آسمان بهار نیشابور سخاوت مند بود

photo_2016-05-06_12-10-39جبران کمبود بارش نسبت به میانگین درازمدت

مریم عارفی پور- بارندگی های اخیر و بی سابقه نیشابور، باعث خوشحالی شهروندان و به ویژه کشاورزان و باغداران نیشابوری شد. هر چند که این بارش ها باعث آب گرفتگی بعضی نقاط شهر شد و برخی از شهروندان را به دردسر انداخت. اگرچه حتی با برآوردی بدون دستگاه اندازه گیری هم می توان متوجه افزایش میزان بارندگی ها، در فصل بهار شد، اما برای کسب اطلاعات دقیق به سراغ معاون مدیر کل و رییس اداره هواشناسی شهرستان رفته ایم.

مهدی بلوکی در خصوص میزان بارش های اخیر بقه خیام نامه گفت: میزان بارش ها از مورخ ۲۵  الی۳۰ فروردین ماه ۹۵، ۵/۳۹ میلی متر بود که خوشبختانه کمبود بارش نسبت به میانگین دراز مدت جبران شده است.

بلوکی گفت: از ابتدای سال زراعی ۹۵-۹۴ یعنی ابتدای مهر۹۴ تا مورخ ۳۰ فروردین ۹۵ مقدار ۲۳۱ میلی متر بارش داشته ایم. در حالی که سال گذشته در همین زمان، مقدار بارش۹/۱۸۹ میلی متر بوده و در مدت مشابه دراز مدت ۲۴ ساله، میانگین بارش ۶/۱۹۷ میلی متر بوده است.

رییس هواشناسی نیشابور در خصوص کیفیت بارش ها در سال زراعی جاری گفت: بارش ها به موقع و مناسب بود؛ به جز بهمن ماه که بارندگی شهرستان کم و در حد ۶ میلی متر بود و رطوبت اعماق خاک تامین نشد. البته بارش های مستمر بهاری باعث وضعیت پایدار مراتع و زراعت دیم شهرستان گردید.

وی افزود: در فروردین ماه امسال  ۳/۹۳ میلی متر بارش داشته ایم.

بلوکی در خصوص وضعیت کشاورزی و زمین های زراعی گفت: اداره هواشناسی در یک ماه و نیم اخیر با اطلاع رسانی از طریق پیامک، سایت و شبکه های اجتماعی به کشاورزان از هدر رفت سموم در ایام بارندگی جلوگیری کرد و با توصیه های به موقع در خصوص کود دهی در این ایام باعث استفاده بهینه از کود و صرفه اقتصادی گردید.

وی همچنین گفت:  امسال به علت برودت اواخر اسفند و فروردین ماه، بخشی از باغات شهرستان از سرمازدگی آسیب دید. در مورخ۲۹ فروردین ۹۵ حداقل سطح خاک به ۸/۱ درجه بالای صفر رسید و امکان این که در مناطق مرتفع شهرستان به صفر نیز رسیده باشد هست، که می توان گفت پدیده ای نادر در چند سال اخیر است.

بلوکی درباره متوسط دمای نیشابور گفت: از ابتدای سال زراعی تا مورخ ۲۹ فروردین ماه متوسط دما ۱/۹ درجه، سال قبل ۸/۹ درجه و متوسط دراز مدت۲/۸ درجه می باشد.

بلوکی افزود: توصیه من به کشاورزان محترم این است که پیش بینی های هواشناسی شهرستان را دنبال کنند تا بتوانند استفاده بهینه از منابع آب داشته باشند و در مصرف کود و سم صرفه جویی به عمل آید.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.