آب، دانشگاه های نیشابور را خواهد برد؟!

در حالی که در سال های گذشته، دانشگاه های علوم پزشکی، پیام نور و پردیس دانشگاه نیشابور در ۲۵۸ هکتار از اراضی بستر رودخانه «فاروب رومان» بنا نهاده شده است، رئیس دانشگاه نیشابور معتقد است که خطر وقوع سیل ساختمان دانشگاه های نیشابور را که در مسیل رودخانه فاروب رومان ساخته شده اند تهدید می کند.

به گزارش «ایرنا» حسن صادقی سمرجانی یکشنبه شب در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان نیشابور افزود: احداث ساختمان دانشگاههای نیشابور در مسیل یکی از بزرگترین رودخانه های خراسان اشتباهی بود که مدیران و مسئولان گذشته مرتکب شده اند و حالا باید برای آن چاره ای اندیشید.
وی اظهار کرد: تنها مکانی در نیشابور که هنوز هیچ گونه آثار تاریخی در آن یافت نشده همین منطقه است که نشان می دهد گذشتگان ما به خطرات ناشی از احداث بنا در این مکان واقف بوده اند.
معاون توسعه و برنامه ریزی فرمانداری نیشابور هم در این نشست گفت: عرض بستر سیلاب پخش این رودخانه در محل اراضی دانشگاه حدود ۶۰۰ تا یک هزار و ۳۰۰ متر است که بر این اساس در حدود ۷۵ هکتار از زمین های واگذار شده در بستر مخروط افکنه رودخانه فاروب رومان است.
احمد بوژمهرانی افزود: ساخت و سازهای فعلی باعث مسدود شدن دو مسیل اصلی این رودخانه در کال جنگل و کال نانوا شده که نزدیک شدن به فصل بهار و بارش های موسمی، خطر وقوع سیل را تشدید می کند.
جانشین مدیریت بحران شهرستان نیشابور هم در این نشست گفت: برای ساماندهی و مدیریت این موضوع نیازمند بودجه و اعتبارات ملی و برنامه ریزی ویژه هستیم تا از وقوع حوادث ناگوار جلوگیری کنیم.
در پایان این جلسه مصوب شد که شهرداری نیشابور با همکاری دانشگاه نیشابور، دانشگاه پیام نور، دانشکده علوم پزشکی و با مدیریت امور منابع آب نیشابور، در کوتاه ترین زمان، مسیل های منشعب از رودخانه فاروب رومان را لایروبی و بازگشایی کنند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.