آشنایی با اصطلاحات جزایی

آشنایی با اصطلاحات جزایی

زندگی در هر اجتماعی نیازمند آگاهی و آشنایی با قوانین و مقررات و اطلاع از آنهاست. معمولا شهروندان محترم با اصطلاحات تخصصی حقوق آشنایی کامل ندارند هر چند این یک امر طبیعی به نظر می رسد اما در زندگی روزمره و نیز روابط اجتماعی پیچیده امروز،افراد گاه ناگزیر از مراجعه به دستگاه قضایی می شوند تا مساله شان حل شود. از طرف دیگر بعد از رسیدگی به دعاوی و صدور رای، خواننده با اصطلاحات حقوقی خاصی روبرو می گردد که نیازمند آشنایی با آن واژه هاست. حال برای آشنایی هرچه بیشتر شهروندان گرامی به توضیح برخی از این اصطلاحات در امور جزایی می پردازیم:

جرم: رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است جرم محسوب می گردد.

حد: مجازاتی است که موجب، نوع، میزان و کیفیت اجرای آن در شرع مقدس،تعیین شده است.

قصاص: مجازات اصلی جنایات عمدی بر نفس انسان و اعضاء آن است.

دیه: مالی است که در شرع مقدس برای ایراد جنایت غیر عمدی بر نفس و یا اعضاء انسان و یا جنایت عمدی در مواردی که به هر جهتی قصاص نمی توان نمود که به موجب قانون مقرر می گردد.

تعزیر: مجازاتی است که مشمول عنوان حد، قصاص یا دیه نیست و به موجب قانون در در موارد ارتکاب محرمات شرعی یا نقض مقررات حکومتی تعیین و اعمال می گردد.نوع، مقدار، کیفیت اجرا و مقررات مربوط به تخفیف، تعلیق و سقوط و سایر احکام تعزیر به موجب قانون تعیین می گردد.

تعویق صدور حکم: در برخی از جرایم موجب تعزیر دادگاه می تواند پس از احراز مجرمیت متهم با ملاحظه وضعیت فردی،خانوادگی و اجتماعی و سوابق و اوضاع و احوالی که موجب ارتکاب جرم گردیده است در صورت وجود شرایط ذیل صدور حکم را به مدت شش ماه تا دو سال به عقب بیاندازد.

الف: وجود جهات تخفیف از جمله همکاری موثر، اقرار، گذشت شاکی، سابقه کیفری نداشتن و ….

ب: پیش بینی اصلاح مرتکب

ج: جبران ضرر و زیان

د: نداشتن سابقه کیفری

تعلیق اجرای مجازات: در برخی از جرایم تعزیری دادگاه می تواند در صورت وجود شرایط بالا با اجرای تمام یا قسمتی از مجازات را از یک تا پنج سال معلق نماید.دادستان یا قاضی اجرای احکام یا شخص محکوم می تواند پس از تحمل یک سوم مجازات در صورت دارا بودن شرایط قانونی از طریق دادستان یا قاضی اجرای احکام تقاضای معلق ماندن بقیه مجازات خود گردد.

اقدامات تامینی و تربیتی: به تدابیری گفته می شود که دادگاه برای جلوگیری از تکرار جرم درباره مجرمین خطرناک اتخاذ می کند.

در پایان باید خاطر نشان نمود که دلایلی که می توان یک جرم را به اثبات رساند عبارتست از :اقرار، شهادت، شهود، سوگند و علم قاضی که این علم را قاضی می تواند از اوضاع و احوال و شرایط و تحقیقات به عمل آمده در خصوص پرونده و غیره کسب نماید.

نوشته شده توسط : محسن تقیان

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.