آسیب روش های غیر علمی استخراج به معدن فیروزه

آسیب روش های غیر علمی استخراج به معدن فیروزه

فیروزه نیشابور یا سنگ تُرک ها

توضیح خیام نامه: بر اساس اطلاعات موجود، معدن فیروزه نیشابور بزرگترین معدن فیروزه در جهان است. اما اکنون چه کسی در دنیا نام نیشابور را به واسطه این گوهر نهفته در سینه اش، یعنی فیروزه، می شناسند. می توانیم مطمئن باشیم که در زبان های بین المللی، فیروزه با نام ترک ها عجین شده و فعالیت دیرپای تجار کشور همسایه باعث شده است که برندی بین المللی به نام ترک ها از رهگذر این ماده کانی ارزشمند نیشابورثبت شود به طوری که این سنگ گران بها را در جهان با عنوان «تورکویس» (Turquoise) می شناسند.

آن چه در کنار تلاش برای استفاده از این فرصت طبیعی و خداداد جهت ثبت بین المللی و عرضه آن به نام زادگاه ارزشمندترین فیروزه جهان ضروری می نماید، همتی است که باید مصروف بهبود روش های استخراج و جایگزینی روش های قدیمی و غیر علمی گردد. چرا که در کنار عدم ارتقای نام تجاری فیروزه نیشابور، استخراج این سنگ گران بها، با فناوری قدیمی و با استفاده از مواد منفجره باعث کاهش ارزش افزوده آن می‌شود.

خبرگزاری ایسنا در همین زمینه با انتشار گزارشی نوشت: فرآوری فیروزه می‌تواند ارزش‌افزوده بالایی را برای کشور به ارمغان بیاورد که اگر توجه بیشتری به صادرات این محصول شود و سرمایه گذاری ویژه ای در این بخش صورت گیرد می‌توان ارزآوری زیادی را از این صنعت داشت و نام تجاری فیروزه ایرانی را به ایران بازگرداند.

ایران از نظر سنگ‌های تزیینی و سنگ نما وضعیت خوبی دارد؛ به طوری که در حال حاضر چهار میلیارد تن ذخیره سنگ‌های تزیینی در ایران وجود دارد که سالانه بیش از ۱۳٫۵ میلیون تن تولید دارند.

سنگ‌های تزیینی در تمام استان‌های ایران از جمله آذربایجان شرقی، اصفهان، آذربایجان غربی، خراسان جنوبی و رضوی، فارس، مرکزی، همدان، سیستان و بلوچستان و زنجان یافت می‌شود.

بهروز برنا، معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی به ایسنا گفته: شش ذخیره سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در ایران وجود دارد که مهم‌ترین معدن سنگ‌های قیمتی ایران مربوط به فیروزه نیشابور است.

وی با بیان این‌که ایران در زمینه‌ سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی به رتبه ‌ای در جهان دست نیافته است، اظهار کرد: کشف فیروزه توسط کشور‌های ایران و مصر بوده و علی‌رغم این‌که ایران یکی از مهم‌ترین کاشفان فیروزه بوده اکنون فیروزه را در جهان به نام ترکیه می شناسند.

از سوی دیگر در حالی که معدن فیروزه نیشابور بزرگترین معدن فیروزه در جهان نام گذاری شده، به علت فقدان علم هنوز عملیات استخراج آن با فناوری قدیمی و با استفاده از مواد منفجره صورت می‌گیرد که صدمات جبران‌ناپذیری را به معدن وارد می‌کند و این در حالی است که در کشورهایی همچون آمریکا و هند که معادن آنها از لحاظ کیفیت در مقابل فیروزه نیشابور حرفی برای گفتن ندارند، استخراج با روش‌های علمی انجام می‌شود و باعث شده هر روز شاهد ارزش افزوده در محصولات استخراج‌ شده آنها باشیم.

استفاده از انفجار برای استخراج فیروزه نیشابور باعث آسیب به رگه‌های فیروزه و شکسته و کوچک‌تر شدن سنگ‌های فیروزه‌ای به‌دست آمده می‌شود؛ به‌گونه‌ای که استخراج سنتی فیروزه موجب کاهش شدید قیمت این محصول با ارزش می‌شود.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.