین و دکوراسیون داروخانه جذبت می کند.علاوه بر این ها، فروش خیام نامه، برخی کتب نویسندگان نیشابوری و برخی نشریات دیگر شهرستان؛ داروخانه ی دکتر وجوهی را در شهرستان و شاید ایران به داروخانه ای متفاوت تبدیل کرده است. در این داروخانه هم داروی جان و هم داروی جسم عرضه می شود.

شهرام وجوهی که کم کم دوره ی میان سالی را به پایان می برد؛ در کنکور ۶۶- ۶۷ و در روزگاری که قبولی در رشته های پزشکی آرزوی هر جوانی بود، در رشته داروسازی دانشگاه پزشکی مشهد پذیرفته شد. ایشان انتخاب این رشته را علاوه بر علایق شخصی که به رشته شیمی داشت؛ مدیون راهنمایی و کمک های فکری دبیر شایسته شهرمان شادروان مصری می باشد که اورا با دانش و علم  شیمی آشنا کرد.  در دوره دانشجویی به فعالیتهای جنبی همچون مطالعه کتابهای  مفید  و ورزش نیز اشتغال  داشت و در تیم فوتبال و پینگ پنگ دانشکده نیز عضویت داشت .

در دوره ی تحصیل سفرهایی به کشورهای  سوریه و ترکیه داشت که تاثیر زیادی در شناخت او از دنیای اطرافش داشت او در این سفرها به فاصله و تفاوت های فرهنگی ایران و دیگر نقاط دنیا پی برد و پس از بازگشت  و فارغ التحصیل شدن از دانشگاه؛  دغدغه هایش بیشتر شد، چرا که دوست داشت از دانشی که آموخته بود استفاده بهینه ببرد  و در رشته داروسازی و تولید و تهیه دارو و محصولات بهداشتی فعال باشد اما در آن زمان نیشابور از کمترین امکانات در این زمینه برخوردار بود و مهمتر از آن؛ کسی که با او همراه باشد وجود نداشت لذا مجبور شد به شغل داروخانه و فروش دارو روی آورد.

دکتر وجوهی در کنار فعالیت حرفه ای هیچ گاه نتوانست دغدغه ی کارهای فرهنگی و هنری را از خود دور کند. وی پس از حدود یازده سال فعالیت داروخانه داری در  شهر عشق آباد به نیشابور منتقل شد و آشنایی با دوستان فرهنگی دوباره  علایق فرهنگی را در او زنده کرد. با همفکری این همراهان و سرمایه گذاری دکتر وجوهی در نهایت کتاب کده ی فر اندیشه با هدف هم فکری دوستداران فرهنگ و ادب و هنر در  شهرستان راه اندازی شد.

ایشان معتقد است تا زمانی که فعالیت های فرهنگی و هنری به اقتصاد گره نخورد ره به جایی نمی برد و مشکلات این بخش از بین نحواهد رفت . هنرمندان و اشخاصی که می خواهند کار و اثری را منتشر کنند باید مفهوم کار اقتصادی را بفهمند و وارد بازار و عرضه محصولات فرهنگی شوند. او معتقد است منفعل بودن و کنار گود نشستن مساله ای را حل نمی کندو سختی ها و مشکلات سر راه فرهنگ و هنر خود به خود حل نمی شود بلکه اهالی هنر و هنرمندان هستند که باید قبول مسئولیت کرده و معضلات سر راه فرهنگ و هنر را از سر راه بردارند .

علاوه برکتاب کده ی فر اندیشه وی  تا کنون کمک های فکری،معنوی و مالی قابل توجهی برای پیش برد امر فرهنگ و هنر به نویسندگان و هنرمندان نیشابوری داشته است . او معتقد است که هنوز در اول راه است و امیدوار است علاقه مندانی که دغدغه  فرهنگ و ادب و هنر دارند  با معرفی و  عرضه آثار خود به کتاب کده  فر اندیشه به  پیشبرد اهداف فرهنگی در شهر کمک کنند . زیرا هیچ تحول و تغییر مثبتی بدون کمک و یاری همشهریا ن و حضور اقشار فرهیخته  صورت نخواهد گرفت.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.