وکیلی: تا محو تمام مدارس فرسوده نیشابور از پای نمی نشینم

 

آزاده مهدیار

نیشابور یکی از نوسازترین مجموعه مدارس استان را دارد و می تواند به خاطر داشتن یکی از مناسب ترین میانگین های عمر ساختمان های آموزشی در میان شهرستان های کشور به خود ببالد. شهری که در تاریخ به خاطر داشتن مدارس و نظامیه های پرشمارش شهره است، حالا به همت یکی از فرزندان نیک اندیش خود، صاحب ده ها مدرسه نو نوار است که هر سال هم بر تعداد آن ها افزوده می شود. مهندس وکیلی، در میان همه گزینه هایی که برای سرمایه گذاری پیش رو داشته است، اندوخته ای جاودان را برگزیده و در جایی سرمایه گذاری می کند، که می تواند منشا رشد ده ها «مهندس وکیلی» برای آینده این شهر و کشور باشد؛ «مدرسه».

بیشاز یک دهه از روزی که «خیام نامه» از قول عبدالرضا وکیلی تیتر زد که «۱۰۰ مدرسه در نیشابور می سازم» می گذرد و این روزها بیش از نیمی از آن آرزو با تلاش ها و مدیریت کم نظیر وی محقق شده است و دیری نخواهد پایید که خبر ساخت «صدمین» مدرسه هم در رسانه ها منتشر گردد. آرزویی که با وجود برخی کم لطفی ها در حق او، در دولت پیشین، گام به گام مسیر تحقق را پیموده است.

مراسم افتتاح ۲۵ مدرسه نوساز «وکیلی» و کلنگ زنی ۲۵ مدرسه دیگر، حضور وزیر آموزش و پرورش را در نیشابور به همراه داشت تا به گفته مهندس وکیلی سنت خوب بیان «خداقوت» به خَیّرین که از دولت خاتمی وجود داشت و در دولت احمدی نژاد کمرنگ شده بود، بار دیگر تداوم یابد.

تقویت جمهوریت در نظام آموزشی

در این مراسم که در آغاز هفته گذشته در فرهنگسرای سیمرغ برگزار شد، وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اولین محل اسکان امام (ره) هنگام ورود به میهن، یعنی مدرسه، افزود: مدارس محل پرورش فکری فرزندان ما است و هر اندازه که در این جهت هزینه شود درواقع سرمایه گذاری است.

فخرالدین دانش آشتیانی افزود: با ساخت و تجهیز مدارس توسط خیرین وظیفه ما در نظام آموزش و پرورش سنگین تر می شود. ما بایستی فضای آموزشی استانداردی فراهم آوریم و سعی کنیم مدرسه را به محیط شادی تبدیل کنیم که دانش آموزان با ذوق و شوق به مدرسه بیایند.

وزیر آموزش و پرورش تحقق این امر را در گرو رفتار متولیان آموزش و پرورش  با دانش آموزان دانست و خاطرنشان ساخت: باید انگیزه حضور و علم آموزی را در فرزندان مان به وجود آوریم، آمرانه برخورد کردن با جوانان انگیزه را در آنان می کُشد، تقویت مهارت های دانش آموزان از اصلی ترین وظایف ماست.

دانش آشتیانی ضمن تبریک دهه فجر و با اشاره به شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» در ابتدای انقلاب، بیان داشت: استقلال یعنی ضمن ارتباط با دنیا، روی پای خودمان بایستیم و نیروهای کارآفرین تربیت کنیم که رُکن اصلی در تحقق آن، مدرسه است. شعار دوم ما آزادی است، بر مبنای اصول دین ما، انسان اصولا آزاد است و اختیار دارد؛ ما وظیفه داریم در مدارس افرادی تربیت کنیم که آزاد اندیش و متفکر، اهل خِرد جمعی و تعقل باشند.

وی ادامه داد: شعار «جمهوری اسلامی» نیز بیانگر پایبندی به جمهوریت و مردم سالاری است، تفسیر این واژه در نظام مدرسه یعنی به نظرات افراد و کارکنان مدارس اهمیت داده شود، باید از مشارکت معلمان در مدیریت مدارس استفاده شود و ایجاد پارلمان معلمان و پارلمان اولیا قدم های مثبتی است که باید برداشته شود.

دانش آشتیانی با اشاره به فضای عمومی کشور و برخی رفتارهای فراقانونی در برابر دولت منتخب مردم اظهار داشت: وقتی رئیس جمهور با رای مردم انتخاب می شود، یعنی مردم به آن تفکر و به آن برنامه رای داده اند و باید همگی به این نظر اکثریت تمکین کنند و اجازه دهند آن تفکر در جامعه پیاده شود نه این که عده ای حرف خودشان را بزنند؛ این با شعار جمهوری اسلامی تطابق ندارد.

وی با بیان این که نباید در پِی مایوس کردم مردم از دولت بود، ادامه داد: کارهای بزرگی در دولت تدبیر و امید انجام شده که باید عنوان شود. هر گونه سنگ اندازی در این راه مخالف جمهوری اسلامی و مخالف مردم سالاری دینی است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این که نیشابور به عنوان یکی از شهرستان های ادیب پرور و فرهنگ دوست شناخته شده است، خطاب به مردم و مسئولان نیشابوری حاضر در مراسم گفت: از همه شما می خواهم در جهت تحقق این شعارها بیش از پیش بکوشید.

دانش آشتیانی در پایان سخنان خود از وکیلی، این شهروند نیک اندیش و نیک نام نیشابور به طور ویژه تقدیر کرد.

کار من فقط ساختن مدرسه ها نیست

در ادامه این مراسم، همشهری نیک اندیش و خوش نام مان به ایراد سخن پرداخت و با بیان این که تا محو تمام مدارس فرسوده نیشابور از پای نخواهم نشست، اظهار کرد: دیدگاه من این نیست که مدارس را بسازم و تحویل دهم، بلکه مسائل ورزشی و آموزشی دانش آموزان هم برای من اهمیت ویژه دارد. به همین دلیل سالن ورزشی وکیلی، پروژه بزرگی است که در حال انجام است. البته برای من، که در نیشابور نیستم، مدیریت منابع مالی و انسانی کار دشواری است اما با کمک مسئول روابط عمومی مدارس وکیلی به خوبی انجام می شود.

چرا تعلل می کنید؟

عبدالرضا وکیلی در ادامه با بیان برخی کم کاری ها در نظام اداری شهرستان در مسیر اجرای اندیشه های نیکوکارانه، اظهار داشت: پروژه های من عام المنفعه هستند اما این شایسته نیست که برای پروانه ساخت و یا امضای فلان مسئول، پروژه خَیّر متوقف شود. من از مسئولان می خواهم در این جهت همراهی کنند، مگر من چند سال زنده ام؟ چرا تعلل می کنند. ممکن است روزی پشیمان شوند، من گفته ام تا روزی که زنده ام برای نیشابور مدرسه خواهم ساخت اما حداقل توقع من این است که مسئولان یک «دستت درد نکند» بگویند که مایه قوت قلب باشد.

وی رنجیدگی خود از برخی رفتارهای سیاسی در برابر اقدامات نیک اندیشانه اش را هم آشکار کرد و با لحنی گلایه آمیز گفت: در افتتاح آموزشگاه «وکیلی ۸» در دولت آقای خاتمی، وزیر آموزش و پرورش به نیشابور آمد؛ در این دولت هم همین طور، اما در دولت نهم و دهم هیچ کسی از وزارت خانه نیامد که یک خسته نباشید به ما بگوید و کم توجهی شد.

وی که گفته های ش با تشویق ممتد حضار همراه بود، در پایان گفت: این ۲۵ مدرسه جدید را به جوانان نیشابور تقدیم می کنم و امیدوارم دِین م را به نیشابور، با تداوم ساخت مدارس، داده باشم.

پسری که نشان از پدر دارد

در این مراسم همچنین مدیر کل آموزش و پرورش استان اشاره ای هم به نیک اندیشی پدری داشت که سنت نیک ساختن مدرسه در خانواده وکیلی، میراث معنوی او برای فرزندانش و مردم نیشابور است. این مقام استانی با بیان این که درود خدا بر پدر بزرگوار آقای وکیلی، که بیست سال قبل مدرسه سازی را در نیشابور آغاز کرد، افزود: فرزند ایشان راه پدر را با سرعت و جدیت در پیش گرفت و امروز می بینیم که نه تنها در حوزه مدرسه سازی، بلکه در بهداشت و درمان و فرهنگ و هنر نیز کارهای نیک بزرگی انجام داده اند.

کاظمی افزود: سقوط و صعود هر جامعه به عملکرد آموزش و پرورش آن جامعه بستگی دارد و باید به نقش مهم تربیت در مدارس واقف بود.

در این مراسم گرمابی، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان این که افتخار می کنم که نماینده مردمی هستم که یکی از بزرگان ایشان مهندس وکیلی است، خطاب به وی اظهار داشت: خوشا به سعادت شما که خداوند این توان و همت را به شما عطا فرموده تا این گام موثر و ارزشمند را در جهت تعلیم و تربیت فرزندان نیشابور بردارید.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس افزود: هزاران فرد موفق از همین مدارس سربرآورده و به جامعه خدمت خواهند کرد و بی گمان همواره دعاگوی شما خواهند بود.

چنارانی، دیگر نماینده مردم در مجلس نیز خدمات مهندس وکیلی را شایسته بهترین تقدیرها دانست.

 

 

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *