آسیب های شبکه های اجتماعی ( مراقب نباشیم؛ همه در معرض خطر هستیم )

علی صمدی
کارشناس ارشد مشاوره

 

16در مطلب قبل به برخی آسیب ها و نباید های فضای مجازی و شبکه های اجتماعی پرداختیم . در این قسمت  برآن هستیم تا اثرات وآسیب های شبکه های اجتماعی فضای مجازی برکانون خانواده را بررسی نماییم .

در تمامی فرهنگ ها ی بشری ازدواج امری پسندیده و تعهد به همسر وخانواده نیکو وارزشی تلقی می گردد . در کنار این تعهد وپایبندی، برقراری روابط نامشروع وخیانت که قدمتی به اندازه تاریخ دارد امری نکوهیده و زشت به حساب می آید. در گذشته های دور بیشتر ،تاجران دوره گردان واربابان میان سال بودند که با گرفتن همسری موقت یا دایمی در آبادی یا شهری دیگر تجدید فراش می کردندواین ارتباط مدتها مخفیانه بود و در صورت علنی شدن فرد جدید به عنوان همسر دوم معرفی می شد وعلیرغم تشنج کوتاه مدت ، کانون خانواده به ندرت از هم می پاشید.

امروزه روابط ناسالم ، شکست های عشقی وخیانت به همسر رشد تصاعدی و روز افزون یافته و علاوه بر آن از بعد محتوا و کیفیت نیز تفاوتی چشمگیر با گذشته دارد. خیانت از تازه دامادان ونوعروسان گرفته تا افراد میان سال وکهنسال و از هر دو جنس، مجرد و متاهل ،در تمامی طبقات اجتماعی مشاهده می گردد. گاه افراد در یک اتاق و بر روی یک کاناپه نشسته اند اما از طریق صفحه ی شیشه ای دیجیتال ارتباطی برقرار و خارج از مرزهای مشترک و مقدس خانواده ادامه می یابد.

ازدواج های ناموفق و گاه تحمیلی، کمرنگ شدن عواطف بین زوجین ، عدم برقراری ارتباط موثر در کنار گسترش شبکه های ماهواره ای ، دنیای مجازی ، شبکه های اجتماعی از عوامل زمینه ساز این آسیب اجتماعی معرفی می گردند.

اصطلاحی که این روزها در سایه اشتراک شبکه های مجازی به کار برده می شود واژه ی خیانت دیجیتالی است . در واقع این رفتار هنگامی شکل می گیرد که فرد از وسایل ارتباطی خویش و از بستر شبکه ها و رسانه های اجتماعی جهت برقراری ارتباط خاص به روش های گوناگون چت نوشتاری ، مکالمه ی صوتی یا تصویری با افراد دیگر و خارج از مرزهای ازدواج استفاده می کند. بخاطر وجود فاصله ی فیزیکی، جدایی و دوری و عدم مشاهده مستقیم چهره به چهره ی یکدیگر افراد از رفتار خویش تلقی خیانت ندارندوبه نسبت ارتباطات مستقیم خطر ساز نمی دانند.

چنان که اشاره شد یکی از دلایل گسترش این پدیده عدم آموزش مهارت برقراری ارتباط موثر زوجین وکمرنگ شدن عواطف بین آنان می باشد. زوجی که مدتهاست واژه ها و عبارات صمیمانه وعاشقانه ی را به فراموشی سپرده اند و به کار نمی برند در این شبکه ها در مسیر افرادی قرار می گیرند که با بکار گیری انواع و اقسام عبارات لطیف و عاشقانه و ارسال پیام ها و مطالب احساسی خلاء  ها وکاستی های عاطفی وی را به ظاهر پوشش می دهند . دوست داشتن یک نیاز است .افراد بشر دوست دارند دوست بدارند و دوست داشته شوند . زمانی که این نیاز از مجاری صحیح و منطقی خویش تامین نگرددامکان بروز رفتار نابهنجار افزایش می یابدوعلیرغم تصور افراد که شبکه های مجازی نسبت به ارتباطات واقعی خطر پذیری کمتری دارند بارها شاهد بوده ایم که یک پیامک ، مکالمه ی صوتی وارتباط نابجای مجازی آن چنان شعله  و آتشی افروخته ست که بنیان بسیار ی از خانواده ها در دنیای واقعی را به خاکستر تبدیل کرده است . گاه یک لغزش کوتاه ،کاخ آرزوهای بسیاری از زوجین را ویران ساخته ست و با ریشه گرفتن شک و بدبینی در نهاد او نسبت به سایرافراد نیز بدبین شده و از تشکیل خانواده مجدد تا مدتها امتناع می ورزد.

این پدیده سن و سال نمی شناسد،سطح تحصیلات ،نوع اشتغال ،جنسیت ، سطح در آمد و…. توفیری زیادی ندارد ، همه در معرض خطر هستند و همین موضوع می طلبد که در بکار گیری این نرم افزارها و شبکه ها کاملا مراقب رفتارمان باشیم ، استفاده از آن کاملا هوشیارانه و آگاهانه باشد ، هر لحظه به یاد داشته باشیم یکی از دستاوردها وموفقیت افراد در رندگی ساختن کانون خانواده گرم و آرام است .وتکنولوژی زمانی مفید است که به این آرامش کمک کند و هرگاه این تکنولوژی قرار باشد بین اعضای خانواده وبویژه همسران فاصله ایجاد کند ،زنگ خطر باید احساس شود.

در این باب سخن بسیار است ومجال اندک لذا علاوه بر موارد فوق پیشنهاد می گردد:

– در زندگی اعتماد به همسر وبیان آن ورعایت رفتارهایی که به افزایش اعتماد منجر شود کمک شایانی به زندگی آرام می کند.

– رعایت احترام به همسر، رعایت حریم شخصی افراد وپرهیز از کنجکاوی های بی مورد وداشتن رفتاری شفاف توصیه می گردد.

– استفاده از تکنولوژی و به روز بودن مفید است اما افراط وزیاده روی مطلوب نمی باشد.

– اگرچه شبکه های مجازی روابط خارج خانواده را تسهیل می کنند اما به یاد داشته باشیم این تکنولوژی ابزاری است که کاربران مسئول نوع بهره برداری از آن هستند و باید مسؤلیت رفتار خویش را بپذیرند.

– زمان و مدت حضور خود در شبکه های مجازی را مدیریت نماید.

– از روابط پنهانی پرهیز شود

– مسایل خانواده و همسر به عنوان موضوع بحث با افراد وگروههای مجازی انتخاب نشود.

پیش از این مشاهده می شد خانم ها بیشتر برای ارضای نیازهای عاطفی و آقایان جهت تامین نیازهای جنسی به روابط فراخانواده جذب می شوند، این موضوع در دوستی ها ی شبکه های مجازی نیز وجود دارد.

 

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.