آثار پیش بینی وجه التزام در قولنامه

محسن تقیان

وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه

منظور از وجه التزام این است که هرگاه به علتی بیع قطعی (خرید و فروش) انجام نشد این مبلغ به عنوان جریمه از طرفی که عدم انجام معامله مستند به عمل اوست اخذ و به طرف دیگر تعلق گیرد.

در واقع وجه التزام، خسارت عدم انجام تعهد انتقال رسمی ملک یا مورد معامله است که در قولنامه به یکی از روش های ذیل می تواند باشد:

۱-در قولنامه ذکر می شود که در صورتی که فروشنده یا خریدار از اجرای مفاد تعهد خویش امتناع نماید، فلان مبلغ را باید به طرف مقابل بپردازد.

در این صورت اگر فروشنده به تعهد خود (انتقال مال) عمل نکند، خریدار می تواند با اثبات عدم اجرای تعهد، وجه التزام تعیین شده را مطالبه کند.

۲- و یا به صورت جامع تر طرفین توافق می کنند که در تاریخی در دفتر خانه حضور یابند و سند رسمی تنطیم کنند و در صورت عدم حضور هر یک در دفترخانه، طرف دیگر مکلف است مبلغی به طرف دیگر بپردازد و تعهد خویش را  نیز انجام دهد در این حالت با احراز عدم حضور، متعهد باید وجه التزام را بپردازد و تعهد را نیز انجام دهد.

نکته ای که در این میان وجود دارد، این است که کسی که وجه التزام را مطالبه می کند، باید خود تعهداتش را کامل انجام داده باشد. مثلا خریدار باید در دفتر خانه حاضر شود و قیمت معامله را نیز به رؤیت دفتر دار برساند  و عدم اجرای تعهد طرف دیگر احراز شود.

۳-وجه التزام تاخیر در انجام تعهد قابل جمع با الزام به انجام تعهد می باشد یعنی هر دو را می توان از طرف مقابل مطالبه نمود، اما وجه التزام عدم انجام تعهد، قابل جمع با الزام به انجام تعهد نیست و فقط یکی از آنها را می توان مطالبه کرد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.