گفتمان اعتدال بهترین رویکرد در مدیریت کشور: اصلاح طلبان از ایجاد شکاف و دودستگی پرهیز کنند

 

افراطی ها اگر به اقدامات خود ادامه دهند؛ با واکنش مردم مواجه خواهند شد

جناب اقای انصاری به نظر شما آقای روحانی در چهار سال آینده باید چه تغییراتی در رویکرد مدیریتی دولت بدهد؟ چشم انداز پیش روی دولت دوازدهم چه تفاوت هایی با دولت یازدهم خواهد داشت؟

مطالبه اصلی مردم و نخبگان جامعه از ابتدای انقلاب تا امروز، تحقق آزادی، قانون، اخلاق و عدالت بوده است. با این وجود، همه دولت ها تفسیر متفاوتی از این مفاهیم داشته اند و براساس رویکرد خود با آن برخورد کرده اند. دولت آقای روحانی نیز در طول چهار سال گذشته موفق شده یک رویکرد منطقی و عقلایی در مدیریت کشور ایجاد کند. به نظر من، مسیری که آقای روحانی برای دولت خود در نظر گرفته، مسیر دقیق و صحیحی است و معمولا دولت هایی که در مسیر اعتدال حرکت می کنند عملکرد قابل قبول تری از خود ارائه می کنند. با این وجود آقای روحانی باید این نکته را در نظر داشته باشد که اساس نظام جمهوری بر رضایت مردم استوار است و تمام مسئولان باید در جهت تحقق مطالبات مردم حرکت کنند. دولت آقای روحانی نیز در چهار سال گذشته تلاش کرده در جهت رضایت مردم حرکت کند. با این وجود در دولت اول مشکلاتی وجود داشت که بیشتر میراث دولت گذشته بود.

یکی از مطالبات مردم از آقای روحانی فراهم کردن فضای بهتری برای سیاست ورزی و فعالیت احزاب و تشکل ها بوده است. به نظر شما آقای روحانی در چهار سال آینده چه اقداماتی باید در این زمینه انجام دهد؟

بدون شک در چهار سال آینده دست آقای روحانی برای تحقق آزادی باز تر از گذشته خواهد بود. این در حالی است که در انتخابات ریاست جمهوری سال۹۶ آقای روحانی با رای بالاتری نسبت به سال۹۲ مواجه شد. در نتیجه شرایط برای ایجاد فضای باز سیاسی نسبت به گذشته بهتر شده است. در دولت دوازدهم، آقای روحانی با چالش پرونده هسته ای و تحریم های بین المللی مواجه نیست و به همین دلیل می تواند تمرکز بیشتری بر موضوع دیگر و ازجمله فعالیت احزاب داشته باشد. این در حالی است که یکی از تفاوت های اساسی آقای روحانی با دیگر کاندیداهای ریاست جمهوری این بود که ایشان برای چنین موضوعاتی اهمیت ویژه قائل بودند و یکی از شعارهای اصلی خود را به این مساله اختصاص داده بودند. در نتیجه به نظر می رسد این مطالبه به صورت جدی در دولت آینده در دستور کار آقای روحانی قرار خواهد گرفت.

کابینه دولت یازدهم چه نقاط ضعفی داشت و آقای روحانی در تشکیل کابینه جدید چه ضرورت هایی را باید مورد توجه قرار دهند؟

به نظر من یکی از مشکلات جدی کابینه یازدهم، محافظه کاری بیش از اندازه اعضای دولت بود. از سوی دیگر، سن اعضای کابینه نیز در برخی موارد بالا بود. البته این نکته را نیز باید در نظر داشت که در شرایطی که آقای روحانی مدیریت کشور را به دست گرفت کشور با چالش های زیادی مواجه بود. به همین دلیل نیز دولت به مدیران باتجربه و امتحان پس داده نیاز داشت و فرصت آزمون و خطا برای دولت وجود نداشت. با این وجود به نظر می رسد یکی از دغدغه های مهم آقای روحانی در دولت دوازدهم انتخاب اعضای کابینه و همراهی آنها با دولت باشد. آقای روحانی باید کابینه خود را تا حدودی جوان تر و چالاک تر کند تا کارآمدی دولت را بالا ببرد. به هر حال آقای روحانی باید این نکته را در نظر داشته باشد که مطالبات مردم از ایشان نسبت به چهار سال گذشته جدی تر و بیشتر شده است و در نتیجه برای تحقق این مطالبات باید از نیروهای کارآمد تر استفاده کند.

به نظر شما آقای روحانی در چهار سال آینده باید در چه مسائلی جدیت بیشتری از خود نشان دهد؟

بدون شک بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مهم ترین مطالبه مردم از دولت دوازدهم خواهد بود. در نتیجه آقای روحانی باید تمرکز اولیه خود را روی مسائل اقتصادی قرار بدهد و تلاش کند برای مشکلات اقتصادی مردم راه حل مناسب پیدا کند. نکته دیگر اینکه توسعه اقتصادی باید با توسعه سیاسی همراه باشد و این دو باید در کنار هم وجود داشته باشد. بدون شک توسعه اقتصادی بدون توسعه سیاسی به وجود نخواهد آمد و حالت عکس آن نیز وجود خواهد داشت. در نتیجه آقای روحانی باید تلاش کند دو کارگروه ویژه در زمینه توسعه اقتصادی و توسعه سیاسی در کشور ایجاد کند و زمینه های اعتلای بیشتر کشور را با توجه به این دو مساله مهیا کند. از سوی دیگر، آقای روحانی باید تلاش کند تعامل ایران را با کشورهای جهان و به خصوص کشورهای منطقه گسترش دهد. هیچ کشوری در انزوا و به تنهایی پیشرفت نکرده است و هر کشوری که در مسیر پیشرفت و ترقی حرکت کرده از دروازه تعامل با محیط پیرامون به این مهم دست پیدا کرده است. البته آقای روحانی نباید از موضوعات مهم داخلی نیز غافل شود، بلکه باید در عین حال هردوی این برنامه ها را پیش ببرد. آزادی گروه ها و احزاب سیاسی سبب پویایی و نشاط بیشتر جامعه می شود و این پویایی می تواند در زمینه های اقتصادی نیز تاثیرگذار باشد.

وظیفه اصلاح طلبان و اعتدالگرایان برای حمایت از آقای روحانی در چهار سال آینده چیست؟ این درحالی است که اصلاح طلبان موفق شده اند مجلس و شورای شهر را نیز در اختیار بگیرند. آیا حضور پررنگ تر اصلاح طلبان به آقای روحانی کمک خواهد کرد؟

اصلاح طلبان باید رضایت مردم را سرلوحه کار خود قرار بدهند و از هرگونه اقدامی که مغایر با خواست مردم است، پرهیز کنند. مردمی که در سال های اخیر عملکرد اصولگرایان را مشاهده کرده اند به این نتیجه رسیده اند که اصولگرایان برای هدایت جامعه از توانایی کافی برخوردار نیستند و به همین دلیل دوباره به اصلاح طلبان اعتماد کردند. البته جریان اصلاحات در سال های اخیر رویکرد منطقی و عقلایی در پیش گرفته و به همین دلیل نیز مورد حمایت مردم قرار گرفته است. نکته دیگر اینکه اصلاح طلبان باید تلاش کنند در حالت گفت وگو و تعامل و همگرایی قرار داشته باشند و از ایجاد شکاف و دودستگی پرهیز کنند.

در طول چهار سال گذشته فشار ها و هجمه های مخالفان به دولت زیاد بود. به نظر شما در چهار سال آینده نیز این وضعیت ادامه خواهد داشت یا اینکه شرایط جدیدی برای دولت به وجود خواهد آمد؟

به نظر من بخش عمده و مهمی از جریان اصولگرایی در سال های اخیر به این نتیجه رسیده اند که باید از گفتمان عقلانیت و اعتدال حمایت کنند و به همین دلیل به صورت جدی به آقای روحانی و جریان اصلاحات نزدیک تر شده اند. بدون شک این یک اتفاق مبارک و فرخنده در سپهر سیاسی ایران است که عقلای جریان اصولگرایی به این نتیجه رسیده اند که در شرایط کنونی جریان اصلاحات بهتر می تواند مطالبات مردم و به خصوص نسل جوان را نمایندگی کند. در گذشته و به خصوص در دولت های نهم و دهم و مجلس نهم شورای اسلامی، طیف رادیکال جریان اصولگرایی اقداماتی را انجام داد که سبب شد عقلای جریان اصولگرایی در برخی سیاست ها و برنامه های خود تجدیدنظر کنند. برای مثال در چند روز گذشته آقای باهنر به عنوان یکی از چهره های تاثیرگذار جریان اصولگرایی عنوان کردند: «کسانی که درصدد کارشکنی در مقابل دولت آقای روحانی باشند به کشور خیانت کرده اند». این جمله و جملات مشابه نشان می دهد که اصولگرایان واقعی به این نتیجه رسیده اند در شرایط کنونی گفتمان اعتدال بهترین رویکرد در مدیریت کشور است و همه طیف های سیاسی باید از این گفتمان پیروی کنند. با این وجود هنوز یک اقلیت در جریان اصولگرایی وجود دارد که تلاش می کند با اقدامات رادیکال و سنگ اندازی در مقابل دولت آقای روحانی به اهداف خود دست پیدا کند. به نظر من این طیف رادیکال نیز اگر تلاش کنند به اقدامات خود ادامه دهند با واکنش مردم مواجه خواهند شد و در انتخابات بعدی با اقبال بسیار کمتری مواجه خواهند شد.

به اشتراک بگذارید:


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *