آثار حقوقی بیمه نمودن اتومبیل کمتر از نرخ دیه

آثار حقوقی بیمه نمودن اتومبیل کمتر از نرخ دیه

قسمت دوم

در قسمت قبل پرسش هایی از طرف خوانندگان محترم در خصوص اینکه اتومبیل هایی که کمتر از نرخ دیه بیمه گردیده اند و حادثه ای اتفاق افتاده حال مسئولیت به چه صورتی خواهد بود مطرح و پاسخ داده شد. در این قسمت سعی خواهد گردید ادامه پرسش های خوانندگان در این مورد پاسخ داده شود:

۱- اگر مالک اتومبیلی که بیمه نشده یا بیمه کامل ندارد آن را در اختیار شخصی قرار دهد که فاقد گواهی نامه رانندگی است آیا دارای مسئولیت است؟

اولیای دم فقط می توانند دیه را از راننده مقصر در حادثه دریافت کنند نه از مالک اتومبیل حال اگر مالک اتومبیل که با علم و اطلاع اتومبیل را در اختیار فردی که فاقد گواهی نامه است قرار داده در حد معاونت در جرم رانندگی بدون گواهی نامه مسئولیت کیفری دارد و هیچ مسئولیتی از حیث پرداخت دیه بر عهده ندارد.

۲- در صورت نوسان قیمت دیه، آیا شرکت بیمه مسئولیت دارد؟

قرارداد بیمه بین بیمه گر و بیمه گذار تنظیم می شود و این امر ارتباطی به زیان دیده ندارد و فرد مقصر به موجب حکم دادگاه مسئول پرداخت دیه است و شرکت بیمه متعهد است که مبلغ معینی را در خصوص دیه بپردازد و اگر این مبلغ با قیمت روز نرخ دیه متفاوت باشد زیان دیده می تواند مازاد را از مقصر دریافت نماید و قیمت دیه در بازار تأثیری در قرارداد بیمه ندارد مگر آن که بیمه گرو بیمه گذار آن را پذیرفته باشند.

۳- در برخی از شرکت های خودروسازی مشاهده می شود که هنگام تحویل اتومبیل به خریدار آن را کمتر از دیه کامل بیمه می کنند آیا در صورت بروز حادثه مسئولیت دارد؟

این امر بر عهده راننده اتومبیل است که نسبت به انجام وظیفه قانونی اش اقدام کند و در صورت بروز حادثه شرکت خودروساز مسئولیتی ندارد.

محسن تقیان

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.