مسابقه ی نرمی پا

 

فتحعلی شاه قاجار به دشواری های سیاسی و اقتصادی کشور،وضع نابسامان مردم و فقر و بیماری آنها نمی اندیشید اما در حوزه زن و فعالیت های حرم سرایی، فتحعلی شاه آدم نسبتا مبتکری بود وکلاه سرش نمی رفت.

زمانی او با تعدادی از زنان حرم مشغول گشت وگذار در بازار شهر بود ، چشمش به مغازه پارچه فروشی افتاد  و با مشاهده ی پارچه های لطیف ابریشمی ابتکار برگزاری یک مسابقه هیجان انگیز به وسوسه اش انداخت و تصمیم گرفت نرمی و لطافت ابریشم رو با نرمی تن زنان حرم سرای خود مقاسیه کند.

گفته شده به امر فتحعلی شاه زنان و دختران زیبا رو از سراسر کشوربه حرمخانه فتحعلیشاه خوانده می شدند تا طی مراسمی در این مسابقه شرکت کنند.آنان به فراخور « نرم تنی» و زیبا رویی ، جوایزی دریافت می کردند و این مسابقه سالی یک بار برگزار می شد و نحوه برگزاری و اجرای آن به این شکل بود که در تالار بسیار بزرگ ،کف پوشی پهن می کردند و روی این کف پوش ها ابریشم های بسیاری می ریختند و شرکت کنندگان باید در حضور شاه روی ابریشم می غلتیدند. البته قبل ازاین مسابقه روی ابریشم غلتیدن،کار به شیوه دیگری انجام می گرفت.بدان معنی که دختران و زنان زیبا رو می باید روی کف پوش ابریشم راه می رفتند.اگر در این میان ذرات ابریشم به کف پای آنان نمی چسبید حکایت از نرمی و لطافت پای آنان داشته است و درپایان مسابقه از دست شاه ایران زمین جوایز ارزنده ای دریافت می کردند.

منبع: ر.ک : عبدالله مستوفی ، تاریخ اداری و اجتماعی ایران یا شرح زندگانی من،جلد اول ،صفحه ۳۰

 

به اشتراک بگذارید:


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *