آثار برجام به صنعت نیشابور می رسد: فولاد خراسان با «دانیلی» ایتالیا قرارداد توسعه امضا می کند

 

178083_5031در خراسان بزرگ مجتمع فولاد خراسان، در نیشابور، خط مقدم جبهه صنعتی شرق کشور لقب یافته و اشتغالی هزاران نفری به‌طور مستقیم و  غیرمستقیم ایجاده کرده است.

مدیرعامل فولاد خراسان با بیان این که فولاد خراسان، از معدود شرکت هایی است که به اندازه ظرفیت موجود خود پروژه در دست اجرا دارد، گفت: اولویت نخست این شرکت در سال ۹۵ تمرکز بر صادرات محصولات فولادی و گسترش بازارهای هدف است. محصول نهایی این شرکت ۶۳۰هزار تن در سال است که تصمیم داریم ۵۰درصد آن یعنی ۳۰۰هزار تن آن صادر شود.

سیدحسین احمدی سلیمانی با بیان این که مجتمع فولاد خراسان در راستای تحقق برنامه های دولت تدبیر و امید و وزارت «صنعت، معدن و تجارت» صادرات ۳۰ درصد از تولید سالانه شرکت را به عنوان یکی از اهداف استراتژیک خود در سال ۱۳۹۵ قرار داده است.

وی تصریح کرد: محصولات شرکت فولاد خراسان تاکنون به کشورهای عراق، پاکستان، افغانستان و ترکمنستان صادر می‌شد که در سال ۹۵ برای صادرات به کشورهای مصر، عمان، امارات نیز برنامه‌ریزی شده است.

احمدی افزود: در سال جدید این شرکت در راستای شعار اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل حرکت کرده و روی بومی‌سازی و استفاده حداکثری از توان ساخت داخل در سال جدید تمرکز می‌کند و برنامه‌های ویژه‌ای در این زمینه درنظر گرفته است.

وی افزود: برای بخشی از تجهیزاتی که در گذشته از خارج تهیه می‌شد، اسناد مهندسی تهیه کرده ایم تا به درصد قابل‌قبولی از ساخت داخل برسیم و وابستگی ما به کشورهای خارجی کاهش پیدا کند.

وی با بیان اینکه این شرکت در سال جدید به دنبال کاهش هزینه تمام شده برای ارائه محصولات رقابتی به بازار است گفت: در ۶ ماه اخیر با شرکت دانیلی ایتالیا تفاهمنامه‌ای به منظور تامین تجهیزات و بازسازی کارخانه داشتیم و به دنبال این هستیم که هزینه‌های انرژی خود را در بخش آب، برق و گاز کاهش دهیم از این رو در سال جدید و ظرف ۲ تا ۳ هفته آینده قرارداد شرکت فولاد خراسان با شرکت دانیلی ایتالیا نهایی خواهد شد.

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان تصریح کرد: ۱۰۰۰میلیارد تومان از پروژه‌های توسعه ی ما در سال جدید به ثمر می‌رسد که درحال‌حاضر این پروژه‌ها ۹۰درصد پیشرفت داشته است و با بهره برداری از آن ها تا پایان سال، علاوه بر ایجاد اشتغال، کمک موثری به توسعه منطقه و رشد صنعتی آن صورت می گیرد.

احمدی افزود: درحال‌حاضر ظرفیت فولادسازی این  کارخانه تولید ۷۰۰هزار تن شمش فولادی است که در سال جدید و با بهره برداری از طرح های توسعه، ۲ برابر می‌شود.

وی افزود:کارخانه گندله‌سازی نیز با ۲/۵ میلیون تن ظرفیت در اواخر امسال به ثمر می‌رسد که اشتغالی افزون بر هزار و ۵۰۰ نفر ایجاد خواهد کرد.

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان هم چنین از افزایش قابل توجه صادرات محصول نهایی مجتمع در دو ماهه اخیر خبر داد.

سیدحسین احمدی سلیمانی با بیان این که میزان صادرات محصول نهایی این مجتمع در ماه های اسفند ۹۴ و فروردین ۹۵ معادل کل صادرات ۱۱ ماهه ی پیش از آن بوده است، دستیابی به این موفقیت را نوید بخش تحقق سرفصل های مهمی از «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» عنوان کرد.

احمدی ابراز امیدواری کرد که با توسعه صادرات محصولات شرکت تا مرز حداقل ۳۰ درصد ، فولاد خراسان به عنوان یکی از صادرکنندگان محصولات غیر نفتی،  بتواند در تحقق اهداف نظام با رویکرد  اقتصاد  مقاومتی و در جهت رشد و شکوفایی کشور گامی جدی و موثر بردارد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.