آشنایی با اصطلاحات ثبتی

آشنایی با اصطلاحات ثبتی

ثبت املاک و اسناد که موضوع قانون ثبت می باشد مانند هر قانون دیگری برای خود هدفی دارد که یکی از اهداف عمده و اساسی ثبت املاک، حفظ مالکیت مالکین نسبت به آن هاست تا از تجاوز و تعدی دیگران در امان بماند و مالکیت افراد از امنیت برخوردار باشد. بنده در این قسمت سعی دارم شما خوانندگان محترم را با برخی اصطلاحات ثبتی آشنا نمایم تا با مراجعه به ادارات ثبت با این اصطلاحات بیگانه نباشید.

۱- املاک مجهول المالک:

به املاکی اطلاق می شود که در موقع پلاک کوبی در ثبت عمومی در دفتر توزیع اظهارنامه به نام اشخاص معرفی گردیده ولی تاکنون از طرف مالک و یا قائم مقام قانونی وی درخواست ثبت آن به عمل نیامده باشد و متصرفین این گونه املاک می توانند با توجه به دفاتر توزیع اظهارنامه که در ادارات ثبت موجود می باشد همچنین مدارک عادی خریداری و نسبت به درخواست ثبت آن ها اقدام نمایند.

۲- آگهی نوبتی:

پس از قبول ثبت املاک به منظور جلوگیری از تضیع حقوق افراد، شماره و مشخصات املاک در چهار نوبت در سال برای اطلاع عموم، آگهی می شود، اشخاصی که برای خود حقی قائل هستند تا نود روز پس از انتشار آگهی نوبتی اعتراض خود را به اداره ثبت محل تسلیم نمایند و تا یک ماه پس از تسلیم اعتراض نیز در دادگاه صالحه اقامه دعوی نمایند.

۳- آگهی تحدید حدود:

املاک پس از آگهی نوبتی به منظور تثبیت حدود، آگهی می شوند چنانچه مالکین مجاور و یا افرادی که حق عبور و غیره دارند می توانند از تاریخ تنظیم صورت جلسه تحدید حدود ، به مدت سی روز اعتراض خود را به اداره ثبت محل تسلیم نماید و پس از آن نیز ظرف مدت یک ماه در دادگاه اقامه دعوی نماید.

۴- اِفراز:

چنانچه دو یا چند نفر نسبت به ملکی به طور مشاع مالکیت دارند هر یک از آن ها می تواند نسبت به جداسازی سهم خود اقدام نماید (باید توجه داشت که برخی املاک را نمی توان افراز نمود)

۵- املاک موروثی:

هرگاه فردی که سند مالکیت به نام او صادر گردیده فوت نماید وارث یا وراث او می توانند با ارائه مدارک از جمله: الف) تقاضای صدور سند مالکیت ب) فرم گواهی حصر وارث پ) فرم نوزده مالیاتی ج) اصل سند مالکیت مورث از اداره ثبتی که ملک در آن واقع است درخواست صدور سند مالکیت نماید.

نوشته : محسن تقیان

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.