آزموده را آزمودن خطاست!

برپایی نمایشگاه  کتاب و عرضه کالا، بودن یا نبودن

عباس زوّار

در پی حوادث تلخ اخیر نمایشگاه مبل در سایت نمایشگاهی نیشابور، ذکر چند نکته ضروری به نظر می رسد.

۱-درجامع ترین فرهنگ لغت فارسی (دهخدا) نمایشگاه این گونه تعریف شده است: محل نمایش دادن، محلی که محصولات کارخانه و آثار باستانی را به نمایش می گذارند. این معنا در نمایشگاه های سایر کشورها هم لحاظ می شود و تقریبا درتمامی آنها آخرین تولیدات ودستاوردهای یک یا چند شرکت فقط در یک زمینه ی خاص به نمایش گذاشته می شود و خریداران پس از آشنا شدن با کالا، آن را از فروشگاه های سطح شهر خود خریداری کنند.

۲-پس از پیروزی انقلاب و دوران جنگ به لحاظ کمبود بعضی از کالاها در بازارداخلی و در جهت حفظ منافع مردم، نمایشگاه های عرضه مستقیم برگزارمی شد که تاثیرات مثبتی هم همراه داشت. اما سئوال این است که پس از گذشت سال ها چرا هنوز همان رویه ادامه پیدا کرده و نمایشگاه ها به معنای واقعی آن برگزار نمی شود؟ همه ما به یاد داریم که در یکی از همین نمایشگاه های مبل، فرمانداری نیشابور به خاطر کلاهبرداری یکی ازغرفه داران برای جبران خسارت خریداران با چه مشکلاتی مواجه شد.

۳-استدلال تنظیم بازارکه مسئولین محترم بر مبنای آن مجوز نمایشگاه ها را صادر می کنند، تا چه حد واقعیت بازارشهرمان مطابقت دارد. اصولا خرید ازنمایشگاه های سطح شهر به هیچ وجه به نفع خریدار نیست، زیرا تقریبا در هیچ کدام ازاین نمایشگاه ها کالای با کیفیت مرغوب ارائه و عرضه نمی شود و دلیل آن هم هزینه های غرفه داران و اجاره ی محل غرفه و سایر هزینه های مرتبط با آن است. این جانب به عنوان یک کتاب فروش تقریبا از تمامی نمایشگاه های کتاب شهر بازدید کرده و در اکثر موارد دیده ام که کتاب ها با قیمت های بسیار بالاتر از حد معمول و با کیفیت نامطلوب و با تخفیف ۱۰ تا۲۰ درصد به خریداران فروخته می شود که پس از محاسبه ثابت می شود که خریدار بعد از اعمال تخفیف بازهم کتاب را گران تر از قیمت واقعی آن تهیه نموده است. لازم به ذکر است که ناشران بخصوص در تهران و بعضی مراکز استان ها فقط کتاب نمایشگاهی چاپ می کنند؛ یعنی کتابی که بایستی ۲۰ هزار تومان قیمت گذاری شود ۳۰ تا۴۰ هزارتومان قیمت می گذارند و برای عرضه در نمایشگاه های سراسر ایران در اختیار گروه های خاص قرار داده می شود!

۴- در حالی که دولت ها برای حمایت از تولید کنندگان داخلی عوارض گمرکی بسیار بالا اعمال می کنند، چرا این حمایت درسطح شهر انجام نپذیرد. آیا در کنار درآمدی که از برگزاری نمایشگاه ها برای مجموعه ی سایت حاصل می شود خسارت وارده به تولید کنندگان و اصناف این شهر هم دیده می شود؟ آیا می دانیم که در آخرین نمایشگاه کتابی که در نیشابور برگزار شد مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان ازچرخه ی اقتصادی شهرستان خارج گردید در حالی که غرفه داران ناراضی هم بودند.

۵-استدلال دیگری که گاهی از جانب بعضی مسئولین شنیده می شود این است که برپایی نمایشگاه در سطح شهر، ایجاد شور و نشاط می کند. سئوال این است که اگر این نظر درست باشد آیا خساراتی که به اقتصاد وارد می نماید قابل توجیه است و بهتر نیست برای رسیدن به این منظور (تزریق شور و نشاط!) راه های دیگری مورد بررسی قرار گیرد؟

۶-همشهریان عزیز باید بدانند در ازای خرید ازنمایشگاه ها، کارگاه های تولیدی شهرمان تعطیل، اصناف ضعیف تر و افراد بیشتری در این شهرستان به جمع بیکاران خواهد پیوست.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.